هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 15 اسفند 1392 ساعت 13:29
پنجشنبه 15 اسفند 1392 16:59 ساعت
2014-3-6 13:29:37
شناسه خبر : 166668
ایران همچنین تمام اورانیوم بالای 5 درصد خود را متوقف ساخته است، و به بازرسان اجازه دسترسی روزانه به تاسیسات نطنز و فردو را داده است. شما با فردو آشنا هستید، شما درباره آن چپزهایی شنیده اید، تاسیسات زیر زمینی که برای مدت ها مخفی نگه داشته شده بود. ما هرگز کسی را در آنجا نداشتیم. اما به دلیل این موافقتنامه گام نخست، ما اکنون به صورت روزانه افرادی را در داخل تاسیسات فردو داریم که روند کار را به اطلاع ما می رساند.

گروه بین الملل - رجانیوز: سه روز از اظهارات جان کری در کنفرانس کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (AIPAC)می گذرد. کری در اظهارات خود چشم انداز مذاکرات هسته ای با ایران را ترسیم کرده و جزییات بیشتری از دستاوردهای توافقنامه ژنو برای آمریکا را تشریح کرده است. این اظهارات البته با واکنش های مختلفی مواجه شده است.

برخی از رسانه های داخلی مدعی شده بودند که بخشی از نقل های قول منتشر شده از قول جان کری اغراق آمیز است و وی این اظهارات را بر زبان نیاورده است.

حال وزارت امور خارجه آمریکا در سند رسمی اظهارات کری در AIPAC را منتشر کرده است.

رجانیوز بدون هیچ گونه توضیح اضافی بخش های مهم سند وزارت امور خارجه آمریکا که با عنوان " گزیده هایی از سخنان کری پیرامون بلندپروازی های هسته ای ایران" منتشر شده و احتمالا از سوی برخی از مقامات دولتی صرفا مصرف داخلی دارد را آورده است:

گزیده هایی از سخنان کری پیرامون بلندپروازی های هسته ای ایران و روند صلح خاورمیانه

04 مارس 2014

وزارت امور خارجه ایالات متحده

دفتر سخنگو

واشنگتن دی. سی.

3 مارس 2014

گزیده هایی از سخنان جان کری، وزیر امور خارجه،

مرکز همایش های واشنگتن

* اکنون، اجازه دهید سخنم را با ایران شروع کنم زیرا می دانم که پرسش های بسیاری در این باره وجود دارد. می دانم که افراد بسیاری – بحث سالمی درباره این رویکرد می کنند. ما از آن استقبال می کنیم. اما اجازه دهید سیاست پرزیدنت اوباما را در دوازده کلمه ساده، روشن، و صریح بیان کنم: ما اجازه نخواهیم داد که ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند، تمام. (تشویق حضار.) من در اینجا کلمه سیزدهم را به آن اضافه کردم. (خنده حضار).

* اما می خواهم که شما متوجه باشید که هیچ اگر، و ، و یا اما در این ارتباط وجود ندارد. این سیاست واقعی خارجی است. و ما به آنچه می گوییم معتقد هستیم. شما قول پرزیدنت اوباما را در این باره که ایران به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت دارید. .......

بمب هسته ای برای ایران همچنین تهدیدی برای ثبات منطقه و در واقع ثبات جهان خواهد بود. این مسئله منجر به مسابقه تسلیحاتی در کشورهای همسایه آن خواهد شد. در صورت وجود سلاح هسته ای در ایران، جهان به هیچ وجه امن تر نخواهد بود، و ما اجازه نخواهیم داد که این اتفاق رخ دهد، تمام، ختم کلام. (تشویق حضار).

* اکنون، برای انجام این منظور، برای دست یافتن به هدف مهم، که برای امنیت آمریکا و برای امنیت اسرائیل حائز اهمیت است، بسیار مهم است که ما از آنچه ممکن است آخرین و بهترین فرصت برای نشان دادن کارآیی دموکراسی باشد استفاده کنیم، و شاید آخرین فرصت پس از گذشت مدت ها. زیرا واقعیت این است که تنها از طریق دموکراسی قوی می توان به طور کامل و دائم به این هدف دست یافت. ... تنها دموکراسی قوی می تواند متضمن آن باشد که برنامه های سلاح هسته ای به جای اینکه به صورت زیر زمینی انجام شوند و خطرناک تر گردند، برای همیشه کنار گذاشته خواهند شد.

* بنا بر این سخن ما این است – پرزیدنت اوباما و من و دیگران – اجازه دهید از این فرصت دیپلماتیک استفاده کنیم. و این آن چیزی است که ما سعی در انجام آن داریم. و حقیقت این است که دیپلماسی قوی است که این امکان را به وجود آورده است. و ما باید به آن فضای کافی برای به نتیجه رسیدن بدهیم. ما باید اطمینان حاصل کنیم که اگر این فرصت از دست برود، به این دلیل نیست که ما طرفی هستیم که در را بسته است.

