جمعه، 8 اسفند 1393
ساعت 18:54
به روز شده در :

توصیه شده‌ها

چهارشنبه 11 تير 1393 ساعت 17:13 2014-7-2 17:13:41
شناسه خبر : 177276
در واقع محاسبه دیپلماتیک مقامات غربی به ویژه آمریکایی ها درباره روند مذاکرات وین 6 این است که با توجه به رویکرد مقامات ایرانی مبنی بر حل مشکلات اقتصادی از دریچه سیاست خارجی، تیم مذاکره کننده ایران به شدت خواهان دستیابی به توافق با 1+5 است و یا به بیان دیگر به این توافق «نیاز» دارد.

گروه بین الملل – رجانیوز: وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده همراه وی صبح امروز وارد وین شدند تا با اقامت 20 روزه در پایتخت اتریش و مذاکره با نمایندگان کشورهای 1+5 به آنچه که توافق نهایی خوانده می شود، دست یابند.

به گزارش رجانیوز، تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به ریاست محمد جواد ظریف در حالی صبح امروز وارد وین شده است که جان کری همتای آمریکایی وی گفته است اگر ایرانی ها با خواسته های آنان برای حصول به توافق نهایی موافقت نکند، تحریم های بیشتری متوجه ایران می شود:

« تهران می‌تواند یا از این فرصت استفاده کند و اقدامات لازم را در خصوص کاهش نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای‌اش بکار گیرد یا می‌تواند این فرصت تاریخی را برای از بین بردن انزوای سیاسی و اقتصادی‌اش که سطح زندگی مردم‌اش را ارتقا می‌دهد از دست بدهد.»

البته پیش از اظهارات جان کری، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مصاحبه با شبکه‌های تلویزیونی بار دیگر مذاکرات ایران و گروه 1+5 را مورد انتقاد قرار و هشدار داد: آنچه اسرائیل از قدرت‌های غربی مذاکره‌کننده با ایران می‌خواهد یک توافق خوب و یا عدم دستیابی به توافق است.

پیش از این یک هیات اسرائیلی به سرپرستی یووال اشتاینتز، وزیر اطلاعات و امور استراتژیک رژیم صهیونیستی به همراه کارشناسان هسته‌ای و اطلاعاتی روز یکشنبه به منظور گفت‌وگو با همتایان آمریکایی خود به واشنگتن سفر کرده بود تا در خصوص مذاکرات هسته‌ای و توافق با ایران دیدار کنند.

یووال اشتاینتیز سه روز بعد از این سفر در گفت‌وگو با روزنامه هاآرتص گفت: اختلافات میان ایران و شش قدرت جهانی هنوز زیاد است و بعید است که تا پایان ضرب الاجل 20 ژوییه بر سر برنامه هسته‌ای ایران توافقی حاصل شود.

هر چند مقامات و تحلیلگران غربی در تلاش برای القاء این گزاره هستند که برای دستیابی به توافق نهایی با ایران عجله ای ندارند اما در واقع این کشورها درصدد حصول توافقی هستند که به بیشترین محدودیت ها را برای ایران به وجود آورد.

 در واقع محاسبه دیپلماتیک مقامات غربی به ویژه آمریکایی ها درباره روند مذاکرات وین 6  این است که با توجه به رویکرد مقامات ایرانی مبنی بر حل مشکلات اقتصادی از دریچه سیاست خارجی، تیم مذاکره کننده ایران به شدت خواهان دستیابی به توافق با 1+5 است و یا به بیان دیگر به این توافق «نیاز» دارد.

به عقیده آنان، احساس نیاز ایران به توافق نهایی شرایط را برای امتیازگیری بیشتر کشورهای غربی از تیم مذاکره کننده ایران فراهم می آورد.

به همین دلیل است که تاکید می شود طرف مقابل ایران هم به گونهای جدی به دنبال گره زدن اقتصاد داخلی با سیاست خارجی است تا به این طریق ابزاری مناسب و برگ برندهای قابل اعتنا را برای اعمال فشار به طرف ایرانی در دست داشته باشد.

در چنین شرایطی با یک تقسیم کار بین کشورهای  1+5  به ویژه فرانسه ، انگلیس و آمریکا، بیم آن می رود آنچه که سوم آذر ماه سال گذشته در ژنو منعقد شد، بار دیگر و این بار با واگذاری امتیازات بیشتر تکرار شود.

البته آقای تخت روانچی روز گذشته در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته است: ما از ابتدای مذاکرات که حدود 10 ماه پیش آغاز شد خطوط قرمزی را داشته‌ایم و در مذاکرات هم آن‌را مطرح کرده‌ایم و طرف مقابل هم می‌دانست که نمی‌تواند از این خطوط قرمز عبور کند.

وی افزود: خطوط قرمز در شرایطی که مذاکرات وین6 را آغاز می‌کنیم بسیار روشن است و آن‌را به صراحت و روشنی بیان می‌کنیم و از بیان آن ابایی نداریم. طرف مقابل نیز با خطوط قرمز ما آشنا است و اگر مذاکرات نتیجه دهد مطمئنا با رعایت این خطوط قرمز بوده است و در غیر این‌صورت به تفاهمی نخواهیم رسید.

روانچی تاکید کرد: با رعایت این خطوط قرمز است که به این گفت‌وگوها ادامه می‌دهیم و آن‌را به نتیجه می‌رسانیم.

هر چند روانچی بر حفظ خطوط قرمز ایران توسط تیم مذاکره کننده تاکید دارد اما در مذاکرات وین 5 ، همکار وی ، سید عباس عراقچی به صورت تلویحی از تغییر رویکرد ایران نسبت به لغو تحریم ها سخن گفته بود.

عراقچی در جریان مذاکرات وین 5 در جمع خبرنگاران گفته بود: تحریم‌ها نمی‌تواند یک دفعه برداشته شود چون اقدامات ما هم نمی‌تواند یک دفعه برداشته شود، این یکی از سخت‌ترین بخش‌های مذاکره‌ است که در حال بحث بر روی آن هستیم. طبعا رفع تمامی تحریم‌ها مدنظر ماست و در یک جدول زمانی باید همه تحریم‌ها برداشته شود و آن جدول زمانی از نقطه نظرات مورد اختلاف ماست. او گفت: سختی کار این است که چطور گام‌های موازی را در طول اجرای توافق برداریم.

اظهارات عراقچی در تناقض آشکار با اظهارات قبلی تیم مذاکره کننده ایران بود به گونه ای که نظریه «جدول زمانبدی لغو تحریم ها»، از سوی مقامات وزارت امور خارجه رد شده بود (+)

با این حال وین 6 عرصه جدیدی از بیم ها و امیدها برای ارزشمداران و همچنین مقامات دولتی شده است.

بیم ارزشمداران از تکرار تجربه توافق ژنو و امید دولت به گشایش اقتصادی در داخل در نتیجه توافق بین المللی هسته ای.

 

اخبار مرتبط: 

روحانی: ارزشمداران غضه نخورند/ چرا تکرار تجربه توافق ژنو برای دلسوزان انقلاب اسلامی، جای نگرانی دارد؟

 

تبلیغات در رجانیوز

0919-7136882

تبلیغات متنی در رجانیوز

0919-7136882