هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 خرداد 1393 ساعت 15:19 2014-5-31 15:19:23
شناسه خبر : 174218
به نظر می‎رسد بهتر باشد دولت محترم بجای آنکه وقت و توان مجموعه سخنگویی خود را مصروف پاسخ به مطالب رسانه‎ای کرده و رسانه‎های منتقد را تهدید به پیگیری قانونی و حقوقی کند، رسالت پاسخگویی به این گزارشات را بر عهده رسانه‎های پر شمار مکتوب و مجازی دولتی و حامی دولت قرار دهد و خود به مسئولیت‎های مهمتری که در راستای خدمت به مردم بر عهده دارد بپردازد.

 رجانیوز – گروه سیاسی:  به دنبال انتقاد رجانیوز از اظهارات سخنگوی دولت در خصوص برگزاری جشن سالگرد پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، دفتر سخنگوی دولت با ارسال جوابیه‎ای رجانیوز را متهم به تحریف سخنان دکتر نوبخت و فضاسازی کرده و با اشاره به عنوان گزارش « ۱۱میلیون رای بیشتر هم مجوزی برای برگزاری جشن با بیتالمال نشد، ۲۷۰ هزار رای که دیگر این حرف‏‏ها را ندارد!» اعلام کرد «مخالفان جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج نیز تا این حد در مورد انتخاباتی که کاندیدای پیروز در همان دور اول، به تنهایی بیش از مجموع 6 کاندیدای دیگر رای آورد، اطلاعات غلط به مخاطبان نداده اند.» و در نهایت نیز مطابق با سنت دولت در برخورد با رسانه‎های منتقد، رجانیوز را تهدید به پیگرد قانونی به اتهام انتشار یک گزارش انتقادی کرد.

متن کامل جوابیه دفتر سخنگوی دولت به گزارش رجانیوز را در ادامه می‎خوانید:

سردبیر محترم رجانیوز؛

پیرو درج مطلب "اگرهدف بالا بردن نشاط است، اعیادشعبانیه را پرشور برگزار کنید" در آن سایت خبری محترم، دفتر سخنگوی دولت، جوابیه ای را در این خصوص ارسال می نماید که انتظار می رود بر اساس قوانین رسانه ای کشور بدون تغییر، در همان جایگاه مطلب اصلی، کار شود.

     "صبح امروز مطلبی در آن سایت خبری محترم منتشر شد که بسیار تامل برانگیز و در عین حال موجب تاسف بسیار بود. صرف نظر از تحریف کامل سخنان سخنگوی دولت در خصوص برگزاری مراسم سالگرد پیروزی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، در این مطلب، به نکاتی هم اشاره شده که موجب شگفتی و حیرت همگان شد از جمله اینکه دکتر روحانی با برتری 300 هزار نفری در انتخاب پیروز شد! حال اینکه حتی مخالفان جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج نیز تا این حد در مورد انتخاباتی که کاندیدای پیروز در همان دور اول، به تنهایی بیش از مجموع 6 کاندیدای دیگر رای آورد، اطلاعات غلط به مخاطبان نداده اند.

اما موضوع اصلی مطلب به نقل قول تحریف شده ای از دکتر محمدباقر نوبخت پرداخته است که روز چهارشنبه و در حاشیه جلسه هیأت دولت مطرح شد و در آن سخنگوی دولت به سووال خبرنگاری در خصوص برگزاری جشن سالگرد پیروزی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری پاسخ داد.

