هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 30 بهمن 1392 ساعت 14:20
چهارشنبه 30 بهمن 1392 17:50 ساعت
2014-2-19 14:20:16
شناسه خبر : 164934
قرار است دو طرف در این دور از مذاکرات درباره دستور کار گفت‌وگوها در چارچوب برنامه اقدام مشترک صحبت و به جمع‌بندی نهایی برسند. در عین حال دو طرف اعلام کرده‌اند که انتظار رسیدن به نتیجه‌ای مشخص ندارند چرا که گفت‌وگوهای اولیه است.

گروه بین الملل – رجانیوز: مذاکرات هسته ای وین میان ایران و 1+5 امروز پیگیری می شود.

قرار است دو طرف در این دور از مذاکرات درباره دستور کار گفت‌وگوها در چارچوب برنامه اقدام مشترک صحبت و به جمع‌بندی نهایی برسند. در عین حال دو طرف اعلام کرده‌اند که انتظار رسیدن به نتیجه‌ای مشخص ندارند چرا که گفت‌وگوهای اولیه است.
 
گفت‌وگوها و رایزنی‌های دو طرف در روز اول مذاکرات بیش‌تر به مشورت هیات‌ها با یکدیگر درباره محتوای مذاکراتی که قرار است بر اساس توافق ژنو طی شش ماه الی یک سال انجام شود.
 
 
در گام نهایی راه‌حل جامع قرار است نگرانی‌ها از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در قبال لغو کامل تحریم‌های یک‌جانبه و همه‌جانبه رفع شود.عنوان شده است در پایان این گام موضوع هسته‌ای ایران به مساله‌ای عادی مثل برنامه‌ هسته‌ای کشورهای عضو آژانس تبدیل شود.
 
 در جریان مذاکرات دیروز، عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایرانی با همتای آمریکایی اش دیدار وگفتگو کرد.
 
عراقچی در جمع خبرنگاران ایرانی درباره دیدارش با وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا گفته بود که این دیدار‌ها کمک می‌کند برداشت صحیح‌تری از مواضع هم پیدا کنیم و در طول مذاکرات منطقی‌تر جلو رویم. همه اعضای 1+5 و ما به گفت‌وگوهای دوجانبه راغب هستیم چرا که درک بهتری را نسبت به مواضع همدیگر ایجاد می‌کند. در این گفت‌وگوها فرصت برای بیان مطالب بیش‌تر فراهم است و راحت‌تر است و طبیعی است صحبت‌ها جزیی‌تر خواهد بود و اشاراتی که ممکن است در حضور کشورهای دیگر صورت نگیرد آسان‌تر باشد و این درباره همه کشورهاست نه یک کشور خاص.
 
مذاکرات به برنامه موشکی ایران کشیده شد
 
در همین حال وال استریت ژورنال گزارش داد که آمریکا و متحدانش برنامه موشکی ایران را یک تهدید هسته‌ای احتمالی می‌دانند و به همین دلیل خواستار این هستند که گفت‌وگو‌ها درباره توافق هسته‌ای جامع با ایران این مساله را شامل شود.
 
 
به گزارش ایسنا، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در این باره گفت: آنها باید به مسائل مربوط به برنامه موشکی‌شان بپردازند.
 
این در حالی است که ایران تاکید دارد موشک‌هایش بخشی از تمهیدات دفاعی‌اش هستند و در چارچوب مذاکرات هسته‌ای نمی‌گنجند. تا کنون بارها مقامات بلندپایه و نظامی ایران و حتی وزارت امور خارجه اعلام کردند که مذاکرات هسته ای تنها مربوط به موضوع هسته ای است و دیگر موضوعات شامل موضوع موشکی ایران و یا حمایت ایران از گروه های مقاومت مربوط به این مذاکرات  نیست .
 
وال استریت ژورنال همچنین مدعی شد، پافشاری آمریکا برای بررسی موضوع موشکی ایران باعث شکافی بین مقامات آمریکا و ایران شده است.
 
