هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 14 بهمن 1392 ساعت 16:20
دوشنبه 14 بهمن 1392 19:50 ساعت
2014-2-3 16:20:29
شناسه خبر : 163623
هاشمی که قبل و بعد انتخابات با اتخاذ مواضع متعدد، خود را اصلی ترین پشتیبان دولت جدید معرفی می کرد و با حمایت های آشکار و پنهان خود از حسن روحانی در صدد بود تا نقاط قوت این دولت را نیز به اسم خود تمام کند، ظاهرا این روزها مشی دیگری را در پیش گرفته و با سرخط کردن رسانه های حامی خود در نقد این رفتار دولت و همزمان سکوت معنادار در این باره در صدد است تا با جدا ساختن نقاط ضعف دولت از خویش، یادی از اظهارات سالهای قبل خود درباره اقتصاد صدقه ای و آنچه گداپروری می خواند نداشته باشد.

گروه سیاسی- رجانیوز: اختصاص «سبد کالا» به بخشهایی از مردم، جنجالی ترین تصمیم اقتصادی دولتمردان جدید از آغاز  کار  تاکنون است، اقدامی که این روزها مورد نقد همه جانبه مردم، کارشناسان و اصحاب رسانه قرار گرفته است و فارغ از اخبار غیر رسمی درباره اعتراض های تند و تیز خود دولتی ها و حتی تهدید آنها به استعفا در انتقاد به این موضوع، رصد رسانه های اصلی حامی دولت نیز نشان می دهد هیچ جای دفاعی از این اقدام غیر کارشناسی و شتابزده باقی نمانده است.

به گزارش رجانیوز، در این رابطه روزنامه آرمان که از رسانه های اصلی حامی دولت و هاشمی رفسنجانی محسوب می شود با آنکه عکسی از صف های طولانی مردم برای دریافت سبد کالا منتشر نکرد، تیتر اول خود را به انتقاد از این موضوع اختصاص داد و نوشت: «اما و اگرهای یک سبد؛ صف طولانی سبد کالا در هوای سرد»

 

روزنامه شرق نیز اگرچه ترجیح داد عکسی از صف های طولانی مردم برای دریافت سبد کالا منتشر نکند و حتی تیترهای یک و دوی خود را به موضوعات دیگر اختصاص داد اما در یکی از تیترهای فرعی خود با انتقاد به این موضوع نوشت: «نارضایتی از کیفیت کالاها و توزیع نامناسب؛ یک سبد دردسر»
 
 
این روزنامه در بخشی از گزارش خود نارضایتی مردم از این مساله را چنین توصیف کرد: «در گفت‌وگو با مراجعه‌کنندگان به چند فروشگاه زنجیره‌ای بود که متوجه شدیم تعداد قابل‌توجهی از دریافت‌کنندگان کالا چندان هم به این سبد نیاز نداشته‌اند چراکه به اذعان خودشان برنج مصرفی‌شان ایرانی است و مرغ برزیلی نمی‌خورند. این افراد تصمیم دارند اقلام بی‌کیفیت سبد را به افراد مستحقی که می‌شناسند هدیه دهند.»
 
 
روزنامه اعتماد دیگر روزنامه تندروی حامی دولت نیز بدون آنکه تصویری از صف های طولانی مردم در صفحه اول خود منتشر کند، با اختصاص دادن یک تیتر فرعی و  کوچک به این مساله نوشت: «صف های بلند سبد کالا در سرمای بی سابقه»
 
اما در همین رابطه برخی از روزنامه های حامی دولت از جمله ایران، قانون، فرهیختگان و ... ترجیح دادند بدون کوچکترین اشاره ای به این موضوع با سانسور آن چنین وانمود کنند که هیچ مشکلی در پخش سبد کالا میان مردم وجود نداشته است.
 