آنچه که در این روز، اصحاب رسانه و عموم مخاطبان شنیدند بسیار متفاوت از چیزی بود که در سایت رجانیوز درج شد و متاسفانه با بازی با واژگان سعی در تغییر مفهوم سخنان دکتر نوبخت شده است. چراکه سخنگوی دولت در ابتدای طرح این سووال با ذکر این مطلب که پیشاپیش فضاسازی درست نیست، می گوید:  مردم خوب مان با رای قاطع، جناب آقای دکتر روحانی را انتخاب کردند و این حق طبیعی فعالان ستادهای دکتر روحانی است تا در سالگرد یک چنین موفقیتی بخواهند گردهمایی های تشکیل دهند. وی در جای دیگری نیز می گوید : این اقدام کاملا در جهت نشاط جامعه باید صورت گیرد و مسوولان قوه مجریه باید در این جمع حضور یابند و توضیح دهند که این بار امانتی که به دوش قوه مجریه گذاشته شده است به چه سرمنزلی رسیده است و گزارش عملکرد خود را به مردم بدهند و اتفاقا این کار در جهت روشن سازی و شفاف سازی امور ارزشمند است.

اما سایت رجا نیوز با درج این مطلب که "سخنگوی دولت در اظهاراتی عجیب، برگزاری جشن سالگرد پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با بودجه دولتی را «حق طبیعی» دانست"، در ادامه مطلب نیز از قول محمدباقر نوبخت، صراحتا از حق دولت برای هزینه از بیت‌المال به منظور برگزاری این جشن سخن گفته است که به نوبه خود تهمت بزرگی به شمار می رود.

عجیب ترین بخش این مطلب اما ایرادی است که به ادعای پیروزی قاطعانه دکتر روحانی در انتخابات از سوی سخنگوی دولت گرفته شده و گفته شده است : "فارغ از اینکه تفسیر آقای سخنگو از حدود ۳۰۰ هزار رای بالا‌تر آقای روحانی در انتخابات که موجب پیروزی وی شد، تا چه اندازه خلاف واقعیت و بامزه است...".

 بدون تردید هر شنونده عاقل و البته اگاه از انتخابات ریاست جمهوری به خوبی می فهمد که کدام ادعا در مورد آمار انتخابات ریاست جمهوری خلاف واقعیت و بامزه است اما آنچه که بسیار مهم می نماید تحریف واقعیات انتخاباتی است که بسیاری از معادلات جهانی را به نفع نظام مقدس جمهوری اسلامی تغییر داد و رهبر معظم انقلاب، آن را حماسه سیاسی این ملت شریف نام نهاد.

مانده ایم که اهداف پنهان در پس چنین مطالبی، آن هم  در یک خبرگزاری مدعی اصول گرایی، به چه قیمتی باید برآورده شوند که سخنان سخنگوی دولت و واقعیات انتخابات بزرگ ملت ایران تحریف شده  و حتی رییس جمهور کشور زیر سووال می رود. باعث بسی تاسف است که جایگاه یک سایت خبری تنها به سطح یک تریبون تنزل می یابد چراکه نه پایبندی به اصول حرفه ای رسانه ای احساس می شود و نه پایبندی به تعهد اخلاقی.

 از آنجاییکه بازتاب و انعکاس چنین مطالب تحریف شده ای به کل جامعه ایران اسلامی بر می گردد، دفتر سخنگوی دولت ضمن محفوظ دانستن حق پیگیری قانونی و بسیار جدی موضوع، مجدانه می خواهد تا برای روشن شدن افکار عمومی و به احترام مخاطبانی که حق دانستن واقعیات را دارند فایل صوتی مطالب ذکر شده از قول دکتر محمدباقر نوبخت، ارائه شود.

بدون تردید انتشار مطالب اینچنینی می تواند موجب ایجاد نگرانی کاذب در جامعه گردد و از این رو انتظار می رود جامعه رسانه ای کشور در پایبندی به تعهدات حرفه ای و اخلاقی، بیش از پیش همت گمارد."

