هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 آبان 1399
ساعت 20:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 24 دى 1392 ساعت 12:08
سه شنبه 24 دى 1392 15:38 ساعت
2014-1-14 12:08:52
شناسه خبر : 161772
هر چند از اظهارات عراقچی استنباط می شود که این موضوع در مذاکرات کارشناسی به تایید رسیده است اما فکت شیت کاخ سفید که بلافاصله پس از توافق ژنو منتشر شده بیانگر آن است که این موضوعات در جریان همان مذاکرات ژنو،نه مذاکرات کارشناسی، توافق شده و یا اینکه در جریان مذاکرات کارشناسی هر موضوعی که از سوی طرف غربی عنوان می شده، مورد تایید کارشناسان ایرانی قرار می گرفته است.

 کمیل نقی پور – رجانیوز: سید عباس عراقچی شامگاه یک شنبه در برنامه گفتگوی ویژه خبری جزییاتی از روند مذاکرات کارشناسی و همچنین گام های ایران و 1+5 برای اجرای توافقنامه ژنو ارائه داد.

بررسی اظهارات عراقچی در این گفتگو نشان می دهد که که اطلاعات ارائه شده از سوی وی با اطلاعات برگه اطلاع رسانی آمریکا موسوم به فکت شیت شباهت دارد. این در حالی است که پیش از این وزیر امور خارجه به سایت ها و رسان هایی که به برخی از اطلاعات فکت شیت استناد می کردند اتهام هم سویی با رسانه های اسرائیلی را وارد کرده بود. 

به گزارش رجانیوز، معاون وزیر امور خارجه در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به مذاکرات کارشناسی و با بیان این که آزاد شدن 4.2 میلیارد دلار در روند 6 ماهه در نوبت های مختلف و در هشت نوبت به وجود می‌آید گفت: در هشت نوبت پول ها آزاد خواهد شد اما تبدیل مواد 20% را انجام نمی دهیم و در طول شش ماه در فواصل مختلف انجام می شود.

هر چند از اظهارات عراقچی استنباط می شود که این موضوع در مذاکرات کارشناسی به تایید رسیده است اما فکت شیت کاخ سفید که بلافاصله پس از توافق ژنو منتشر شده بیانگر آن است که این موضوعات در جریان همان مذاکرات ژنو،نه مذاکرات کارشناسی، توافق شده و یا اینکه در جریان مذاکرات کارشناسی هر موضوعی که از سوی طرف غربی عنوان می شده، مورد تایید کارشناسان ایرانی قرار می گرفته است.

چرا که در فکت شیت هم به رقم 4.2 میلیارد دلار اشاره شده، هم به این موضوع که 1+5 این رقم را به صورت قسطی در اختیار ایران می گذارد و هم اینکه ایران در فواصل زمانی مختلف و قبل از پایان یافتن فرصت 6 ماهه، تمام اورانیوم 20 درصد خود را رقیق و یا تبدیل به سوخت می کند.

در فکت شیت در سه بخش به این موضوعات اشاره شده است: « در مدتی که ایران به تعهداتش عمل می‌کند، 4/2 میلیارد دلار از این فروش‌ها اجازه پیدا می‌کند در اقساط به ایران انتقال یابد.»

«طبق این توافق مواد غنی شده 20 درصد رقیق و یا اکسید شده و تا پایان 6 ماه (نه به صورت یکباره ای و در چند روز)، ایران مواد 20 درصد غنی شده نخواهد داشت.»

«ایران تعهد کرده است که همه‌ ذخایر اورانیوم غنی شده تا نزدیکی 20 درصد خود را پیش از به پایان رسیدن فاز اولیه (6 ماه) به زیر 5 درصد تضعیف کند و یا به شکلی تبدیل کند که برای غنی‌سازی بیشتر مناسب نیست.»

اشتراک لفظ فکت شیت و عراقچی درباره عقب گرد در برنامه هسته ای

از دیگر موضوعاتی که در فکت شیت آمده و عراقچی نیز به آن صراحتا اشاره داشته ، عقب گرد در برنامه هسته ای ایران است.

