هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 27 شهريور 1387 ساعت 13:51
چهارشنبه 27 شهريور 1387 18:21 ساعت
2008-9-17 13:51:08
شناسه خبر : 1739

سيد محمد خاتمي در حاشيه سومين دوره جايزه اخلاق و نيايش در آيينه هنر و پژوهش، در پاسخ به سوالي درباره نامزدي اش در انتخابات رياست جمهوري گفت: گفته اند نگو، من مي‌خواهم بگويم نمي آيم، دوستان مي گويند فعلا اعلام نكن والا تا الان گفته بودم.

به گزارش رجانيوز به نقل از فارس، خاتمي در حاشيه مراسم سومين دوره‌ جايزه‌ اخلاق و نيايش در آيينه كه در موزه ملي قرآن برگزار شد، در برابر سئوال خبرنگاران مبني بر اعلام زمان پاسخ به درخواست برخي از احزاب براي كانديداتوري، به اين جمله اكتفا كرد كه شب ما را با اين حرفها خراب نكنيد.

وي گفت: ماه رمضان در فرهنگ اسلامي و ديني ما ماه خداست و ماهي است كه در آن انسانيت انسان مي‌تواند و بايد به اوج خود برسد و جنبه معنوي و‌ الهي او بر جنبه مادي و حيواني‌اش غالب مي‌شود.

خاتمي افزود: در حال حاضر شاهد آن هستيم كه قرآن از دو جهت در جفا قرار مي‌گيرد؛ يكي از سوي كساني كه مي‌خواهند حرمت انسان حفظ شود و معتقدند براي اين امر بايد خدا را از عرصه كنار زد وبه گونه‌اي با مسائل قرآني برخورد مي‌كنند كه در اصالت وحياني قرآن ترديد مي‌كنند.

وي در ادامه اظهار داشت: گروه ديگر معتقدند به خاطر پاسداشت عظمت پروردگار بايد انسان را ذليل كرد.

خاتمي گفت: نبايد ناتواني‌ها، دروغ‌ها، ريا‌كاري‌ها و ناراويي‌هايي كه در جامعه رايج است را به قرآن نسبت داد، همچنين نبايد اعتراض و انتقاد به حق را ضديت باقرآن به حساب آورد زيرا در هر دو صورت جفا و ظلم به قرآن است.

رئيس بنياد باران در ادامه با اشاره به ميلاد حضرت امام حسن مجتبي (ع)، از وي به عنوان الگوي برجسته‌ انسانيت و سمبل انساني كه پيامبران براي ساختن او آمده بودند نام برد و گفت: امام حسن (ع) هم شجاع است و هم مظلوم.

خاتمي با اشاره به ويژگي‌هاي و شرايط اجتماعي، فرهنگي و سياسي زمان امام حسن (ع) گفت: ايشان مظهر اخلاق اسلامي ‌است، چه اخلاق اجتماعي و چه به عنوان يك حاكم، آنجايي كه به مصلحت جامعه اسلامي‌است از حاكميت كنار مي‌رود.

وي تصريح كرد: اگر بداخلاقي‌ها و بي اخلاقي‌ها به نام ارزش‌ها صورت گيرد بزرگترين ستم به دين و دينداري است.

سيد محمد خاتمي با اشاره به ارزش والاي شب قدر گفت: در حالي كه در بينش ديني ما شب زمان آرامش طبيعت و جسم است اما زمان جوشش و خيزش جان نيز هست و از اينجاست كه يك شب بهتر از هزار ماه است و خدا بر بدي‌ها در شب قدر پرده مي‌كشد.