ایران باید راستی آزمایی و راستی آزمایی کند

* و من به اینجا نیامده ام که رو به روی شما بایستم و به شما بگویم که من می دانم ایران به توافق خواهد رسید. من نمی دانم. من نمی دانم که آنها چه خواهند کرد. من نمی دانم که آیا آنها در ماه های آتی قادر به اتخاذ تصمیم های دشوار خواهند بود یا خیر. اما می دانم که اگر ایالات متحده بخواهد قادر باشد که به چشمان جهانیان نگاه کند و بگوید که ما باید کار انجام دهیم، آنگاه ما باید تمام امکاناتی را که در جهت دست یافتن به راه حلی مسالمت آمیز در اختیار داریم بیازماییم.

اجازه دهید تصریح کنم که رویکرد ما در این باره، مانند رویکرد رونالد ریگان و اتحاد جماهیر شوروی نیست – ما به این مسئله نه از دیدگاه اعتماد کردن بلکه شیوه راستی آزمایی می نگریم. رویکرد ما بسیار پیچیده تر و سخت تر در جهان است – این رویکرد، راستی آزمایی و راستی آزمایی است. و این آن چیزی است که ما قصد انجام آن را داریم. (تشویق حضار)

یک قطعه از ساختار تحریم ها را تغییر نداده ایم

* بنا بر این، از ابتدا دلیل بسیار خوبی برای اعمال این تحریم ها وجود داشته است، و دلیل خوبی که ما ساختار این تحریم ها را حفظ کرده ایم. و ما این تحریم ها را همزمان با انجام گفتگوهای جامع به قوت خود باقی نگه می داریم. در هفته های گذشته، ما تحریم های اضافی را در ارتباط با اشخاصی که سعی در دور زدن و نقض تحریم ها داشته اند اعمال کرده ایم. ما حتی یک قطعه از ساختار تحریم ها را تغییر نداده ایم. و با این وجود، قادر به گفتگو هستیم.

دوستان من، چشمان ما کاملا باز است. این فرایندی بی انتها نیست. این فرایندی نیست که بر مبنای اعتماد به تهران قرار گرفته باشد. مسئله، آزمودن تهران است. و شما می توانید اطمینان داشته باشید که اگر ایران از این آزمون ناموفق بیرون آید، آمریکا اسرائیل را ناامید نخواهد کرد. این چیزی است که من می توانم قول دهم. (تشویق حضار)

پیشرفت هسته ای ایران نه تنها متوقف شده بلکه ایران به عقب می رود

* در حال حاضر، ما هیچ گزینه ای را از روی میز برنداشته ایم، اما تا این لحظه جای هیچ تردیدی نیست که تحریم های سخت و استفاده از دیپلماسی قوی، اسرائیل و آمریکا را امن تر ساخته است. این موافقتنامه گام نخست – موافقتنامه ای موقتی نیست، این موافقتنامه گام نخست است – و موافقتنامه ای که امروز به اجرا گذاشته شده است تنها پیشرفت برنامه هسته ای ایران را برای نخستین بار در یک دهه متوقف نمی سازد، این موفقتنامه در حقیقت آن را به عقب باز می گرداند.

ایران  20 درصد را به صفر رساند ، صفرِ صفر

ما همه به خاطر می آوریم که چگونه نخست وزیر نتانیاهو در سخنرانی خود در سازمان ملل در سال 2012 مسئله غنی سازی 20 درصدی ایران را چگونه ترسیم نمود. خوب، امروز ایران ذخیره اورانیم غنی سازی شده 20 درصدی خود را کاهش می دهد. و بدون موافقتنامه ای که اکنون به اجرا گذشته شده است، این برنامه در جهت عکس آن عمل می کرد.

این ذخیره حتی به شکل خطرناک تری رشد می یافت، و مدت زمانی که آنها برای این کار نیاز داشتند کمتر می شد. به دلیل این موافقتنامه، ایران به زودی مجبور خواهد بود تا تمام اورانیوم غنی سازی شده 20 درصدی خود را به صفر برساند. صفر. صفر. (تشویق حضار.) شما مجبور نیستید که ریاضی خوانده باشید تا متوجه شوید که هنگامی که ایران هیچ اورانیوم غنی سازی شده 20 درصدی نداشته باشید اسرائیل امن تر خواهد بود، و این چیزی است که ما به آن دست یافته ایم.

اراک متوقف شد، پای ما به فردو باز شد

همان بازرسان مستقلی که به ما می گویند که ایران پیشرفت های خود در راکتور آب سنگین را که به راکتور اراک معروف است متوقف ساخته است، بدون موافقتنامه به دست آمده امروز، ما نمی توانستیم آنها را از پیشرفت در راکتور آب سنگین اراک، یا راکتور پلاتونیوم بازداریم.