عراقچی پیش از این در گفتگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه در نتیجه توافق ژنو هیچ برنامه ای به عقب بازنمی گردد، اما در همان گفتگو، تصریح کرد: از سوی هر دو طرف یک مقدار برگشت به عقب خواهیم داشت...  برگشت به عقب ایران این است که بیش از این 20 درصد تولید نمی‌کنیم و مواد 20 درصدی را که تولید کردیم یا تبدیل به 3.5 درصد می کنیم که به ذخایر اضافه شود و یا تبدیل به اکسید می کنیم که تبدیل به سوخت برای رآکتور تهران می شود.

معاون وزیر امور خارجه در گفتگوی ویژه خبری نیز با بیان اینکه اتفاق دوم این است که هر دو طرف از وضع موجود یک مقداری به عقب برمی گردند، اظهار داشت: تعلیق غنی سازی 20 درصد است و در دوره شش ماهه آنان به اکسید و یا مواد رقیق شده تبدیل می شوند.

نکته جالب توجه آنکه ادبیات آقای عراقچی درباره عقب گرد در برنامه هسته ای ایران مشابه با ادبیاتی است که در فکت شیت به کار رفته است .

درقسمتی از فکت شیت آمده است:«امروز ایران و گروه 1+5 به مجموعه‌ای از درک‌های اولیه رسیدند که پیشرفت برنامه هسته‌یی ایران را متوقف می‌کند و آن را از نظر جنبه‌های کلیدی عقب می‌راند. این‌ها اولین محدودیت‌های معناداری است که ایران پس از نزدیک به یک دهه در زمینه برنامه هسته‌یی‌اش پذیرفته است.»

تایید شدن برخی از اطلاعات و استنادات فکت شیت از سوی عراقچی در گفتگوی شب گذشته در حالی است که وی در همین گفتگو از رسانه ها و کارشناسان خواسته بود که از استناد به فکت شیت خودداری کنند : « کاخ سفید از توافق ژنوارزیابی خود را دارد، هر کسی توافق نامه ژنو را از دید خود تفسیر می کند به طوری که باید گفت آن ها به دنبال توجیه برنامه هسته ای ایران بودند،  توافق ژنو ملاک است به بیانیه هایی که مطرح می شود نباید توجه کرد زیرا آنها ارزش تبلیغاتی دارند.»

حتی وزیر امور خارجه نیز در جع دانشجویان دانشگاه تهران درباره فکت شیت کاخ سفید گفته بود: «برخی در داخل "فکت شیت" کاخ سفید را مبنای توافق هسته‌ای قرار می‌دهند. ولی به برنامه‌ی اقدام مشترک اعلام شده از طریق سایت رسمی کشور اهمیت نمی‌دهند. چرا سایت‌های ما که ادعای حزب‌اللهی بودن می‌کنند از سایت دبکای اسرائیلی که عامل پخش اطلاعات غلط است نقل قول می‌کنند اما وزیر خارجه را باور نمی‌کنند.»

گفتنی است فک شیت در ابتدا  نه از سوی یک سایت اسرائیلی بلکه در خبرگزاری ایسنا نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای، لحظاتی پس از اعلام توافق ژنو، به عنوان «متن اصلی توافقنامه ژنو» منتشر شد.

البته رجانیوز دو روز پس از توافقنامه ژنو نوشت : در بیانیه کاخ سفید که زودتر از متن توافقنامه منتشر شده، به دو عبارت اشاره شده است که با استناد به این دو عبارت می توان این احتمال را مطرح کرد که آنچه به به عنوان توافقنامه ژنو به امضای وزرای امور خارجه 7 کشور رسیده چیزی فراتر از متنی است که در رسانه ها منتشر شده است.

چرا که حداقل در دو جای متن توافقنامه به صورت مبهم درباره بخشی از مبالغی که قرار است پس از توافقنامه ژنو رد و بدل شود اشاره شده که در متن بیانیه کاخ سفید این ارقام به صورت شفاف و دقیق ذکر شده است. (برای دیدن این گزارش اینجا را ببینید.)