هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 14 اسفند 1392 ساعت 16:08
چهارشنبه 14 اسفند 1392 19:38 ساعت
2014-3-5 16:08:13
شناسه خبر : 166576
حال نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفته است که مجلس قصد دارد به موضوع واریز طلب ایران از سوی ۱+۵ ورود کند. محمدرضا پورابراهیمی اظهار کرد: گزارش‌ رسمی از واریز یک میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران به مجلس ارسال نشده است که ما منتظر ارائه گزارش آن از سوی دولت به مجلس هستیم.

گروه سیاسی – رجانیوز: تنها کمتر از یک روز پس از گزارش رجانیوز درباره عدم واریز پول‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی ایران سخنگوی دولت بدون توضیح در این باره تنها مدعی شد که معترضان «کم اطلاع» هستند. 

به گزارش رجانیوز، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به این سئوال که اگر قسط اول اموال بلوکه شده را ایران دریافت نکرده بود چرا بانک مرکزی اعلام وصول کرد، گفت: اعتراض‌ها درباره عدم وصول طلب ایران از غرب ناشی از کم اطلاعی است، پول را که با چمدان به ما نمی‌دهند. 

نوبخت با این حال از رسانه‌ها و خبرنگاران درخواست کرد بر این موضوع که پول به حساب مرکزی رسیده یا نه اصرار نکنند چرا که به عقیده وی « اصرار بر این موضوع درست نیست». 

با این حال هنوز دقایقی از اظهارات سخنگوی دولت نگذشته بود که رئیس کل بانک مرکزی خلاف گویی آقای نوبخت را آشکار کرد. 

به گزارش فارس، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران تاخیر در پرداخت قسط اول و دوم پول ایران از سوی ۱+۵ را تایید کرد، اما گفت: اطمینان دارم این پول تا چند روز آینده واریز می‌شود. 

وی ادامه داد: با بانک‌های سوییسی و ژاپنی برای افتتاح حساب و دریافت اقساط ایران از ۱+۵ به توافق رسیدیم. 

رجانیوز روز گذشته در گزارشی درباره عدم وصول طلب ایران از کشورهای ۱+۵ نوشته بود:

«بر اساس مذاکرات صورت گرفته میان کار‌شناسان ایران و ۱+۵ قرار بود ۵۵۰ میلیون دلار از محل ذخائر ارزی ایران در یک بانک ژاپنی به حساب کارگزاری بانکهای مسکن، کارآفرین، کشاورزی، پاسارگاد، سامان، پارسیان و خاورمیانه واریز شود. اما به دلیل اینکه از ۸ بانک کارگزار اروپایی معرفی شده از سوی تیم مذاکره کننده ایرانی، هیچکدام به جز یک بانک کوچک سوئیسی حاضر به همکاری در این زمینه نشده، ۵۵۰ میلیون دلار به حساب یک بانک کوچک سوئیسی که سرمایه آن به ۱۰۰ میلیون دلار هم نمی‌رسد، واریز شده است!»

حال نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفته است که مجلس قصد دارد به موضوع واریز طلب ایران از سوی ۱+۵ ورود کند. 

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو باتسنیم اظهار کرد: گزارش‌ رسمی از واریز یک میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران به مجلس ارسال نشده است که ما منتظر ارائه گزارش آن از سوی دولت به مجلس هستیم. 

وی در ادامه به تشکیل جلسه‌ای در کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد بررسی اموال بلوکه شده ایران در اثر تحریم‌های ظالمانه غرب اشاره کرد و افزود: قرار است هفته آینده جلسه‌ای در این زمینه در کمیسیون اقتصادی مجلس تشکیل دهیم تا میزان دارایی‌های بلوکه شده ایران و نحوه واریز آن‌ها را مورد بررسی بیشتر قرار دهیم. 

گفتنی است بر اساس توافقنامه ژنو ایران در برابر ۴ امتیاز بزرگ و اصلی خود یعنی تعلیق غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد، تعلیق غنی سازی بالا‌تر از ۵ درصد، عدم راه اندازی راکتور آب سنگین اراک و نظارت‌های گسترده و روزانه از تاسیسات و معادن مربوط به انرژی هسته‌ای در کنار امتیازات دیگر اجازه پیدا کرده که به ۴ درصد از اموال بلوکه شده خود در نتیجه فروش نفت دست پیدا کند. 

هر چند به گفته کار‌شناسان و برخی از مقامات دولت امتیازهای واگذار شده در مقابل امتیازات دریافت شده متوازن نیست با این حال این انتظار می‌رود که مقامات وزارت امور خارجه همانگونه که به صورت جدی به دنبال آن هستند تعهدات خود در توافقنامه ژنو را کاملا اجرایی کنند پیگیر حداقل امتیاز دریافتی از غرب نیز باشند و بتوانند در ۴ ماه باقیمانده پل نفت ایران را وصول کنند.