پاسخ رجانیوز به جوابیه دفتر سخنگوی دولت

روی آوردن دولت محترم به ارسال جوابیه و صدور بیانیه برای پاسخ به منتقدین دلسوز بجای توهین به منتقدین و بی سواد خواندن آنها و یا توقیف و تعطیلی نشریات، پیشرفت قابل توجه و مهمی است که دولت تدبیر و امید در حوزه تعامل با رسانه‎ها در ماه‎های اخیر داشته است و بر همین اساس ارسال جوابیه از سوی سخنگوی محترم دولت برای گزارش انتقاد رجانیوز را باید به فال نیک گرفت.

اما نکته تاسف بار آنجاست که در این متن نیز بجای استفاده از منطق و استدلال روشن برای نقد و پاسخ به گزارش منتشر شده توسط رجانیوز، باز هم تلاش شده از برچسب‎هایی چون «داشتن اهداف پشت پرده»، «ایجاد نگرانی کاذب در جامعه»، «تنزل از یک سایت خبری به یک تریبون» برای تخطئه یک سایت خبری بهره‎برداری شود و در نهایت نیز با بکار گیری عبارت « محفوظ دانستن حق پیگیری قانونی و بسیار جدی موضوع » آخرین ابزار دولت برای مواجهه با رسانه‎های منتقد، این نوع برخوردها عنوان شود، حال آنکه به نظر می‎رسد راه و رسم تعامل با اهالی قلم بجای، توهین، برچسب زنی و تهدید به برخورد قانونی، گفتگو، قلم زدن و آوردن استدلال و منطق باشد، راهکاری که قطعا مورد استقبال اصحاب رسانه و منتقدین نیز قرار خواهد گرفت و حاشیه‎های خودساخته این روزهای دولت را نیز کاهش خواهد داد.

اما جوابیه دفتر سخنگوی دولت ناظر به دو بخش عمده است که در یک بخش رجانیوز به تحریف سخنان دکتر نوبخت متهم شده و در بخش دیگر، آمار مقایسه‎ای ارائه شده از در این گزارش از نتایج انتخابات سال گذشته، مورد آزردگی خاطر سخنگوی محترم دولت قرار گرفته است.

در پاسخ به اتهام تحریف سخنان دکتر نوبخت لازم به ذکر است که متن سخنان ایشان مبتنی بر خبر منتشر شده توسط خبرگزاری‎های رسمی کشور تنظیم و در گزارش مذکور تلاش شد عین عبارات بکار رفته توسط ایشان که  اتفاقا در همه خبرگزاری‎های رسمی کشور به یک شکل منعکس شده بود، در این گزارش منتقل شود. بنابراین اگر اعتراضی نسبت به تحریف  این سخنان  وجود داشت، بهتر بود دفتر سخنگوی متحرم به جای ارسال جوابیه به دفتر رجانیوز، این جوابیه را به خبرگزاری‎های رسمی که سخنان ایشان را به این نحو پوشش داده بودند ارسال می‎کرد و صرفا به دلیل نقل این مضمون توسط رجانیوز، این سایت خبری را به داشتن اهداف پشت پرده و تحریف سخنان سخنگو متهم نمی‎کرد.

با این حال رجانیوز برای روشن شدن ابعاد این موضوع فایل صوتی سخنان سخنگوی محترم دولت که در آن از لزوم حضور مسئولین دولتی در جشن سالگرد پیروزی آقای روحانی در انتخابات سخن گفته بود را منتشر می‎کند:

 

Get the Flash Player to see this player.

اما در بخش دیگری از این جوابیه مقایسه آمار انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، چندان به مذاق سخنگوی محترم دولت خوش نیامده است. این در حالی است که رجانیوز در گزارش خود با اشاره به 270 هزار رایی که موجب شد انتخابات به مرحله دوم نرفته و آقای روحانی بواسطه آن در مرحله اول به ریاست جمهوری اسلامی ایران برسد، اعلام کرده بود که رقم 270 رای در حدی نیست که بر اساس آن انتخاب آقای روحانی به ریاست جمهوری را انتخابی قاطعانه بنامیم.

