88/4/22 - 18:08 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 17359

شبکه ایران: جریان رسانه‎ای نزدیک به هاشمی رفسنجانی در حالی تلاش دارد تا اقامه نماز جمعه این هفته توسط وی را یک اتفاق بسیار مهم جلوه دهد که طبق برنامه زمانبندی چندین سال اخیر نماز جمعه تهران، پس از آیت الله امامی کاشانی، هاشمی رفسنجانی نماز جمعه را اقامه کرده است.

در حالی که خطیب جمعه تهران روز 4 شنبه هر هفته از سوی ستاد اقامه نماز جمعه به رسانه  ها معرفی می شود، در یک اقدام سوال برانگیز، رسانه های نزدیک به فرزندان هاشمی رفسنجانی از روز یکشنبه خبر حضور هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران را به صورت گسترده ای پوشش دادند.

این رسانه ها در حالی تلاش کردند تا اقامه نماز جمعه این هفته تهران توسط هاشمی رفسنجانی را یک اتفاق بسیار مهم جلوه دهند که طبق برنامه زمانبندی چندین سال اخیر نماز جمعه تهران، پس از آیت الله امامی کاشانی، هاشمی رفسنجانی نماز جمعه را اقامه کرده است.

اما جریان رسانه ای نزدیک به هاشمی رفسنجانی پا را از این فراتر گذاشته و تلاش کرد غیبت هاشمی رفسنجانی در ایراد خطبه های نماز جمعه را به وقایع مرتبط با انتخابات نسبت دهد و غیبت وی را ناشی از دلخوری وی بداند، در حالی که حضور نیافتن هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه جهت ایراد خطبه نماز جمعه تهران به این دلیل بود که در هفته ای که نوبت ایراد خطبه وی فرارسید، نماز جمعه تهران توسط مقام معظم رهبری اقامه شد.

به نظر می رسد اقدام رسانه های نزدیک به هاشمی رفسنجانی برای زمینه سازی حضور وی در نماز جمعه این هفته تهران، از نگرانی این جریان نسبت به اعتراض نمازگزاران جمعه تهران به هاشمی رفسنجانی در خلال ایراد خطبه های هفته آینده ناشی شده باشد.

بر همین اساس، به دلیل مواضع هاشمی رفسنجانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری و نامه نگاری خارج از چارچوب وی با رهبر معظم انقلاب، موج گسترده ای از انتقادات به وی در میان مردم شکل گرفت، به نحوی که هنگام ایراد خطبه های نماز جمعه تهران توسط رهبر معظم انقلاب، هنگامی که ایشان با اشاره به اختلاف نظر رئیس جمهور و هاشمی رفسنجانی، بیان فرمودند نظرات احمدی نژاد به نظرات ایشان نزدیکتر است، جمعیت انبوه نمازگزار با تکبیر و اشتیاق، به استقبال این سخنان رفتند.

به نظر می رسد با توجه به سابقه اعتراض نمازگزاران جمعه تهران به هاشمی رفسنجانی در دهه 70 و در ماجرای حمایت وی از غلامحسین کرباسچی، زمینه سازی برای حضور هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران، یک هفته پیش از ایراد این خطبه ها با هدف کنترل اعتراضات احتمالی صورت گرفته است.

برخی اعضای این جریان، از جمله عطاالله مهاجرانی پیش از ایراد خطبه‎های نماز جمعه تهران توسط رهبر معظم انقلاب نیز، با ارائه دستورالعمل‎هایی خواستار بر هم زدن نظم نماز جمعه با هدف استفاده سیاسی از آن شدند، این در حالی است که تا کنون به دلیل ناهمگونی خاستگاه اجتماعی جریان مذکور با خاستگاه اجتماعی حاضرین در نماز جمعه تهران، این پیشنهاد و پیشنهادی‏های مشابه برای استفاده سیاسی از نمازجمعه تهران با شکست مواجه شده است.