هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 ارديبهشت 1396
ساعت 10:01
به روز شده در :

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 فروردين 1393 ساعت 12:17 2014-4-5 12:17:49
شناسه خبر : 168588

 گروه جامعه رویکرد: فمینیسم سال‌هاست که داعیه‌دار تلاش برای بازیابی حقوق پایمال شده‌ی زنان و رساندن آنان به وضعیت مطلوب زندگی است. جنبش و نظریه‌ای که گرچه از دامن تحولات خاص اجتماعی سیاسی حاکم بر برخی جوامع اروپایی و آمریکایی در قرن نوزده و بیست سربرآورده تا پس از چندی داعیه‌ی جهانشمولی به خود گرفت و شعارها و مطالبات خود را بر تمامی زنان جهان تسری داد، گرچه بزرگنمایی فمینیسم و ارائه چهره‌ای قدرتمند از آن با توجه به رکود و افول نظریات و عملیات فمینیستی، دور از واقعیت به نظر می‌رسد اما از آنجا که ورود فمینیسم در عرصه‌ی جوامع به تغییراتی فرهنگی منجر شده است و اساسی‌ترین واحد اجتماع یعنی خانواده را دستخوش تغییر و تحول نموده، لذا نقد نظریات فمینیستی ضرورتی انکارناپذیر است.

مروری بر کارنامه جنبش فمینیسم یا نهضت دفاع از حقوق زنان پس از چندین دهه و بلکه پس از دوقرن تلاش نظری و فعالیت سیاسی و فرهنگی نشان می دهد این جنبش علی رغم دستاورد های مثبتی که برای زنان به ارمغان آورده، به نتایج موردانتظار نرسیده است. اگر افزایش آگاهی ها، ارتقای سطح تحصیلات و بالا رفتن میزان مشارکت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان را جزء دستاوردهای مثبت فمینیسم بدانیم، درکنار اینها باید بر تداوم انواع نابرابری ها و ستم های جنسی که در قالب های گوناگون و گاه با ظواهر فریبنده بر ضد زنان اعمال می شود به عنوان ناکامی های فمینیسم انگشت نهاد .
 
برای نمونه هم اکنون ۶۰ درصد از کل نیروی کار جهان را زنان تشکیل می دهند که اکثر آن ها در کشورهایی زندگی می کنند که به ظاهر آزادی زنان و اندیشه فمنیسم در کشورشان رایج تر است اما از این میان باید گفت که فقط از این جمعیت ۶۰ درصدی نیروی کار جهانی، سهم زنان در هرم قدرت از کل جمعیت کار جهان تنها ۵ درصد است یعنی با وجودی اینکه زنان به عنوان اهرم اصلی کار جهان معرفی می شوند در مرکزیت قدرت و بخش تصمیم گیری جایگاهی قابل توجه ای خصوصآ در کشورهای پیشرفته ندارند.
 
پس از چند دهه حاكميت نظريه‌هاي فمينيستي بر برنامه‌ريزي‌ها، سياست‌گذاري‌ها و قانون‌گذاري‌هاي جوامع غربي در زمينه موضوع زن و خانواده و غلبه ديدگاه‌هاي فمينيستي بر دانشگاه‌ها و مجامع علمي مغرب‌زمين، نشانه‌هاي شكست و فروپاشي نظري و عملي انديشه فمينيسم به روشني، آشكار و تعارض بنيادين اين انديشه با فطرت الهي و انساني زن و ويژگي‌هاي زيست‌شناختي، روان‌شناختي و جسماني او به خوبي نمايان شده است.
 
امروز ديگر منتقدان فمينيسم حتی در كشورهاي غربي با برچسب‌هايي همچون ضد زن، متعصب، متحجر و عقب‌افتاده روبه‌رو نمي‌شوند؛ زيرا ده‌ها پژوهشگر، انديشه‌ورز و استاد دانشگاه با نقد جدّي فمينيسم و نگارش صدها كتاب و مقاله، جنبه‌هاي مختلف تعارض اين انديشه را با خرد و فطرت الهي انسان تبيين كرده‌اند. در سال‌هاي اخير، متفكران غربي، ديدگاه فمينيسم درباره خانواده، نقش مادري و همسري زنان، حقوق فردي و اجتماعي زن، ويژگي‌هاي دختران، عفاف و پاك‌دامني، خويشتن‌داري جنسي، مذهب، ارزش‌هاي اجتماعي و مانند آن را به طوري جدّي به چالش كشيده‌اند. آنان با طرح انتقادهاي اساسي به نظر و عمل فمينيست‌ها در حوزه‌هاي يادشده، در عمل، پايان دوران حاكميت اين انديشه ضد زن و خانواده را اعلام كرده‌اند.


 

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت