هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 مهر 1400
ساعت 02:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 23 فروردين 1393 ساعت 16:28
شنبه 23 فروردين 1393 20:58 ساعت
2014-4-12 16:28:43
شناسه خبر : 169493
مردم انقلابی همیشه سنگ زیرین آسیاب اند. به از خودگذشتگی جماعتی که شام 24 خرداد تا صبح در خیابان ها رقصیدند امیدی نیست. مردم اگر بدانند به خاطر نان ممکن است شرفشان را به قطعنامه های اروپایی بفروشند از جیبشان هم به دولت کمک میکنند. 

گروه سیاسی- رجانیوز: درخواست دولت برای انصراف حداکثری مردم از دریافت یارانه ها در افکار عمومی بازتاب فراوانی داشته است و به همین علت این موضوع طی روزهای گذشته در شبکه های اجتماعی نیز بازتاب زیادی داشته است.

به گزارش رجانیوز، بسیاری از دریچه طنز، بسیاری دیگر با نگاهی انتقادی و عده ای دیگر نیز با رویکرد حمایت آمیز نسبت به درخواست دولت از مردم برای انصراف از دریافت یارانه ها، مطالب متعددی را در این باره منتشر کرده اند که با توجه به جذابیت و خلاقانه بودن برخی از مطالب، رجانیوز تعدادی از مهم ترین آنها را جمع آوری کرده است:

در این راستا، وحید یامین پور در گوگل پلاس نوشت:

 

چرا از دریافت یارانه انصراف میدهیم؟

همه دلایل را بالا و پایین کردم تا به منطق زیر رسیدم؛ ما از دریافت یارانه انصراف میدهیم تا دولت بعدها به بهانه ی حل مسائل اقتصادی و تامین منابع پرداخت یارانه ها، بخشی از شرف و حقوق مسلم مان را نفروشد. چه بسا برخی دوست داشته باشند فشار اقتصادی به دولت آنقدر زیاد بشود که صحنه برای سازش و تنازل و وطن فروشی فراهم شود ولی ما تقویت دولت را نوعی دفاع از حیثیت انقلاب می دانیم.

مردم انقلابی همیشه سنگ زیرین آسیاب اند. به از خودگذشتگی جماعتی که شام 24 خرداد تا صبح در خیابان ها رقصیدند امیدی نیست. مردم اگر بدانند به خاطر نان ممکن است شرفشان را به قطعنامه های اروپایی بفروشند از جیبشان هم به دولت کمک میکنند. 

 

اما سید کمیل باقرزاده با انتشار مطلبی با عنوان «چند مسأله شرعی یارانه ای!» نوشت:
 
عدالت به معنای «اعطاء کلّ ذي حقّ حقّه» است. پس برای تحقق عدالت باید اوّل «ذي حق» (مستحقّ) شناسایی بشه. اصولا هدفمندی یارانه‌ها برای تحقق عدالت و توزیع ثروت بین کم درآمدها صورت گرفت. در مرحله دوم این طرح برخلاف مرحله اول که در واقع آزمایشی بود و همه اقشار کم درآمد و پردرآمد یارانه میگرفتند، باید مستحقان واقعی شناسایی بشن تا یارانه فقط به اونها داده بشه.  
 
اگر کشف مستحقان واقعی یارانه (دهکهای کم درآمدتر جامعه) و اجرای عدالت متوقف بر بررسی حسابهای بانکی باشه، این کار چه اشکالی داره؟ برخلاف تصور بعضی دوستان، بررسی حسابهای متقاضیان دریافت یارانه نه تنها از نظر شرعی بلااشکاله بلکه از باب مقدمه واجب، لازم و واجبه. دوستانی که به بررسی حسابهای بانکی و دارایی افراد انتقاد دارند، آیا راهکار بهتری برای شناسایی مستحقان واقعی و تمییز و تفکیک اونا از غیر مستحقانی که ثبت نام خواهند کرد دارند؟
 
 
«ثبت نام برای دریافت یارانه» از نظر شرعی بلامانع است. آنچه بعضی مراجع عظام تقلید در آن اشکال کردند «دریافت یارانه» توسط اشخاصی است که مستحقّ دریافت آن نیستند. ملاک تشخیص اینکه چه کسی «ذي حق» هست و چه کسی مستحق نیست قانون است؛ و دولت وظیفه دارد پس از ثبت نام اشخاص متقاضی، وضعیت دارایی و درآمد آنها را بررسی کرده و یارانه را به ذي حق ها بدهد و از پرداخت آن به غیر ذي حق ها جلوگیری کند.
 