اما دفتر سخنگوی محترم دولت در واکنش به این موضوع  اینگونه استدلال کرده است که: در این مطلب، به نکاتی هم اشاره شده که موجب شگفتی و حیرت همگان شد از جمله اینکه دکتر روحانی با برتری 300 هزار نفری در انتخاب پیروز شد! حال اینکه حتی مخالفان جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج نیز تا این حد در مورد انتخاباتی که کاندیدای پیروز در همان دور اول، به تنهایی بیش از مجموع 6 کاندیدای دیگر رای آورد، اطلاعات غلط به مخاطبان نداده اند.

البته دفتر سخنگوی محترم هرگز توضیح نداده است که بالاتر بودن رای آقای روحانی از 6 کاندیدای، چگونه نقش حیاتی 270 هزار رای را برای پیروزی ایشان در مرحله اول انتخابات نقض می‎کند!؟

دفتر سخنگو در ادامه نیز افزوده است که : «بدون تردید هر شنونده عاقل و البته اگاه از انتخابات ریاست جمهوری به خوبی می فهمد که کدام ادعا در مورد آمار انتخابات ریاست جمهوری خلاف واقعیت و بامزه است.» اما باز هم روشن نکرده که کدام قسمت از این آمار خلاف واقع بوده است؟!

بر خلاف تصور دولت محترم، در پس این گزارش ساده و متدوال و گزارش‎هایی دیگر از این دست که هر رسانه‎ای به عنوان یک فرآیند عادی به عنوان خروجی خود تعریف کرده است، هیچ هدف پشت پرده‎ای جز انجام فعالیت‎های عادی رسانه‎ای نیست و به نظر می‎رسد بهتر باشد دولت محترم و سخنگوی محترم دولت، بجای رصد ریز، دقیق و مو به موی این گونه گزارشات متداول در رسانه‎های داخلی و نگارش، ارسال و پیگیری انتشار جوابیه آنها، به بررسی و رصد حملات کلامی دشمنان مردم ایران بپردازند که در ماه‎های اخیر آمار آن خصوصا از سوی دولتمردان امریکایی افزایش نگران کننده‎ای داشته است و البته از سوی سخنگویان دولت نیز پاسخ درخوری دریافت نکرده است.

به نظر می‎رسد بهتر باشد دولت محترم بجای آنکه وقت و توان مجموعه سخنگویی خود را مصروف پاسخ به مطالب رسانه‎ای کرده و رسانه‎های منتقد را تهدید به پیگیری قانونی و حقوقی کند، رسالت پاسخگویی به این گزارشات را بر عهده رسانه‎های پر شمار مکتوب و مجازی دولتی و حامی دولت قرار دهد و خود به مسئولیت‎های مهمتری که در راستای خدمت به مردم بر عهده دارد بپردازد.

چنانکه یکساله شدن دولت در پیش است و بهتر است تا مجموعه سخنگویان دولت پس از یکسال فعالیت اجرایی دولت تدبیر و امید، اعلام کنند که برای اقتصاد مردم، فرهنگ مردم، توسعه و آبادانی کشور، تعاملات ببین المللی، عرصه  علم و فناوری و صدها عرصه مفتوح و تحت اختیارخود چه برنامه ای داشته اند و چه دستاوردی را کسب کرده‎اند. هر چند که بنا بر وعده دولت قرار بود هر در صد روز اول شرایط اقتصادی کشور متحول شود اما آنچه در گزارش دولت ارائه شد، تنها بسته شدن توافقنامه ژنو بود.

 به هر جهت رجانیوز رسالت خود در امر به معروف و نهی از منکر در عرصه کلان مدیریتی کشور را با توان و تلاش هر چه بیشتر پیگیری خواهد کرد، هر چند که در این مسیر با تضییقات و مشکلاتی مواجه شود و البته در این مسیر خود را بری از خطا ندانسته و پذیرای انتقادات و اشتباهات احتمالای صورت گرفته نیز خواهد بود.