ایران همچنین تمام اورانیوم بالای 5 درصد خود را متوقف ساخته است، و به بازرسان اجازه دسترسی روزانه به تاسیسات نطنز و فردو را داده است. شما با فردو آشنا هستید، شما درباره آن چپزهایی شنیده اید، تاسیسات زیر زمینی که برای مدت ها مخفی نگه داشته شده بود. ما هرگز کسی را در آنجا نداشتیم. اما به دلیل این موافقتنامه گام نخست، ما اکنون به صورت روزانه افرادی را در داخل تاسیسات فردو داریم که روند کار را به اطلاع ما می رساند. (تشویق حضار)

هیچ یک از این موارد بدون دیپلماسی قوی از سوی ایالات متحده و شرکای بین المللی تحقق نمی یافت. اما دوستان من، اکنون ما باید این کار را به پایان برسانیم. ... و این گفته به این معنا است که ما باید به این دیپلماسی قوی امکان تاثیر گذاری برای آزمودن ایران را بدهیم.

دائما با اسراییلی ها در حال رایزنی هستیم

اکنون، و هم اکنون ما به دقت – و منظورم این است که به دقت – در حال مذاکره برای دست یافتن به موافقتنامه جامع هستیم. ما به صورت دائم با دوستان خود در اسرائیل مشغول رایزنی هستیم. بلافاصله پس از اینکه وندی شرمن، معاون وزیر، آخرین دور دیدارهای خود در وین را به پایان رساند، او فورا به اسرائیل رفت، و نشست توجیهی کاملی در زمینه گفتگوهای صورت گرفته داشت، سپس به عربستان سعودی و امارات متحده عربی سفر کرد و به نشست های توجیهی خود با شرکای اروپایی ما ادامه داد.

شروط آمریکا برای امضای توافق هسته ای

شما ممکن است که سوال کنید: اگر به توافق نرسیدن بهتر از دست یافتن به توافق بد است، ایالات متحده چه چیز را یک موافقتنامه می داند؟ خوب، قول من و پرزیدنت اوباما را در این باره دارید – که ایالات متحده تنها موافقتنامه ای را امضاء خواهد کرد که به درستی به سه پرسش مهم پاسخ دهد. نخست، آیا این موافقتنامه این اطمینان را به وجود خواهد آورد که ایران نمی تواند به سلاح هسته ای دست یابد؟ دوم، آیا این موافقتنامه می تواند به جهان اطمینان بخشد که برنامه هسته ای ایران آن گونه که ادعا می کند کاملا صلح آمیز باقی بماند؟ و سوم، آیا این موافقتنامه دید ما را نسبت به برنامه هسته ای ایران افزایش می دهد و زمان مورد نیاز برای دستیابی به سلاح هسته ای را طولانی تر می کند و بنا بر این اگر آنها سعی در ساخت بمب داشته باشند، ما زمان کافی برای اقدام خواهیم داشت؟

ایران باید آمریکا را راضی کند

اینها موارد مورد آزمایش است. اینها معیارهای ما برای دست یافتن به یک موافقتنامه جامع است. به همین سادگی. و در صورت برآورده نشدن این اهداف، موافقتنامه ای حاصل نخواهد شد. (تشویق حضار.) اکنون، اشتباه نکنید، اشتباه نکنید؛ ما نمی توانیم پاسخ به این پرسش ها را ارائه کنیم. این امر بر عهده ایران است. بر عهده ایران است تا به جهان ثابت کند که برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است، و جهان، ایران را مسئول خواهد شناخت.

فشارهای بیشتری در انتظار ایران است

و بنا بر این، اگر مشخص شود که ایران نمی تواند به نگرانی های جهان پاسخ دهد، من تضمین می کنم که این کشور با فشارهای بیشتری مواجه خواهد شد، ایران با فشارهای بیشتری مواجه و هرچه بیشتر منزوی خواهد شد. و کنگره تحریم های سخت تری را ارائه خواهد کرد.

و اجازه دهید به شما اطمینان دهم – من اریک کانتور را می شناسم، که در اینجا حضور دارد – من به شما اطمینان می دهم که نزدیک به دو ساعت طول خواهد کشید تا این تحریم ها در مجلس نمایندگان و سنا به تصویب برسند و در اجرای آن تاخیری به وجود نخواهد آمد و کنگره مجبور به انجام هیچ کاری به جز رأی گیری در این باره نیست، زیرا پرزیدنت اوباما و من در صورت پیش آمدن چنین شرایطی کاملا از آن حمایت خواهیم کرد. (تشویق حضار)

تحریم ها به قوت خود باقی خواهد ماند

همان گونه که گفتم، تا رسیدن به این توافق، تحریم های موجود کاملا به قوت خود باقی خواهد ماند. من شخصا به تمام دستگاه های وزارت امور خارجه و هیئت های نمایندگی در سرتاسر جهان دستور داده ام تا مراقب هر نشانه ای از دور زدن تحریم ها باشند. و ایالات متحده به هر کشوری که می خواهد با وجود تحریم های موجود به تجارت با ایران بپردازد، دقیقا همان چیزی را خواهد گفت که من به رهبران خارجی به صورت روشن بیان کردم: مادامی که ایران برنامه ساخت بمب اتمی پایان نداده باشد، به روی فعالیت تجاری باز نیست. (تشویق حضار).