با این حال به نظر می رسد با حذف شدن موضوع موشکی ایران از جریان مذاکرات، اصلی ترین موضوع مورد چالش میان ایران و 1+5 در برنامه به همان مورد اول یعنی موضوع غنی سازی باز گردد.
 
 
نکته قابل تامل اینکه دیپلمات های ایرانی با توجه به حجم امتیازات گسترده ای که به طرف مقابل واگذار کردند در دور جدید مذاکرات هسته ای برگه های زیادی برای معامله ندارند و زمانی که دیپلمات ها با دست تقریبا خالی وارد مذاکرات شوند طرف مقابل بر خواسته های حداکثری خود پافشاری می‌کند تا بتواند وارد خطوط قرمز ایران شود.
 
آنگونه که شخصیت های سیاسی نزدیک به دولت روحانی گفتنه اند آمریکا در نهایت پذیرش یک برنامه محدود غنی سازی در ایران را بدون آنکه به حق ایران در غنی سازی اورانیوم را تثبیت کند می پذیرد. در واقع مقامات آمریکایی در جریان مذاکرات و احتمالا در برابر پذیرفتن پروتکل الحاقی از سوی ایران ، در عمل موضوع غنی سازی را می پذیرند ولی به صورت شفاهی و مکتوب به آن اشاره ای نمی کنند. یعنی هدف گذاری مقامات ایرانی نیز «غنی سازی با غنای کم» می باشد و حتی غنی سازی 5 درصد و ذخایر اورانیوم 5 درصد و شاید پروتکل الحاقی برگه هایی برای تثبیت حق غنی سازی 3.5 درصد هستند.
 
البته آمریکایی ها با توجه به رویه ای که پیش از این داشتند بیشترین محدودیت ها را در قبال این امتیازات دریافت می کنند، از جمله بازرسی های سرزده در قالب پروتکل الحاقی وحتی فراتر از آن .
 
حسین موسویان از اعضای تیم مذاکره کننده دولت دوم خرداد چندی پیش در گفتگو با تابناک درباره چشم انداز مذاکرات هسته ای درباره دستیابی به راه حل جامع گفته است:
 
«استرتژی امریکایی‌ها این است که غنی‌سازی در محدود‌ترین شکل توسط کشور‌ها صورت بگیرد. ‌آنچه در ‌‌نهایت در توافق نهایی خواهیم دید، این است که قدرت‌های بزرگ غنی‌سازی در خاک ایران را در عمل بپذیرند. امریکایی‌ها حق غنی‌سازی برای ژاپن را هم به همین گونه پذیرفته‌اند. امریکایی‌ها حق غنی‌سازی در خاک ژاپن را ‌رسما و یا اینکه جایی از کلمه حق استفاده کنند نپذیرفته‌اند. امریکایی‌ها برای ژاپنی‌ها دو شرط گذاشتند و پس از آن اجازه دادند ژاپنی‌ها غنی‌سازی کنند؛ نخستین شرط این بود که ژاپن زیر ۵ درصد غنی‌سازی کند و دومین شرط اینکه پروتکل الحاقی بپذیرد. ژاپن که متحد درجه یک امریکاست، با این دو شرط پذیرفته شده ‌که غنی‌سازی کند.»
 
همانگونه که دیپلمات های دو طرف نیز به آن اذعان کردند دستیابی به یک راه حل جامعه با یک یا دو دور مذاکرات به دست نمی آید و حتی این احتمال وجود دارد پس از پیان دوره 6 ماه مورد اشاره در متن توافقنامه ژنو این زمان تمدید شود با ایان حال دیپلمات های ایرانی برای رسیدن به یک توافق نهایی که هم بر مبنای توافق ژنو باشد و هم آنکه حقوق ملت ایران را تثبیت کند مراحل دشواری را در پیش رو دارند.