هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 20 اسفند 1392 ساعت 13:43
سه شنبه 20 اسفند 1392 17:13 ساعت
2014-3-11 13:43:03
شناسه خبر : 167210
خانم افخم همچنین با انتقاد از برنامه های غیر رسمی و هماهنگ نشده خانم اشتون اظهار کرد که این‌گونه اقدامات به افزایش سوءظن مردم ایران در قبال غرب منجر می شود و به روابط ایران و اتحادیه اروپایی کمکی نمی کند. در همین حال نرگس محمدی در گفت‌وگویی اظهار کرده که دیدارش با کاترین اشتون بر اساس برنامه ریزی قبلی صورت گرفته است.

گروه بین الملل – رجانیوز: در حالی که هنوز حاشیه های سفر یک ماه پیش هیات پارلمانی اروپا به ایران و دیدار با فتنه گران به پایان نرسیده، دیدار کاترین اشتون با نرگس محمدی از محکومان فتنه 88 خبر ساز شده است.

به گزارش رجانیوز، هر چند برخی از مقامات دولتی مدعی بودند که دیدار اشتون و محمدی خارج از برنامه سفر رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا بوده است با این حال مایکل مان، سخنگوی اشتون این موضوع را تکذیب کرد.

مایکل مان روز گذشته در گفتگو با رادیو فردا گفته  است که خانم اشتون یک برنامه مشخص برای سفر به تهران داشته و همچنین از دیدار وی با محکومان فتنه به عنوان «دیدارهای جالب» یاد کرده است.

مان گفته که اشتون از این دیدارها اطلاعات زیادی به دست آورد و روابط خوبی با آنان برقرار شد. وی با اشاره به انتقادهای صورت گرفته به اینن دیدار اظهار کرد که ما به کار خود ادامه می‌دهیم و خانم اشتون هم به انجام دادن کار خود به خوبی ادامه می‌دهد.

پیش از اظهارات مان، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه، دیدار اشتون با نرگس محمدی را غیر رسمی و هماهنگ نشده عنوان کرده بود.

خانم افخم همچنین با انتقاد از برنامه های غیر رسمی و هماهنگ نشده خانم اشتون اظهار کرد که این‌گونه اقدامات به افزایش سوءظن مردم ایران در قبال غرب منجر می شود و به روابط ایران و اتحادیه اروپایی کمکی نمی کند.

در همین حال نرگس محمدی که در جریان سفر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وی دیدار کرده بود، در گفت‌وگویی اظهار کرده که دیدارش با کاترین اشتون بر اساس برنامه ریزی قبلی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه خانم اشتون تمایل داشتند که تعدادی از زنان فعال را ببینند و دعوت نامه ای را هم برای من فرستادند و من هم آن را قبول کردم، گفت: این دیدار کاملا رسمی بود و من یک دعوتنامه رسمی از ایشان دریافت کردم و جواب دادم و اعلام شد و آدرس آن را هم به من دادند که سفارت اتریش در تهران بود و ملاقات ما هم تقریباً چند ساعت طول کشید.

محمدی مدعی شد حاضرین در این دیدار عمدتا فعلان حقوق زنان بودند.

اظهارات ضد و نقیض درباره دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با نرگس محمدی، واکنش اشتون را نیز در پی داشت.

وی پس از سفر به تهران در گفتگویی اعلام کرد: « تعجب‌آور نیست که تمرکز ویژه‌ای را روی حقوق بشر داشتم، من در روز بین‌المللی زن با فعالان زن دیدار کرده و با آن‌ها در مورد شرایطی که زنان در آن قرار دارند گفت‌وگو کردم. با زنانی که در زمینه‌های مختلف فعال هستند، از خبرنگاران گرفته تا آنهایی که در زمینه پناهندگان افغان درگیر هستند، و همچنین افرادی که در طیف جامعه مدنی و اهمیت آن فعالیت می‌کنند. »

واکنش نمایندگان مجلس به انفعال وزارت امور خارجه

اما در سایه سکوت وزیر امور خارجه، نمایندگان مجلس خواستار توضیح وزارت امور خارجه درباره این دیدار شدند.  

در همین راستا، روح‌الله حسينيان، عضو کميسيون امنيت ملی مجلس اين‌ ديدار را «مصداقی از دخالت اروپاييان در مسائل داخلی جمهوری اسلامی ايران» عنوان و «بر ضرورت جلوگيری از تکرار اين گونه ديدارها» تاکيد کرده است.

 وی با بیان اینکه «در شأن جمهوری اسلامی ايران نيست که مقامات غربی به اين راحتی با محکومان و فتنه‌گران ديدار کنند»، وزارت امور خارجه را «مسئول پاسخ‌گويی به چرايی و چگونگی انجام اين ديدار» دانسته و افزوده است: «مسلماً اروپايی‌ها هنوز اين قدر گستاخ نشده‌اند که بدون هماهنگی‌های لازم دست به چنين اقدامات تحريک‌آميزی بزنند و قطعاً پيش از ديدار،‌ هماهنگی‌هايی انجام شده است.»

 ابراهيم آقامحمدی، دیگر عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس نيز با بيان اينکه وزارت خارجه «بايد پاسخگوی ديدار اشتون با محکوم فتنه باشد»، از بررسی اين موضوع در اولين جلسه اين کميسيون خبر داده است.

احمد شوهانی، عضو ديگر کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی نيز گفته که «بی‌اطلاعی وزارت خارجه از اين اقدام اشتون عذر بدتر از گناه است» و افزوده که «حضور مسئول سياست خارجی اروپا در ايران بسيار مثبت است و بايد استقبال کرد، زيرا جمهوری اسلامی ايران هم خواهان گسترش روابط با اتحاديه اروپا است، اما اينکه اشتون گفته که من برای پيگيری مسائل حقوق بشر و گفت‌وگو دراين باره به ايران سفر کردم بيشتر برای خوش‌خدمتی به رژيم صهيونيستی و افراطيون است.

 اسماعيل کوثری، نماينده تهران نیز اظهار کرده است: يدار انجام شده از دو حالت خارج نيست يا هماهنگ شده بوده يا بدون هماهنگی انجام شده است. اگر هماهنگ شده باشد بايد بدانيم بر چه اساسی اين ديدارهماهنگ شده است و وزارتخانه و سازمان‌های مربوطه بايد پاسخگو باشند.»

پیش از این نیز و در جریان حضور هیات پارلمانی هشت نفره اروپایی برای بحث و تبادل نظر در مورد مسائل منطقه‌ای و پارلمانی، این هیات در اقدامی که با واکنش گسترده نمایندگان مجلس مواجه شد با برخی از محکومان فتنه 88 دیدار کردند.

بعدها گفته شد  شرط حضور هیات اروپایی در ایران دیدار با این افراد بوده است.

به نظر می رسد با تکرار این موضوع، نمایندگان مجلس به صورت جدی دیدار مقامات اروپایی با زندانیان و مخالفان نظام جمهوری اسلامی در داخل کشور را پیگیری کنند. 

 

اخبار مرتبط: 

آیا دیدار مقامات خارجی با فتنه گران، به بخشی از پروتکل استقبال وزارت خارجه تبدیل شده است؟!