 
چنانچه اطلاعات ناقص و غلط و گمراه کننده به سامانه داده شود و این اطلاعات غلط مبنای تشخیص دولت شده و موجب شود کسی که واقعاً و قانوناً ذي حق نیست را اشتباهاً ذي حق دانسته و به او یارانه پرداخت کند، دریافت آن پول توسط آن شخص شرعاً اشکال دارد.
 
کاربری دیگری به نام بچه شیعه نوشت:
 
واقعا نمی تونم علت بعضی رفتارهای رفقا در این قضیه انصراف از یارانه ها رو درک کنم . به نظرم خیلی زشت و بچه گانه باشه که ما از روی لج و لج بازی یا مثلا برای این که دولت روحانی زمین بخوره ، بخوایم یارانه بگیریم و مخالف انصراف مردم از یارانه گرفتن باشیم! بالاخره منطق و عملکرد یک حزب اللهی باید یه فرقی با منطق اون ضدانقلاب و جنبش سبزی که از لج احمدی نژاد میرفت اتوشو ساعت 9 میزد به برق که مثلا مصرف برق ببره بالا و .. داشته باشه یا نه؟!
 
من اگر در قضیه یارانه ها انتقادی دارم ، اصل انتقادم به رفتار زشت و زننده و تحقیر آمیز و عاری از صداقت دولت با مردم و راه اندازی یک موج عملیات روانی سیاه برای اجبار مردم به انصراف از یارانه ها است. اصلا نقل این نیست که برخلاف میل دولت رفتار کنیم و یارانه بگیریم تا حال دولت گرفته بشود و مثلا زمین بخورد!
 

 جلیل محبی نیز نوشت:

 دو نظر هست؛ یکی این که من انصراف نمیدهم تا دولت نتواند بگوید مردم حرف مرا گوش کردند تا به این ترتیب بعدا به مخالفینش فشار بیاورد کما این که تا کنون ناجوانمردی کرده و با شعار آزادی دهان ها را بسته است.

دوم این که من انصراف میدهم تا به دولت جمهوری اسلامی کمک کنم تا به اهداف اقتصادی اش برسد که شکست اهداف اقتصادی دولت ضربه به دولت بر آمده از نظام ولایت فقیه است. من راه دوم را پیشنهاد میکنم.
 
راه نقد دولت از مسیر نافرمانی مدنی نمیگذرد ...
 
 
صادق فرامرزی از دیگر کاربران شبکه اجتماعی گوگل پلاس با اشاره به صحبتهای سعید جلیلی در اصفهان که گفته مردم بیشترین استفاده از منابع را در هدفمندی در اختیار دولت و نظام قرار دهند، نوشت:
 
 
این روزها و فضایی که منتقدان دولت علیه سیاست های اقتصادی دولت در بخش هدفمندی یارانه ها در پیش گرفته اند بشدت یادآور فضای رسانه ای آبان و آذر89 و روزهایی هست که محموداحمدی نژاد قرار بود رویای دودهه ای تمام دولت ها را برآورده سازد و هدفمندی یارانه ها را به مرحله اجرا برساند، درست در روزهایی که کشور نیاز به فضای همدلی سیاسی در جهت بهبود معیشت مردم داشت به راحتی میشد دندان های تیز شده ای را دید که منتظر بودند با آغاز طرح هدفمندی یارانه بر موج انتقادات مردم سوار شوند و بهره سیاسی اش را ببرند... هدفمندی یارانه ها آرزوی دیرینه ای بود که احمدی نژاد شهامت اجرایش را داشت و حذف بخش قابل توجهی از مردم برای دریافت یارانه آرزوی احمدی نژاد بود که روحانی شهامت اجرایش را داشت و این وسط وقیح ترین کار ممکن کاسبی سیاسی از طرحی فراجناحی و ملی است ...
 
