هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 آبان 1399
ساعت 14:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 25 دى 1392 ساعت 15:11
چهارشنبه 25 دى 1392 18:41 ساعت
2014-1-15 15:11:00
شناسه خبر : 161900
«اثبات غیرقابل اعتماد بودن ایالات متحده» را باید بزرگ‌ترین دستاورد گقتگوهای اخیر میان ایران و گروه ۱+۵ دانست که به طور عینی مورد مشاهده افکار عمومی قرار گرفت و این گزاره را یکبار دیگر برای مردم کشورمان عیان کرد؛ تا جایی که حتی صدای اپوزیسیون خارج نشین هم از عدم وفای به عهد کاخ سفید درآمد.

گروه سیاسی – رجانیوز: «اثبات غیرقابل اعتماد بودن ایالات متحده» را باید بزرگ‌ترین دستاورد گقتگوهای اخیر میان ایران و گروه ۱+۵ دانست که به طور عینی مورد مشاهده افکار عمومی قرار گرفت و این گزاره را یکبار دیگر برای مردم کشورمان عیان کرد؛ تا جایی که حتی صدای اپوزیسیون خارج نشین هم از عدم وفای به عهد کاخ سفید درآمد. 

به گزارش رجانیوز، هنوز چند ساعت از اظهارات سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای مبنی بر «محرمانه بودن متن توافقنامه امضا شده میان طرفین» نگذشته بود که وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که این کشور توافق محرمانه با ایران امضا نکرده است. 
 
 
 «ماری هارف»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری اخیر خود گفت: بگذارید روشن گویم، ‌ هیچ توافق محرمانه‌ای وجود ندارد و هیچکس در اینجا قصد پنهان کاری ندارد. به نظر می‌رسد سخنان عراقچی بد ترجمه شده است. 
 
وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید که این پرونده، پرونده آمریکا نیست و این تقاهم نامه بین ایران و پنج بعلاوه یک بدست آمده است. ما متن توافق را برای کنگره و مردم منتشر خواهیم کرد اما باید طرفین در مورد چگونگی و زمان و نوع انتشار آن گفتگو کنند و امیدوارم که بزودی اتفاق بیافتد. 
 
اما این همه ماجرا نیست؛ چرا که حتی اقدامات دیپلماتیک کشورمان در حوزه سیاست خارجی هم که کاملا در حیطه منافع ملی و استراتژیک ایران قرار دارد، مدنظر مقامات کاخ سفید است و نسبت به آن واکنش خصمانه و تند نشان می‌دهند. به عنوان مثال، دکتر ظریف دوشنبه ۲۳ دی در جریان سفر به لبنان، بر سر مزار عماد مغنیه در حومه جنوبی بیروت حاضر شد و تاج گلی بر آن گذاشت. 
 
 
از طرف دیگر، ایالات متحده آمریکا اقدام وزیر امور خارجه کشورمان در قرار دادن تاج گل بر قبر عماد مغنیه یکی از فرماندهان نظامی سابق حزب‌الله لبنان را محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، «کیتلین هایدن»، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، با محکوم کردن اقدام ظریف گفت: «مغنیه عامل برخی اقدامات تروریستی وحشتناک بود که به کشته شدن صد‌ها بی‌گناه از جمله شماری از شهروندان آمریکا انجامید.» 
 
او افزود: «خشونت‌های انسانی که مغنیه دست به آن زد و حزب‌الله لبنان با پشتیبانی مالی و مادی، در حال ادامه آن است، دارای پیامدهای بی‌ثبات کننده و مرگباری برای لبنان و منطقه است. اقدام به بزرگداشت شخصی که در چنین اقدام‌های وحشیانه‌ای شرکت داشته و سازمانش همچنان به فعالیت‌های تروریستی خود در سراسر جهان با تمام توان ادامه می‌دهد، پیامی نادرست مخابره می‌کند و تنها به افزایش تنش در منطقه می‌انجامد.» 
 
این دخالت صریح در امور داخلی کشورمان که توسط یکی از مقامات ارشد دولت باراک اوباما صورت گرفته، باید با پاسخ صریح و محکم دستگاه دیپلماسی کشورمان همراه شود؛ چرا که در صورت عدم پاسخ مناسب به این اقدام توهین آمیز و بی‌جواب ماندن آن، باید منتظر اظهارنظر مسئولین و مقامات غربی در زمینه جزئی‌ترین مسائل و قوانین داخلی کشورمان نیز باشیم. 
 
به عنوان مثال، امروز «کاترین اشتون»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه‌ای صادر کرد و از قانون جدید ممنوعیت ازدواج همجنس بازان در کشور نیجریه ابراز نگرانی کرد و اعلام کرد: «اروپا مخالف این قانون است.» 
 
در این زمینه، حتی اظهارات رئیس‌جمهور کشورمان در سفر استانی به خوزستان هم با وانش غرب روبرو شده است. کاخ سفید در واکنش به سخنان حسن روحانی درباره توافق‌نامه هسته‌ای ژنو و اعلام پیروزی او بر قدرت‌های جهانی با انعقاد این توافق گفت که این سخنان تنها مصرف داخلی دارد. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، «جی کارنی»، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «این مسئله نه برای ما تعجب‌انگیز است و نه باید باعث تعجب شما بشود که رئیس جمهور ایران توافق‌نامه ژنو را به فراخور مخاطبان داخلی خود تفسیر کند.»
 
وی سپس در اظهاراتی توهین‌آمیز، تاکید کرد که «آنچه مقامات ایران می‌گویند، اهمیتی نخواهد داشت؛ بلکه آن‌ چه انجام می‌دهند مهم است.»
 
به نظر می‌رسد با توجه به رویکرد تاریخی غرب مبنی بر «حریص شدن در صورت عقب‌نشینی حریف»، لازم است تا مسئولان ارشد اجرایی کشورمان پاسخ مناسب و متناسبی به اظهارات کاخ سفید نشینان بدهند و همچنین مجددا این مساله را محور اصلی رویکرد خود در تعاملات جهانی قرار بدهند که ایالات متحده آمریکا به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و هرگونه اعتمادسازی برای جلب نظر آن نیز کاری بیهوده و بدون نتیجه است و قطعا تبعاتی معکوس خواهد داشت.