هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 اسفند 1392 ساعت 14:59
دوشنبه 26 اسفند 1392 18:29 ساعت
2014-3-17 14:59:37
شناسه خبر : 167789
در همین راستا، خبرگزاری رویترز 4 روز پیش گزارش داده است بانکهای کشورهای غربی علی‌‌رغم تلاشهایی که ایران برای همکاری با آنها در مبادلات مالی مربوط به مسائل انسانی دارد از ترس تحریم‌های آمریکا از همکاری با ایران خودداری می‌کنند.آنگونه که برخی از شرکت های تجاری غربی گفتند مقامات آمریکایی برای مبادله با ایران به آنها هشدار داده است.

گروه بین الملل – رجانیوز : «مذاکره زیر سایه بدقولی غربی ها و تنش کریمه». در حالی که  برخی از مقامات ایرانی خبر داده اند که کشورهای غربی به تعهدات خود در قبال توافقنامه ژنو پایبند نبوده اند با این حال دومین دور از مذاکرات ایران و 1+5 برای رسیدن به راه حلی جامع درباره حل و فصل مساله هسته‌ای ایران اواخر این هفته در وین انجام می‌شود.

به گزارش رجانیوز، سه شنبه و چهارشنبه تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و 1+5 برای رسیدن به گام نهایی درباره حل موضوع هسته ای ایران با یکدیگر مذاکره می کنند.

آنگونه که محمد جواد ظریف گفته «غنی‌سازی، راکتور آب سنگین اراک، تعهدات در چارچوب بند 2 ماده 4 معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (همکاری‌های بین‌المللی در حوزه فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای) و نیز موضوع رفع تحریم‌ها» دستور کار مذاکرات وین 2 است.

این در حالی است که موضوع غنی سازی ایران و آب سنگین اراک مهم ترین محور مذاکرات به حساب می آید به گونه ای که توافق ایران و 1+5 در این دو مورد همانند دومینو توافقات در دیگر موضوعات را به دنبال می آورد.

آنگونه که از اظهارات برخی از شخصیت های سیاسی نزدیک به دولت استنباط می شود، تیم مذاکره کننده انتظار دارد در نتیجه مذاکرات گام نهایی آمریکا یک برنامه محدود غنی سازی در ایران را بدون آنکه به حق ایران در غنی سازی اورانیوم اشاره کند بپذیرد. در واقع مقامات آمریکایی در جریان مذاکرات و احتمالا در برابر پذیرفتن تضمیناتی فراتر از پروتکل الحاقی از سوی ایران ، در عمل یک غنی سازی سمبلیک را می پذیرند ولی به صورت شفاهی و مکتوب به آن هم اشاره ای نمی کنند. 

البته آمریکایی ها با توجه به رویه ای که پیش از این داشتند بیشترین محدودیت ها را در قبال این امتیازات دریافت می کنند، از جمله بازرسی های سرزده در قالب پروتکل الحاقی وحتی فراتر از آن .

گزاره ای که وندی شرمن پس از مذاکرات وین 1، در نشستی با حضور رسانه های رژیم صهیونیستی در بیت المقدس به آن اشاره کرد:

« دلایل زیادی برای این وجود دارد که آنها (ایران) نیازهای خود را از طریق همکاری بین المللیی در خارج از کشور خود تأمین کنند. ولی اگر در نهایت بخواهند برنامه کوچک، مجزا و محدودی داشته باشند که نیازهای عملی شان را رفع کند، این مسئله به عنوان احتمال در برنامه اقدام مشترک دیده شده است. اما لازم به ذکر نیست که ظرفیت و گستره تأسیسات و ماهیت آن باید مورد محدودیت های شدید، مورد نظارت شدید و به طور منظم مورد راستی آزمایی قرار گیرد. »

آنگونه که به نظر می رسد آمریکایی ها  با محدودیت گسترده درباره حق قانونی ایران در زمینه غنی سازی اورانیوم و تبدیل کردن صنعت غنی سازی اورانیوم ایران به یک موضوع نمادین و سمبلیک که از آن به عنوان یک امتیاز به ایران یاد می کنند، به دنبال آن هستند بزرگترین امتیازات ممکن در موضوع هسته ای از جمله پروتکل الحاقی، محدود کردن فعالیت آب سنگین اراک و تعطیلی فردو را از ایران بگیرند.

تنش کریمه و چالش در مذاکرات هسته ای

از سوی دیگر با افزایش اختلافات میان آمریکا و روسیه بر سر موضوع شبه جزیره کریمه به نظر می رسد، تنش بین این دو کشور در مذاکرات هسته ای ایران سایه بیاندازد.

در همین زمینه، یک مقام آمریکایی در واشنگتن در گفتگوی با یک رسانه آمریکایی گفت: امیدواریم آن‌چه در روزهای آینده اتفاق می‌افتد، یعنی آن‌چه جامعه جهانی پس از تصمیمات روسیه اتخاذ می‌کند و آن‌چه روسیه متعاقبا انجام خواهد داد، خطری برای این مذاکرات (هسته ای) ایجاد نکند.

مسکو و واشنگتن بر سر بحران اوکراین و پیوستن منطقه کریمه به روسیه در یکی دو ماه اخیر به شدت با یکدیگر اختلاف پیدا کرده‌اند. اختلاف بر سر اوکراین و کریمه در حالی شدت گرفته است که هنوز اختلاف دو کشور بر سر بحران سوریه به جای خود باقی است.

در سال‌های گذشته در مقاطعی به بهانه مسایل سیاسی و بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال‌های 2008 و 2012، بحران مالی و حمله روسیه به گرجستان در مذاکرات هسته ای تاخیر و تغییرات و در برخی مواقع مذاکرات را به بن بست کشاند.

سریال تکراری نقض توافق ژنو توسط آمریکا و اروپا

از سوی دیگر در حالی محمد جواد ظریف و تیم همراه وی چمدان های خود را برای عزیمت به وین بسته اند و به این شهر سفر کرده اند که کشورهای غربی به ویژه آمریکا به تعهدات خود که در بیانیه ژنو به آن اشاره شده، پایبند نیستند.

در همین راستا، خبرگزاری رویترز 4 روز پیش گزارش داده است بانکهای کشورهای غربی علی‌‌رغم تلاشهایی که ایران برای همکاری با آنها در مبادلات مالی مربوط به مسائل انسانی دارد از ترس تحریم‌های آمریکا از همکاری با ایران خودداری می‌کنند.

آنگونه که برخی از شرکت های تجاری غربی گفتند مقامات آمریکایی برای مبادله با ایران به آنها هشدار داده است.

علی محمد نوریان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی و هواشناسی نیز با اشاره به اینکه در مذاکرات ژنو تنها لغو تحریم‌های خرید قطعات صورت گرفته است، گفت: لغو تحریم خرید سوخت، سلامت هواپیما و حتی خود هواپیماها باید در مراحل بعدی مذاکرات صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در مذاکرات اخیر درباره تحریم‌های ایران تنها بخش مربوط به قطعات صنعت هواپیمایی لغو تحریم شده است، گفت: هنوز این قطعات به دست ایران نرسیده است.