هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 9 بهمن 1392 ساعت 14:16
چهارشنبه 9 بهمن 1392 17:46 ساعت
2014-1-29 14:16:01
شناسه خبر : 163170
السیسی روز دوشنبه نیز نامزدی خود را برای حضور در انتخابات اعلام کرد تا حلقه بازگشت نظامیان کامل شود. وی پیش از اعلام نامزدی در انتخابات در جلسه ای که با فرماندهان ارتش به منظور جلب رضایت آنان برای حضور در انتخابات داشت، اعلام کرده است : اگر برای ریاست جمهوری کاندیدا شوم، این کار باید با درخواست مردم و موافقت ارتش صورت گیرد، زیرا ما به دموکراسی عمل می کنیم .

گروه بین الملل – رجانیوز:  مصر در مسیر یک عقب گرد بزرگ قرار دارد. دادگاه اولین رئیس جمهور مصر در حالی روز گذشته برگزار شد که با تدبیر ژنرال السیسی قرار است انتخابات ریاست جمهوری پیش از انتخابات پارلمان این کشور برگزار شود. یعنی همان فرآیندی که در زمان حکومت حسنی مبارک  در مصر برقرار بود و بر اساس آن نظامیان، حکومت دائمی در این کشور بر قرار کرده بودند.

به گزارش رجانیوز، السیسی  روز دوشنبه نیز نامزدی خود را برای حضور در انتخابات اعلام کرد تا حلقه بازگشت نظامیان کامل شود. وی پیش از اعلام نامزدی در انتخابات در جلسه ای که با فرماندهان ارتش به منظور جلب رضایت آنان برای حضور در انتخابات داشت، اعلام کرده است : اگر برای ریاست جمهوری کاندیدا شوم، این کار باید با درخواست مردم و موافقت ارتش صورت گیرد، زیرا ما به دموکراسی عمل می کنیم .

فرماندهان ارتش در همان جلسه موافقت خود را با کاندیداتوری السیسی اعلام کردند تا بار دیگر این کشور در لبه پرتگاه حکومت دائمی نظامیان قرار بگیرد.

با این حال ارتش برای در دست گرفتن قدرت مانند آنچه که در زمان حسنی مبارک وجود داشته، محدودیت ها و دشواری هایی دارد.

اصلی ترین مشکل ارتش آن است که  شرایط داخلی و منطقه‌ای تا حد زیادی دگرگون شده و این کار نظامیان را در انتخاب راه و ترکیب‌بندی آنچه در برنامه دارد با دشواری زیاد مواجه می‌کند. سعدالله زارعی کارشناسن مسائل بین املل در این باره گفته است: دوره حسنی مبارک دوره اقتدار آمریکا و اقتدار نسبی رژیم‌های عربی وابسته به آمریکا بود و در عین حال منطقه‌ای که مصر در بطن آن قرار گرفته در دوره حسنی مبارک تا حد زیادی آرام بود، مرزهای آفریقایی و آسیایی مصر تا حد زیادی امن بودند، معمر قذافی بر لیبی حاکمیت مطلق داشت، آبراه دریای سرخ و کانال سوئز آرام بود.

الان این شرایط دگرگون شده است. آمریکا توان اثرگذاری قاطع بر پرونده‌های این منطقه حساس را از دست داده است. محیط‌های عربی پیرامون مصر و حتی تا دوردست‌های آن شامل لیبی، تونس، سوریه، عراق، یمن و عربستان دستخوش تحولات هستند بنابراین ارتش مصر نمی‌تواند خود را از تبعات امنیتی و سیاسی آنچه در حوزه عربی می‌گذرد، در امان بداند. ارتش مصر می‌داند که مرسی و اخوان‌المسلمین با چند بازی اشتباه در حوزه سیاست‌های داخلی و خارجی سقوط کردند و حال آنکه این‌ها 85 سال برای روزی که به قدرت می‌رسند، برنامه‌ریزی کرده بودند.

باید به این نکته نیز توجه داشت که السیسی و فرماندهان ارتش زمانی توانستند اخوان المسلمین که حمایت نیمی از مردم مصر را به همراه داشت، از صحنه معادلات سیاسی این کشور حذف کنند که در جریان اعتراضات مردمی علیه دولت مرسی تمامی مخالفان او با هم متحد شدند.

اما پس از به قدرت رسیدن السیسی با شیوه ای که وی در پیش گرفت، بعضی از جنبش های اعتراضی اثرگذار مانند جنبش تمرد و جنیش انقاذ و برخی از جریان های مذهبی همانند الازهر از جبهه السیسی خارج شدند.

در واقع السیسی به شدت سایه سنگین عدم مشروعیت و شعله ور شدن اعتراضات گروه های مخالف که پیش از به قدرت رسیدن وی همراه او بودند بر سر خود حس می کند.  

ژنرال السیسی کیست؟

سیسی در سال 1977 وارد ارتش مصر شد و در سال 2012 از سوی «محمد مرسی» رئیس جمهور برکنار شده مصر به عنوان وزیر دفاع انتخاب شد و جانشین «محمد حسین طنطاوی» شد.

سیسی پیش از رسیدن به کرسی وزارت دفاع مصر در دولت «هشام قندیل» نخست وزیر دوران مرسی مدیر واحد اطلاعات نظامی در ارتش بود.

گفته می‌شد که این فرمانده ارتش فردی دیندار است و این دلیلی بود که  سبب شود مرسی او را بر بسیاری از فرماندهان ارشد ارتش ترجیح دهدحتی گفته می شد سیسی یکی از هواداران اخوان المسلمین بود. حتی پس از آن که مرسی را عزل کرد، کارشناسان مسائل سیاسی مصر گمان می‌کردند که او امیدوار است از قدرت تازه به دست آورده خویش، برای پیشبرد یک برنامه کاری اسلامی استفاده کند.

اما سیسی پس از در دست گرفتن قدرت رهبران اخوان المسلمین را به زندان انداخته است  و بدون آنکه برای رسیدن به منصب ریاست جمهوری رقیبی برای خود احساس کند، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده است.