هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 6 تير 1388 ساعت 14:15
شنبه 6 تير 1388 18:45 ساعت
2009-6-27 14:15:38
شناسه خبر : 16549

رئیس‌جمهور آمریکا، "موسوی" را "الهام بخش حرکت به سوی غرب" دانست.

به گزارش شبکه ایران به نقل از شبکه الجزیره، رئیس‌جمهور آمریکا عصر روز جمعه در کنفرانس خبری که در حاشیه اجلاس جی8 برگزار شد برای چندمین بار به اظهار نظر در مسائل ایران پرداخت.

در این کنفرانس خبری باراک اوباما به حمایت آشکار از میرحسین موسوی پرداخت و با نام بردن از وی اظهار داشت: "موسوی به منشاء الهام بخش آن دسته از هموطنان خود تبدیل شده است که خواهان گشایش به سوی غرب هستند."

وی شجاعت تظاهرکنندگان در ایران را مورد ستایش قرار داد و گفت: حق آزادی بیان و تجمع که مردم ایران خواهان آنند آرزوی‌ها و آرمان‌های جهانشمول هستند.

این سخنان اوباما در حالی بیان می شود که تا کنون هیچ یک از رووسای جمهور آمریکا حاضر نشده بودند تا از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان اسم آورده و از آنان حمایت کنند.

اوباما در شعارهای انتخاباتی خود مدعی شده بود به دنبال اعمال تغییر در رفتار آمریکا با ایران است و می خواهد به نظام مردمی ایران احترام بگذارد.

گفتنی است در تمامی انقلاب های رنگین انجام شده از سوی کاخ سفید، رئیس جمهور آمریکا نقش حمایت علنی از رهبر معترضین را به عهده می گرفت.

تنها تفاوت آشوب های اخیر با انقلابهای رنگین، سکوت رئیس جمهور آمریکا در این زمینه بود که سخنان روز گذشته رئیس جمهور تازه کار این کشور و حمایت مستقیم وی از نامزدی که با عدم اقبال اکثریت مواجه شده است، البته این آشوبها را به رفتار براندازانه رنگین کاملا شبیه کرد.

حمایت مستقیم اوباما از موسوی در شرایطی صورت می‌گیرد که رئیس جمهور ایران در مراسم افتتاح مجتمع پتروشیمی مهر، اوباما را از دخالت در امور ایران برحذر داشت که در پی آن سخنگوی آمریکا نیز اعلام کرد که آمریکا قصد دخالت در امور ایران را ندارد.