اینکه جلیلی این روزها بشدت سرش شلوغ شده و هر ماه تقریبا به یک استان سفر می کند و چند سخنرانی انجام میدهد تا خودش را نماد گفتمانی مقابل گفتمان حاکم بر دولت کند کشف عجیبی نیست و عصر 25خرداد و اعلام نتایج بود که خطاب به حامیانش گفت حالا که پیروز نشدیم باید روی جامعه کار کنیم و گفتمانمان را نهادینه کنیم اما چیزی که جای تحسین دارد مرام و تقوای سیاسی اوست. یعنی جلیلی نمی تواند سوار موج انتقادات رایج در افکار عمومی علیه سیاست های جدید دولت شود و حرف های مردم پسند بزند و بگوید: دولتی که میگفت کاری می کنیم که دولت دست به سمت مردم دراز کند نه مردم به سمت دولت و وعده حل100روزه مشکلات را میداد چرا حق مسلم مردم یعنی یارانه را تبدیل به شاخصی برای توهین به آن ها کرده؟
 
یادم هست روزهایی که قرار بود تبلیغات میدانی را شروع کنیم وحیدجلیلی (برادر سعید جلیلی) گفت سعید از آخرتش برای این انتخابات مایه نمی گذارد شما آخرتتان را برای دنیای سعید به خطر نیاندازید!
 
 
 
سید یونس کاظمی نیز با اشاره به صحبتهای مریلا زارعی در برنامه تلوزیونی هفت نوشت:
 
صداقتی که جایش در عملیات رسانه‌ای 'یارانه نگیرید' خالی بود؛
 
من مریلا زارعی موظفم توصیه ام به مسئولین باشد نه مردم؛ شما امکانات رفاهی را در اختیار مردم قرار بدهید مردم خودشان یارانه نمی‌گیرند. اما منی که جایم گرم است و سقفی بالای سرم دارم و جایزه و دستمزد خوب هم میگیرم، نمیتوانم از عزیزی خواهش کنم که یارانه نگیرد.
 
 
صادق شهبازی با اشاره به پیامک های طنز روزهای اخیر درباره یارانه ها نوشت:
 
کلی پیامک یارانه ای رسیده؛ به خدا قسم اگر سبد کالا را در دست راستم، سهام عدالت را دست چپم بگذارید، هرگز از دریافت یارانه انصراف نخواهم داد.
 
 
شاید بتوانید جان ما را بگیرید ولی یارانه ما را هرگز! جمعیت بی سوادان گدا
 
خیزید و خز آرید که هنگام خزان است
یارانه نگیرید که دولت نگران است
یارانه نگیرید اگر چند بمیرید
در روز جرا اجر همه باغ جنان است
 
 
صدیقه تقدیسی نیز با نگاهی طنز به این موضوع نوشت:
 
میگن مواظب آشغالی که میذارین دم در باشید؛ گشت نامحسوس یارانه همه جا هست!

دریای بیکران نیز نوشت:
 
 ﺁﻭﺭﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﮐﻪ فردی ﺭﺍ ﺩﯾﺪﻧﺪ ﺩﺭ ﻗﻌﺮ ﺟﻬﻨﻢ، ﮔﺮﻓﺘﺎﺭ ﭼﻬﻞ ﻭ ﭘﻨﺞ ﺍﮊﺩﻫﺎﯼ ﺩﻭ ﺳﺮ ﻫﻤﯽ ﺑﻮﺩی ﻭ ﻓﺮﯾﺎﺩ ﮐﻨﺎﻥ ﮐﻤﮏ ﻫﻤﯽ ﻃﻠﺒﯿﺪی ﻭ ﮐﺴﯽ ﺑﻪ ﻓﺮﯾﺎﺩ ﺍﻭ ﻧﺮﺳﯿﺪندی! ﻭ ﺻﺎﻟﺤﺎﻥ ﻫﻤﯽ ﮔﻔﺘﻨﺪی: ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﺎﻥ ﭼﻬﻞ ﻭ ﭘﻨﺞ ﻫﺰﺍﺭ ﺗﻮﻣﺎﻥ ﯾﺎﺭﺍﻧﻪ ﺍﯼ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻭﯼ ﺩﺭ ﻃﻮﻝﺣﯿﺎﺕ ﻣﯽ ﮔرفتندی ﻭ ﺍﺯ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺁﻥﺍﻧﺼﺮﺍﻑ ﻧﺪﺍﺩندی... ﻭ ﺍﯾﻨﮏ ﺍﯾﻦ ﺍﮊﺩﻫﺎﯾﺎﻥ ﺍﺯ ﺭﻧﺠﺎﻧﺪﻥ ﺍﻭ ﺍﻧﺼﺮﺍﻑ ﻧﺪﻫﻨﺪ.
 
{"ﺳﺘﺎﺩ نه به یارانه نقدی"}
 
 
عباس حسینی نژاد نیز نوشت:
 
با این شدت پیچیدگی؛ طراح سوالات ثبت نام یارانه معلوم شد: دكتر ابراهيم خدايي؛ معاون وزير و رئيس سازمان سنجش آموزش كشور! :))