هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 30 مهر 1399
ساعت 02:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 دى 1392 ساعت 14:20
شنبه 28 دى 1392 17:50 ساعت
2014-1-18 14:20:24
شناسه خبر : 162102
به نظر می‎رسد آنچنان که دکتر ظریف نیز تاکید کرده‎اند در صورت عدم وجود نگرانی از انتشار متن این توافق، حال که طرف امریکایی در خلف وعده متن توافقنامه را از جانب خود منتشر کرده است، لازم است تا طرف ایرانی نیز متن توافق را منتشر نماید تا ابهامات رسانه‎ای موجود در این زمینه بر طرف شده و مردم ایران نیز از عملکرد نمایندگان خود مطلع شوند.

رجانیوز – گروه بین‎الملل: یک روز پس از انتشار بیانیه وزارت خارجه امریکا در باره مفاد توافق ایران و 1+5 ، محمد جواد ظریف با انتقاد از امریکا اعلام کرد این توافق برای انتشار عمومی نبوده و افزوده است: توافق اخیر شفاهی بود و برای پخش در عموم نبود؛ ما از انتشار آن نگرانی نداریم.متاسفانه برخی کشورها از ابتدا تلاش می‌کردند که چیزهای دیگری غیر از واقعیت را منتشر کنند. یکی از کشورها به هر دلیلی تمایل ندارد تا مذاکرات به نتیجه برسد

به گزارش رجانیوز به نقل از ایسنا و نسیم، مجمدجواد ظریف صبح امروز در دیدار با با مانکوراندای وزیر امور خارجه سنگال در وزارت خارجه کشورمان افزود: توافق انجام شده بین ایران و 1+5 که به نام برنامه‌ی اقدام مشترک اعلام شد متن مشخصی است که ما بلافاصله پس از توافق به زبان اصی منتشر کردیم و هم به زبان فارسی در اختیار عموم قرار دادیم. به دلیل این‌که چیزی برای پنهان کردن در توافق بین ایران و 1+5 در ژنو وجود ندارد.

وزیر امور خارجه گفت: توافق‌های بعدی توافق‌های شفاهی است که به صورت متن تقریر توافق شفاهی(Non-paper) تدوین شده است و به دلیل این‌که توافق شفاهی است که برای اجرا بوده است. این متن هم در اختیار تمامی مسئولین مربوط جمهوری اسلامی به فارسی و انگلیسی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: برای ما هیچ نگرانی از انتشار این متن وجود ندارد اما به هر حال متنی است که قرار است متن نباشد و تفاهم شفاهی باشد که در واقع تدوین مکتوب تفاهم شفاهی است برای اجرا. متاسفانه برخی کشورها برای مسائل داخلی خود از ابتدا تلاش کردند به جای پخش کردن اصل سند که اتفاقا چندان طولانی نبوده است که بخواهد خلاصه شود چیز دیگری را پخش کنند. همان روز اول سندی با نام فکت شیت پخش شد. اخیرا هم در روزهای گذشته متنی با عنوان خلاصه توافق پخش شده است قابل توجه است که برخی از کشورها به هر دلیلی تمایل ندارند آن‌چه که متن توافق است پخش شود. به هر حال آن‌چه که برای ما مهم است ادامه اجرای توافق است.

