هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 29 تير 1396
ساعت 23:12
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 26 دى 1392 ساعت 17:46 2014-1-16 17:46:53
شناسه خبر : 162004
اگرچه جنایت، مشخصه ی بارز سازمان داعش است، ولی این بدان معنا نیست که طرف مقابلش یعنی جبهه اسلامی و جیش المجاهدین و تعداد زیادی از افراد مسلح ارتش آزاد، طرفدار دموکراسی و آزادی و چیزهایی از این قبیل اند. گروه های مسلح وابسته به ارتش آزاد هم جنایات فجیعی در حق مردم بی دفاع داشته اند، کارهایی از قبیل بریدن سر و خوردن جگر کشته شده ها و کشتن مسلمانان (بدون تفاوت بین سنی و شیعه و دیگر طوایف) و تخریب مراکز مقدس اسلامی و مسیحی و هدف قرار دادن مراکز خدماتی مثل مراکز برق و آب.

 گروه بین الملل رجانیوز: پس از شروع درگیری های بین گروه های مختلف مخالف نظام با داعش، موضوعی به صورت گسترده از طرف رسانه های عربی و غربی دنبال می شود و آن اینکه گروه های رقیب داعش (خصوصا ارتش آزاد و جبهه اسلامی و جیش المجاهدین، و حتی اخیرا جبهة النصرة) را گروه هایی «غیر تکفیری» و «معتدل» معرفی کنند. در حالیکه مروری بر فعالیت این گروه ها، هر گونه تردیدی درباره «تکفیری» بودنشان را از بین می برد. پایگاه المنار اخیرا در همین باره مطلبی منتشر کرده است که ترجمه آن را می خوانیم:

 
اینکه بین داعش و گروه های رقیبش در سوریه جنگ درگرفته است، هیچ چیز عجیبی نیست. این انفجار وضع که در استان های شمالی سوریه رخ داده، از ماه ها قبل قابل پیش بینی بود، از آن وقتی که بین این طرف ها، درگیری های خونینی بر سر افزودن مناطق نفوذ خود شروع شد.
حالا روی این درگیری اخیر، اسامی مختلفی گذاشته می شود، مثلا «مخالفین نظام ضد داعش یا القاعده قیام می کنند» و «معتدلین علیه تندرو ها می جنگند» و عناوینی این چنینی که رسانه های عربی و غربی تلاش دارند بیشتر مطرحش کنند تا به این ترتیب به گروه های رقیب داعش در شمال سوریه مشروعیت ببخشند، خصوصا گروه جبهه اسلامی و جیش المجاهدین.
مشخص است که هدف اصلی از تلاش برای خوب جلوه دادن این گروه های مسلح، زمینه چینی برای پذیرش آنها از طرف غرب و ای بسا مشارکت دادن آنها در ژنو 2 است، چرا که حالا می گویند این گروه ها «دارند با القاعده می جنگند» یعنی با گروه داعشی که فجیع ترین جنایت ها را در حق سوری ها و عراقی ها و لبنانی ها مرتکب می شود.
اگرچه جنایت، مشخصه ی بارز سازمان داعش است، ولی این بدان معنا نیست که طرف مقابلش یعنی جبهه اسلامی و جیش المجاهدین و تعداد زیادی از افراد مسلح ارتش آزاد، دستشان به خون سوری ها آلوده نیست یا آنکه طرفدار دموکراسی و آزادی و چیزهایی از این قبیل اند.
اگر بخواهیم مروری سریع داشته باشیم بر سر حوادث پس از شروع بحران سوریه، مشخص می شود که گروه های مسلح وابسته به ارتش آزاد هم جنایات فجیعی در حق مردم بی دفاع داشته اند، کارهایی از قبیل بریدن سر و خوردن جگر کشته شده ها و کشتن مسلمانان (بدون تفاوت بین سنی و شیعه و دیگر طوایف) و تخریب مراکز مقدس اسلامی و مسیحی و هدف قرار دادن مراکز خدماتی مثل مراکز برق و آب.
حتی کار اخیرا رسیده به «مسلمان کردن» اجباری مردم سوریه (البته یعنی اسلامی که این گروه ها قبول دارند). چنانکه درباره دروزی های ادلب و ارمنی های رقه رخ داد. به علاوه ی کوچ دادن و آواراه کردن و در برخی جاها محاصره کردن کردها در ریف حلب و رقه. در کنار این، دو سال است شاهد محاصره ی کامل و شدید مردم در دو شهر نبل و الزهرا در ریف شمالی حلب هستیم، به این دلیل که به مذهب اسلامی تشیع وابسته اند.
حتی مقابر صوفی های مسلمان هم از حملات گروه های وابسته به ارتش آزاد و سپس جبهه اسلامی در امان نبوده است. بسیاری از این مقبره ها در ریف حلب منفجر یا تخریب شده، کما اینکه مقبره صحابی حجر بن عدی کندی هم به دست همین گروه های وابسته به ارتش آزاد بود که در ریف دمشق نبش و تخریب شد. ضمن آنکه تخریب کلیساهای مسیحی در معلولا و رقه را هم به خاطر داریم.
شخصیت های دینی سوری هم از حرکات جنایت آمیز این گروه ها در امان نبوده اند، مثلا ترور رئیس اتحادیه علمای شام شیخ محمد سعید رمضان البوطی. ضمنا، همین چند روز پیش هم جسد شیخ عبدالعظیم شیخو و یازده جسد دیگر در روستای تل البیعه پیدا شد. بر روی جسد این افراد که به طریقت اسلامی تصوف وابسته اند، آثار شکنجه باقی بود. در کنار اینها، سرنوشت دو روحانی مسیحی پولس الیازجی و ابراهیم یوحنا که چند ماهی است در شهر حلب به دست گروه های مسلح ربوده شده اند هم هنوز نامعلوم است.
در موضوع تکفیر هم می دانیم که این مسئله از طرف اعضای ارتش آزاد و جبهه اسلامی هم تا به حال رخ داده و این گروه ها مشکلی در تکفیر دیگران ندارند و این ها هم در تکفیر دیگران (حالا چه مسلمان سنی یا مسلمان شیعه یا مسلمان علوی یا مسیحی باشد) هیچ عقب نمانده اند. تا وقتی که شخصی با نظر آنها مخالف باشد، از نظر آنها مجرم است مگر اینکه اطاعت از آنها و طرف های حامی منطقه ای و جهانی آنها را بپذیرد.
 
چیزی که هم نظرها را جلب می کند و هم در عین حال مسخره است آن است که در درگیری های بین گروه های مسلح سوریه، جبهة النصرة (که طبق تصریح واضح ایمن الظواهری، نماینده اصلی القاعده در سوریه است) از این حملات بر کنار نگه داشته می شود، درحالیکه جبهة النصرة جنایات فجیعی در حق سوری ها مرتکب شده، از عملیات های انتحاری گرفته تا اعدام های دسته جمعی بی حساب و کتاب. ولی ظاهرا تصمیم منطقه ای – غربی هنوز درباره نحوه مواجه شدن با جبه النصرة نهایی نشده است، شاید به دلیل در نظر گرفتن مسائل تاکتیکی و شاید در انتظار اینکه ببیند نبردهای شمال سوریه ضد داعش به کجا می انجامد.
در هر حال آنچه واضح است این است که مبارزه با تروریسم، فقط مستمسکی است که طرف های مخالف سوری و حامیان آنها از آن برای محقق کردن اهداف سیاسی شان و برای آماده شدن جهت تکمیل جنگشان ضد ارتش سوریه استفاده می کنند.
 


 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms