هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 24 آذر 1398
ساعت 22:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 23 مرداد 1387 ساعت 17:06 2008-8-13 17:06:02
شناسه خبر : 175


روزنامه امريكايي واشنگتن تايمز در سرمقاله اي با اذعان به شكست امريكا در تحريم بخش نفت و گاز ايران نوشت: روسيه و چين به سرمايه گذاري هاي ميليارد دلاري خود در ايران ادامه مي دهند.

به گزارش رجانيوز، باشگاه خبرنگاران به نقل از روزنامه واشنگتن تايمز نوشت: در حالي كه آمريكا بر توقف سرمايه گذاري كشورهاي خارجي در پروژه هاي انرژي ايران تاكيد دارد روسيه و چين بدون توجه به اين فشارها به سرمايه گذاري ميلياردها دلار در پروژه هاي جديد انرژي ايران ادامه مي دهند .
آمريكا سال گذشته موفقيتهايي را در زمينه منصرف كردن شركتهاي اروپايي از سرمايه گذاري در پروژه هاي انرژي ايران به دست آورد .شركتهايي مثل توتال و رويال داچ شل از انجام سرمايه گذاري هاي جديد در پروژه هاي انرژي ايران خودداري كرده اند .
اما اين حركت در مورد روسيه و چين مصداق ندارد. روسيه تصميم به افزايش سرمايه گذاري در پروژه هاي نفت و گاز ايران گرفته است . بين سالهاي 2000 تا 2007 شركت گازپروم روسيه بيش از 4 ميليارد دلار در ايران سرمايه گذاري كرده است. از ابتداي امسال نيز اين شركت تلاشهاي زيادي را براي گسترش سرمايه گذاري در ايران آغاز كرده است .
در ماه فوريه ، شركت گازپروم آمادگي خود را براي سرمايه گذاري در ميدان گازي پارس جنوبي و همچنين انجام عمليات اكتشاف نفت در ايران اعلام كرد .
گازپروم ماه گذشته قراردادي را با شركت ملي نفت ايران براي توسعه ميدان هاي نفت و گاز ايران به امضاء رساند . ايران دومين ذخاير بزرگ گازي جهان پس از روسيه را در اختيار دارد و به همين دليل از توجه ويژه اي نزد شركت هاي نفت و گاز برخوردار است.
در ديدار ماه جولاي محمود احمدي نژاد رييس جمهور ايران و آلكسي ميلر رييس شركت گازپروم روسيه ، طرف روس تمايل خود را براي سرمايه گذاري در ميدان آزادگان اعلام كرد . توليد نفت در ميدان آزادگان از ماه فوريه آغاز شده است . اين ميدان بيش از 42 ميليارد بشكه ذخاير نفتي دارد . پس از خروج شركتهاي ژاپني از اين ميدان ، توسعه ميدان نفتي آزادگان تنها به شركتهاي ايراني واگذار شده است .
دو هفته پس از اين ديدار ، دولت ايران از توافق نهايي براي امضاي قرارداد 100 ميليارد دلاري در زمينه نفت و گاز با چين خبر داد . چين در ازاي خريد گاز طبيعي از ايران ، تمايل خود را براي مشاركت در پروژه هاي نفت و گاز اعلام كرده است . ايران نيز موافقت خود را با صدور روزانه 150 هزار بشكه نفت خام به چين با قيمتهاي بازار اعلام كرده است .