وی با بیان این‌که «ما متعهد به اجرای توافق هستیم» گفت: در روز 20 ژانویه توافق را اجرا می‌کنیم هیچ چیزی برای پوشاندن نداریم. همه چیز آشکار، شفاف و مشخص است. از روز 20 ژانویه که طرف‌ها توافق ‌ها را اجرا کنند ما هم آمادگی داریم از همان روز مذاکرات را برای رسیدن به راه حل جامع آغاز کنیم. بر اساس متن برنامه‌ اقدام مشترک طرفین حداکثر باید ظرف یک سال متن جامع را به اجرا بگذارند. ما معتقدیم توافق نامه باید بسیار سریعتر مورد مذاکره قرار گیرد و اجرایی شود. در چند ماه اول این آمادگی وجود دارد که به سرعت آن را به نتیجه برسانیم به این دلیل که ما اعتقاد داریم برنامه‌ اصلی ایران کاملا صلح‌آمیز است و هدفی جز دست یابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی نداشته و نداریم؛ بنابراین اگر طرف مقابل این آمادگی را داشته باشد که در برنامه‌ اقدام مشترک اعلام کرده‌اند این آمادگی را دارند که به تفاهم مشترکی در این زمینه برسند رسیدن به توافق کار بسیار دشواری نیست؛ گرچه مذاکره دشواری را در پیش خواهیم داشت. ما با چشم باز ولی با حسن نیت و آمادگی برای رسیدن به تفاهم کار را به محض شروع اجرای تفاهم ژنو آغاز خواهیم کرد و این آمادگی را داریم که به سرعت آن را نهایی کنیم.

گفتنی است پیش از این سید عباس عراقچی پس از پایان نشست کارشناسی ایران و 1+5 در برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به این سئوال که آیا سندی وجود دارد که آمریکا زیر توافقات خود (درباره اجرای توافقنامه ژنو) نزند؟ گفته بود: « Non-paper قابل انتشار نیست.»

وی توضیح داد که اگر چه توافقات بر روی کاغذ آمده اما Non-paper است و Non-paper قابل انتشار نیست. منظور از non-paper  توافق نوشته شده و البته غیر رسمی است که طرفین تمایلی به انتشار و  رسمیت بخشی به آن ندارند. با اینحال 4 روز پس از اظهارات عراقچی، کاخ سفید بندهای non-paper را منتشر کرده است، تا مشخص شود که امریکا علاقه ای به اجرای حتی کوچکترین توافقات صورت گرفته با ایران ندارد.

این در حالیست که مرضیه افخم در واکنش به انتشار این متن اعلام کرد، آنرا برداشت یکسویه امریکا از توافقنامه مذکور خوانده و عنوان کرد: بیانیه کاخ سفید برداشت یک سویه و یک جانبه ای از توافقات غیررسمی اخیر بین کارشناسان ایران و 1+5 می باشد و به هیچ وجه ملاک ارزیابی یا قضاوت در مورد نحوه اجرای توافق ژنو نیست.

با این وجود و در حالیکه متن منتشر شده از سوی دولت امریکا در تفسیر توافق ایران و 1+5 از سوی وزیر امورخارجه تفسیر یکسویه از این توافق عنوان شده است، اما هنوز متنی رسمی از سوی وزارت امور خارجه کشورمان در تشریح مفاد این توافق اجرایی منتشر نشده است، و در هیچکدام از توضیحات مقامات دستگاه دیپلماسی کشور، توضیحی مبنی بر اینکه کدامیک از بخش های متن امریکایی خلاف واقع بوده، داده نشده است.

به نظر می‎رسد آنچنان که دکتر ظریف نیز تاکید کرده‎اند در صورت عدم وجود نگرانی از انتشار متن این توافق، حال که طرف امریکایی در خلف وعده متن توافقنامه را از جانب خود منتشر کرده است، لازم است تا طرف ایرانی نیز متن توافق را منتشر نماید تا ابهامات رسانه‎ای موجود در این زمینه بر طرف شده و خلاف گویی امریکا در این باره روشن شود و از سوی دیگر، مردم ایران نیز از عملکرد نمایندگان خود در زمینه مدیریت پرونده هسته‎ای اطلاع کافی و لازم را به دست آورند.

 خبر مرتبط

 

باز هم اعتماد به غرب، باز هم خلف وعده؛ امریکا متن توافق ایران و 1+5 را که محرمانه بود منتشر کرد/تعطیلی نیمی از نطنز، 70 درصد فردو و 100 درصد اراک بهمراه اکسید نیمی از دخیره 20 درصد در مقابل 6 قسط نیم تا یک میلیارد دلاری