هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 1 فروردين 1398
ساعت 12:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 24 مرداد 1393 ساعت 11:40 2014-8-15 11:40:05
شناسه خبر : 182290
همواره به ساز و کار قانونی پایبند بوده‌ام و از قانون اساسی دفاع کرده‌ام تا جایی که مرا به قدرت‌طلبی متهم کردند و حال به دلیل اینکه بار دیگر به دوره دیکتاتوری باز نگردیم، از تصدی مجدد پست‌ نخست‌وزیری کناره‌گیری می‌کنم.

گروه بینالملل – رجانیوز: عقلانیت و بلوغ سیاسی جریان شیعه در عراق، با وجود اختلافات سیاسی غیرقابل انکار، شب گذشته و با کنارهگیری نوری المالکی از کاندیداتوری تصدی نخست وزیری کشور عراق وارد مرحله جدیدی شد تا با این کناره‎گیری، زمینه ایجاد هر گونه فتنه داخلی در عراق از بین رفته و امکان ایجاد انسجام برای غلبه بر فتنه داعش و تجزیه‎طلبی برخی جریانات سیاسی عراق فراهم شود.

به گزارش پنجشنبه شب شبکه العالم، "نوری المالکی" نخست وزیر عراق در نطقی تلویزیونی ضمن کناره گیری خود از سمت نخست وزیری ، حمایت خود از حیدر العبادی برای به عهده گرفتن این پست را اعلام کرد.

این حرکت مهم سیاسی نوری المالکی زمینه گذار آرام و بدون تقابل قدرت به حیدر العبادی نخست وزیر پیشنهادی عراق را فراهم می کند تا او بتواند در سی روز آینده کابینه خود را تشکیل دهد که از دیدگاه گروههای اقلیت در عراق فراگیر تر باشد.

به گزارش تلویزیون دولتی عراق، نوری المالکی همچنین از حیدر العبادی جانشین خود حمایت کرده است. وی گفت که شکایتی را که بر ضد فواد معصوم رئیس جمهوری عراق ارائه کرده است پس خواهد گرفت.

نوری المالکی نخست‌وزیر کنونی عراق، تصمیم خود را در نطق تلویزیونی از پیش ضبط شده و در حضور «حیدر العابدی» (مأمور تشکیل کابینه جدید) و دیگر اعضای حزب الدعوة الاسلامیة، رسما کناره‌گیری خود را از تصدی پست نخست‌وزیری برای یک دوره چهار ساله جدید اعلام کرد.

نوری المالکی در این نطق تلویزیونی گفت: هیچ منصبی را نمی‌خواهم و مقام و منصب من اعتمادی است که مردم به من دارند.

المالکی ادامه داد: همواره به ساز و کار قانونی پایبند بوده‌ام و از قانون اساسی دفاع کرده‌ام تا جایی که مرا به قدرت‌طلبی متهم کردند و حال به دلیل اینکه بار دیگر به دوره دیکتاتوری باز نگردیم، از تصدی مجدد پست‌ نخست‌وزیری کناره‌گیری می‌کنم.

وی با اشاره به اوضاع فعلی کشورش گفت: عراقی که پیش از این در عزلت به سر می‌برد حال دارای نقش منطقه‌ای و بین المللی مهمی است.

این رفتار هوشمندانه مالکی نه تنها عراق را از بحرانی سیاسی و غیرقابل کنترل نجات داد بلکه از تضعیف جریان قدرتمند شیعی در عراق نیز جلوگیری کرد، راهبردی که جمهوری اسلامی نیز به صورت جدی به دنبال تحقق آن بود، این در حالی است که رفتار معقول سیاسی مالکی سبب افزایش وجاهت و محبوبیت سیاسی او شده و از تبدیل شدن وی به یک مهره سوخته سیاسی در جغرافیای سیاسی عراق جلوگیری کرد.

با حرکت جمعی موفق جریان شیعه در عراق، به نظر می‎رسد در ماه‎های آینده بحران در عراق کنترل شده و امید جریانات منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای برای حرکت عراق به سمت تجزیه خنثی شده باشد.

گفتنی است رهبر معظم انقلاب در دیدار با دست اندرکاران دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی، با اشاره به تحولات عراق فرموده بودند: «انشاءالله با تعیین نخست وزیر جدید عراق، گره کارها باز و دولت تشکیل می شود تا بتواند کار کند و به کسانی که قصد فتنه در عراق داشته و دارند درس خوبی بدهد.»