هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 19 بهمن 1392 ساعت 13:19
شنبه 19 بهمن 1392 16:49 ساعت
2014-2-8 13:19:51
شناسه خبر : 163985
همان زمان رجانیوز در گزارش های متعددی با توجه به رویه دولت آمریکا در قبال تعهداتش به مسئولان وزارت امور خارجه این موضوع را یادآور شده بود که به منظور جلوگیری از فشار کاخ سفید به جای سکوت در برابر تحریم های جدید و یا توجیه کردن آن با وضع اقدامات متقابل هزینه تحریم جدید علیه ایران را بالا ببرند. گزاره ای که از سوی وزارت امور خارجه مشاهده نشد.

گروه بین الملل – رجانیوز: تحریم های جدید علیه ایران این بار 20 روز پس از اجرای توافقنامه ژنو.

به گزارش رجانیوز، وزارت خزانه‌داری آمریکا چند شخص و شرکت طرف معامله با ایران را به اتهام آنچه «نقض تحریم‌ها» و «ارتباط با موضوع هسته ای» ایران خوانده در فهرست تحریمی خود قرار داده است.

18 تاجر و 14 نفر و همچنین چند شرکت به عنوان نقض‌کننده تحریم‌های اعمال شده از سوی وزارت دارایی شناسایی شده‌اند که در کشورهای ترکیه، اسپانیا، آلمان، گرجستان،‌ افغانستان و امارات متحده عربی، لیختن‌اشتاین و ایران هستند. برخی از آنها به نقض تحریم‌های نقل و انتقال مالی و فروش نفت متهم هستند.

3 بازرگان ایرانی نیز که ادعا شده چندین شرکت در کشورهای سوئیس، ترکیه، امارات و گرجستان تأسیس کرده بودند جزو تحریم شدگان هستند. 

چرا تحریم های جدید آمریکا برخلاف توافقنامه ژنو است

دور جدید تحریم ها علیه ایران آن هم 20 روز پس از اجرای توافقنامه ژنو در حالی است که بر اساس این توافقنامه نباید «هیچ تحریم جدیدی از طرف شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا، دولت آمریکا علیه ایران در زمینه انرژی هسته ای» وضع شود.

در توافقنامه ژنو در این باره آمده است:

The U.S. Administration, acting consistent with the respective roles of the President and the Congress, will refrain from imposing new nuclear-related sanctions.

بر اساس ترجمه رسمی که از سوی وزارت امور خارجه ایران از متن توافقنامه ژنو منتشر شده در ترجمه این عبارت آمده است: دولت امریکا، در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهور و کنگره ازتحمیل تحریم‌های جدید هسته‌ای خودداری خواهد کرد.

در واقع تحریمهای آمریکا علیه ایران از لحاظ علت (بهانه) تحریم به سه گروه کلی تقسیم میشود:

1- تحریمهای ضد اشاعه تسلیحاتی که با برچسب [NPWMD]

2- تحریمهای ضد نقض حقوق بشر

3- تحریمهای ضد حمایت از تروریسم!

مکانیزم تحریمها در هر سه مورد فوق نیز به دو شیوه کلی است:

1- تحریم مستقیم اشخاص ایرانی از فعالیت اقتصادی در آمریکا که به عنوان تحریم سنتی و یکجانبه مشهور است.

2- تحریم غیر مستقیم یا ثانویه که به هر شخص در دنیا را به دلیل ارتباط با اشخاص ایرانی مجازات میکند.

بر اساس قوانین تحریم آمریکا نظیر دستور اجرایی 13382 که در سال 2005 و قبل از مطرح شدن پرونده هسته ای ایران از سوی جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا صادر شده[1]، دست وزارت خزانه داری برای اعمال تحریم «Impose Sanction» که با برچسب [NPWMD] شناخته می شود، علیه تمامی بانکها و اشخاص و نهادهای ایران به بهانه ارتباط با برنامه هسته ای باز گذاشته شده است. اتفاقا خزانه داری آمریکا از این فرصت استفاده کرده و به تدریج تعداد زیادی از اشخاص ایرانی و مرتبط با ایران از جمله 24 بانک ایران را در لیست تحریمهای مذکور قرار داده است. این افراد با برچسب [NPWMD] در لیست سیاه خزانه داری آمریکا (SDN List) معرفی میشوند.

به بیان دیگر تحریم های جدید مربوط به بحث هسته ای که در توافقنامه ژنو با عبارتimposing new nuclear-related sanctions آورده شده است همان برچسب [NPWMD] است.

در واقع آمریکا در توافقنامه ژنو از تحریم های ثانویه که از آن با برچسب [NPWMD] یاد می شود نهی شده است اما وزارت خزانه داری آمریکا بعد از توافقنامه به همین بهانه و باز هم با برچسب [NPWMD] شرکت ها و افراد مرتبط با فعالیت های اقتصادی ایران را تحریم کرده است.

به عنوان نمونه در بخشی از این تحریم ها آمده است:

TIVA SANAT GROUP (a.k.a. TIVA GROUP; a.k.a. TIVA GROUP INDUSTRIES; a.k.a. TIVA SANAT SHIPBUILDING COMPANY), Alley 10 and 3/10, No. 10, Behrestan Street, Sajad Boulevard, Mashhad, Iran; Number 4, 11th Narenjestan, Pasdaran Avenue, Tehran, Iran; Number 3, 12th Narenjestan, Pasdaran, Tehran, Iran; Additional Sanctions Information - Subject to Secondary Sanctions; Registration ID 878 [NPWMD] [IFSR]. 

همانگونه که قابل مشاهده است آمریکا با نقض این بخش از توافقنامه ژنو will refrain from imposing new nuclear-related sanctions گروه صنعتی تیوا را تحت برچسب [NPWMD] تحریم کرده است.

 

برای مشاهده متن کامل تحریم ها علیه ایران به (+ و +) مراجعه کنید.

 روسیه: تحریم های جدید نقض توافقنامه ژنو است

در چنین شرایطی وزارت امور خارجه روسیه زودتر از وزارت امور خارجه ایران به تحریم های جدید آمریکا واکنش نشان داد و آن را نقض کننده توافقنامه ژنو دانست.

وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای از اقدام تازه آمریکا در تحریم تعداد بیشتری از شرکت‌ها به اتهام همکاری با ایران انتقاد کرده و آن را نقض مستقیم توافق ژنو دانسته است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، وزارت خارجه روسیه جمعه شب با صدور بیانیه‌ای اقدام اخیر دولت آمریکا در افزودن نام تعداد دیگری از افراد و شرکت‌ها در لیست سیاه خود به اتهام ارتباط ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران را نقض مستقیم توافقنامه هسته‌ای موقت ایران و گروه موسوم به 1+5 دانسته است که روز سوم آذر در ژنو منعقد شد.

در این بیانیه همچنین آمده است: «به عقیده ما این گام اقدامی غیرقابل‌قبول و نقض قوانین بین‌المللی است.» (+)