هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 29 شهريور 1387 ساعت 11:40
جمعه 29 شهريور 1387 16:10 ساعت
2008-9-19 11:40:08
شناسه خبر : 1797

با اعلام كناره‌گيري ايهود المرت از پست نخست وزيري رژيم اسرائیل كه در پي رسوايي‌هايي مالي و سياسي وي صورت گرفت، انتخابات درون حزبي در حزب كاديماي اين رژيم برگزار شد تا رياست اين حزب از ميان دو كانديداي مطرح يعني خانم تزيپي ليوني، وزيرخارجه و شائول موفاز، وزير حمل و نقل انتخاب شود.

به گزارش ايسنا روزنامه‌ اينديپندنت در گزارشي نوشته است: راي‌گيري براي انتخاب رهبري حزب كاديما در حالي به نفع ليوني تمام شد كه در آخرين نظرسنجي‌هاي انجام شده ليوني پيشتاز بود و به نظر مي‌رسد كه پس از گلدا ماير، ‌ليوني دومين نخست وزير زن رژيم اسرائیل لقب گيرد.

ليوني همچون هيلاري كلينتون به شدت به دنبال سنت شكني در انتخاب مردان در سمت‌هاي ارشد است اما بر عكس هيلاري كلينتون، خانواده‌اش را به دور از محافل عمومي قرار داده و تلاش مي‌كند خود را يك چهره‌ي جديد در سياست‌گذاري‌هاي ملي معرفي كند.

پس از آن كه المرت با اتهام‌هاي فساد روبه‌رو شد و مجبور به استعفا گرديد، ليوني تصريح كرد كه وي به عنوان نخست وزير جديد رژيم اسرائیل انتخاب خواهد شد تا بار ديگر اعتماد‌ها به كابينه‌ي اين رژيم احيا شود.

ليوني كه چپ‌گرا است يك عضو سابق موساد بوده كه گفته مي‌شود سياستمداري افراطي مي‌باشد. اقدامات افراطي ليوني در زمان حال نيز به طور كامل مشهود است به طور مثال وي از تصميم المرت براي آغاز مذاكرات با سوريه بدون اينكه سوريه به حمايت‌هايش از اقدامات گروه‌هاي فلسطيني پايان بدهد، انتقاد كرده بود.

ليوني كه از وي به عنوان "زن آهنين" نام برده شده است گفته مي‌شود يك "آدم‌كش تروريست سابق موساد" بوده است. ليوني 50 ساله در حال حاضر قدرتمندترين سياستمدار زن در رژيم اسرائیل پس از گلدا ماير است.

وي در پاسخ به لقب "گلدا ماير دوم" گفته است: من گلدا ماير دوم نيستم، بلكه "ليوني اول" هستم و اسراييل را رهبري خواهم كرد.

وي به عنوان وزير خارجه‌ي رژيم اسرائیل رياست هيات مذاكره كننده‌ با مقامات فلسطين را نيز بر عهده دارد.

پدر ليوني در لهستان به دنيا آمده و مدير عمليات‌هاي گروه "ارگون" بود - يك گروه ملي گراي افراطي كه پيش از تشكيل اسراييل در سال 1948 با حكومت انگليس در جنگ بود - مادر وي نيز از شبه نظاميان اين گروه بود.

وي جزو اولين وزرايي بود كه به آريل شارون، نخست وزير پيشين رژيم اسرائیل در تشكيل حزب كاديما پيوست.

ليوني در هشتم ژوئيه 1958 در تل‌آويو متولد شد. وي در دانشگاه بارايلان رشته حقوق خواند و در امور تجاري، حقوقي و قوانين مدني طي 10 سال در يك شركت خصوصي به عنوان يك كارشناس فعاليت مي‌كرد.

وي اخيرا به اين موضوع اذعان كرده كه چهار سال در آژانس اطلاعاتي خارجي رژيم اسرائیل (موساد) به عنوان يك جاسوس مخفي فعاليت كرده است. همسر ليوني "نفتالي اسپيتزر" نام دارد. وي در حال حاضر دو فرزند پسر دارد.

ليوني پيش از تشكيل حزب كاديما در حزب ليكود فعاليت مي‌كرد.