 
اما بازخوانی اظهارات هاشمی رفسنجانی طی سالهای گذشته به خوبی نشان می دهد انتقاداتی که او نسبت به طرح های هدفمندی یارانه ها و سهام عدالت با عنوان «گداپروری» و «اقتصاد صدقه ای» بیان می کرد، این روزها به نحو بارزتر و بسیار بدتری در دولتی صورت می گیرد که با حمایت های آشکار او بر سر کار آمده است و بسیاری از مدیران ارشد اقتصادی آن را نیز مریدان او شکل می دهند، افرادی که از جمله این افراد می توان به محمد رضا نعمت زاده وزیر صنایع و معادن، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت و معاون راهبردی رییس جمهور، اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی و ... اشاره کرد.
 
 
به عنوان مثال هاشمی رفسنجانی در آبان ماه سال 87 با انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت وقت گفته بود: «ما بايد مردم را در سطح مطلوب و متوسط همان چيزي كه اسلا م از آن به عنوان كفاف و عفاف ياد كرده تامين كنيم، نه يك زندگي رياضت كشانه.ما امكان تامين مردم در حد متوسط را داريم، نه به عنوان صدقه خوري و گداپروري، بلكه بايد انسان هايي بسازيم كه روي پاي خود درس بخوانند، كار كنند و خود را تامين كنند. اگر مي خواهيم عدالت داشته باشيم نبايد تقسيم فقر كنيم بلكه توزيع عدالت با توسعه غنا ممكن است. ما نمي توانيم بدون عدالت، پيشرفت، توسعه و برداشت درست از منابع انساني و طبيعي داشته باشيم.»
 
 
اما سکوت این روزهای هاشمی رفسنجانی نسبت به این مساله و همزمان انتقاد رسانه های نزدیک به وی از طرح سبد کالا را می توان تلاش نرم و بی سر و صدای وی برای مرزبندی با این رفتار دولت جدید تفسیر کرد. به عبارت دیگر هاشمی رفسنجانی که طی روزهای قبل و بعد از انتخابات همواره با اتخاذ مواضع متعدد خود را اصلی ترین پشتیبان دولت جدید معرفی می کرد و با حمایت های آشکار و پنهان خود از حسن روحانی در صدد بود تا نقاط قوت این دولت را نیز به اسم خود تمام کند، ظاهرا این روزها مشی دیگری را در پیش گرفته و با سرخط کردن رسانه های حامی خود در نقد این رفتار دولت و همزمان سکوت معنادار در این باره، در صدد است تا با جدا ساختن نقاط ضعف دولت از خویش، یادی از اظهارات سالهای قبل خود درباره اقتصاد صدقه ای و آنچه گداپروری می خواند نداشته باشد.
 
 
این در حالی است که طی روزهای گذشته محمد هاشمی برادر هاشمی رفسنجانی نیز طی گفتگو با تسنیم ضمن انتقاد شدید از تصمیم دولت روحانی به خاطر افزایش قیمت بنزین در سال آینده گفت: «براساس نظر کارشناسی، با افزایش قیمت حامل های انرژی تورم تا 40 درصد می رسد و دولت هیچ توجیهی ندارد.»
 
وی افزود: نظرم این بود که دولت باید سال 93 را سال ثبات قیمت ها اعلام کرده هیچ قیمتی را تغییر ندهد بلکه کاهش هم بدهد تا بتواند مشکلات اقتصادی را مهار کند، اگر نه، با این کار نمی تواند مشکلات اقتصادی را مهار کند.
 
وی همچنین تصریح کرد: احتمالاً تحلیل آقای جهانگیری از وضعیت اقتصادی واقع بینانه نیست، دو حرکتی که توسط دولت انجام شده باعث افزایش قیمت ها وتورم بالای چهل درصد می شود. چرا دولت باعث گرانی می شود، هیچ توجیهی از دولت قابل قبول نیست.
 
 
وی در ادامه نیز درباره توزیع سبد کالا و تأثیر این کار در بهبود وضع معیشتی مردم نیز تأکید کرد: بالاخره اگر عده ای که استحقاش را دارند این سبد را دریافت کنند، مقداری کمک به معیشت اقشار آسیب پذیر است ولی روش اجرا و دامنه اجرا، خیلی مناسب شرایط اقتصادی کشور نیست، راه های بهتری وجود دارد و این نوع مسائل از نظر بنده خیلی توجیه ندارد.