هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 19 مرداد 1399
ساعت 07:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 27 شهريور 1387 ساعت 12:32
چهارشنبه 27 شهريور 1387 17:02 ساعت
2008-9-17 12:32:30
شناسه خبر : 1726
اين، اولين حلاليت‌خواهي احمد ت

گروه سياسي- محمدحسن روزي‌طلب، حامد طالبي: احمدتوکلی در نامه ای به حسین موسویان از وی عذرخواهی کرد و حلالیت طلبيد. موسویان نیز از مشهد مقدس، مدیر سایت الف را حلال کرد تا سناریوي جدید سیاسی شکل گیرد. درباره این نامه و پاسخ آن چند نکته قابل توجه است:

1-توکلی در نامه خود ذکر کرده است که «با تلاش 4 ماهه و با كوشش فراوان توانستم اسناد رسمی زیادی را ببینم و با برخی مسئولان ذیربط مكرراً گفتگو كنم.» هر چند مدیر سایت الف مبدأ این كوشش 4 ماهه را ذکر نکرده است اما از فحوای نامه به نظر می رسد که منظور وي 4 ماه منتهی به انتشار نامه باشد. این در حالی است که مدیرمسئول سایت الف اواخر سال گذشته و در بازپرسی اولیه شکایت حسین موسویان به صورت شفاهی تمام سخنانش را پس گرفته و عذرخواهی کرده بود. بنابراین به نظر می رسد یا 7 ماه پیش اقای توکلی از ترس دادگاه عذرخواهی کرده و یا اکنون انتشار حلالیت طلبی وي بازی سیاسی برای اهداف خاص است.

2-مدیرمسئول سایت الف در نامه اش ذکر کرده است: «تقریباً تمامی اخبار منتشرشده مورد اعتراض در سایت، یا از زبان مقامات رسمی مانند رئیس جمهور، سخنگوی دولت، وزیر اطلاعات و سخنگوی كمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس و یا از منابع خبری دیگر نقل شده بود.»

اين در حالي است كه جستجو در سخنان رسمی و غیررسمی رئیس جمهوري، سخنگوی دولت، وزیر اطلاعات و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی که به نقل از محسنی اژه ای مطالبی را عنوان کرده بود، نشان می دهد هیچ یک از 13 مورد ذکر شده در نامه توکلی در اظهارات اين افراد موجود نيست بلکه این موارد همگی از آنچه كه توکلی آنها را "منابع دیگر خبری" می خواند، نقل شده که دست اندرکاران سایت الف بهتر از هر كس ديگري می دانند که اين اخبار متعلق به بولتن خبری محرمانه كدام حزب سیاسی نزدیک به توکلی است. البته این فرافکنی ناجوانمردانه مدیرسایت الف البته در حق دولت نهم تازگی ندارد.

3-آقای توکلی دوست داشته باشد یا نداشته باشد، حسین موسویان به جرم جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده به قصد ارائه به بیگانگان و با هدف برهم زدن امنیت ملی محکوم شده است. ای کاش آقای توکلی همانند مدیرمسئول جوان سایت عدالتخانه عذرخواهی اش از موسویان را موکول به عذرخواهی موسویان از ملت بزرگ ایران به خاطر این جرم نابخشودنی می کرد.

اگرچه متن نهايي حكم موسويان، هيچ گاه دراختيار افكار عمومي قرار نگرفت اما خبرگزاري فارس همان زمان در خبري نوشت:

«"اتهام حسين موسويان پس از طي مراحل بازپرسي و تكميل تحقيقات به استناد ماده 505 قانون مجازات اسلامي احراز شد.

پس از احراز اتهامات، اين پرونده با صدور كيفر خواست از سوي دادستان تهران به شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران ارجاع و رئيس دادگاه براي تاريخ 10/1/87 وقت رسيدگي تعيين كرد.

در اين تاريخ متهم(حسين موسويان) همراه وكلاي خود در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران حاضر و تحت محاكمه قرار گرفت و به استناد ماده 505 قانون مجازات اسلامي به جرم اقدام عليه امنيت ملي كشور از طريق در اختيار گذاشتن اطلاعات سري پيرامون سياست خارجي و نگهداري اسناد و مدارك داراي طبقه‌بندي توسط دادستان عمومي و انقلاب محكوم شد.

از آنجايي كه موسويان براي اولين بار مرتكب جرم مي‌شد و جزو خانواده شهدا بود و در دستگاههاي اجرايي سوابق داشت، زندان وي را از تعزير به تعليق تبديل كرد.»

4- گفته مي شود موسويان از حدود 32 سايت خبري شكايت كرده است. يكي از اين سايت‌ها، سايت "الف" بود كه متعلق به احمد توكلي است. وكيل موسويان به مسئولان اين سايت‌ها گفته است كه اگر رسماً عذرخواهي كنيد و متن عذرخواهي را در سايت خود منتشر كنيد، شكايت را پس مي‌گيريم. تقريباً اغلب اين سايت‌ها اما به خاطر حفظ عزت و اعتقاد به راهي كه در آن قدم گذاشته بودند، حاضر به عذرخواهي نشده‌اند.

5- موسويان بلافاصله پس از حلاليت خواهي توكلي، نامه اي در پاسخ به وي منتشر كرد؛ موسويان ابتدا در نامه خود تلاش كرد كه وجهه‌اي ارزشي از خود به نمايش بگذارد و براي اين كار در ابتداي نامه خود از يك آيه قرآن استفاده كرد و در انتهاي نامه خود نيز گفت كه در كنار حرم جدم امام رضا(ع) شما را حلال كردم!

موسويان در بخش ديگري از پاسخش به توكلي با استفاده از شيوه هايي كه وي و دوستانش به خوبي به آن مسلط هستند، از تكنيك مظلوم‌نمايي نيز استفاده كرده است.

6- اين، اولين حلاليت‌خواهي احمد توكلي نيست. وي پيش از اين نيز از برخي مسئولان دولت نهم طي نامه‌هايي حلاليت خواست، اما آن نامه‌ها را منتشر نكرد. اكنون هم نامه حلاليت‌خواهي توكلي از طريق سايت وي به صورت علني منتشر شده و هم پاسخ موسويان؛ احتمالاً انتظار دارند همه باور كنند كه علني شدن اين دو نامه كاملاً با نيت خير و بدون هيچ هدف سياسي بوده است!