هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 07:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 17 دى 1392 ساعت 12:38
سه شنبه 17 دى 1392 16:08 ساعت
2014-1-7 12:38:47
شناسه خبر : 161172
خبرنگار رجانیوز کسب اطلاع کرد طی روزهای گذشته برخی مدیران دولت یازدهم که در سمت های مشاوره و نظارتی در حیطه نفت مشغول به کار هستند تلاش های خود برای آزادی بابک زنجانی را آغاز کرده اند. «س. ر. ع» و «ن. ب» از افرادی هستند که سعی دارند با فشار بر دستگاه قضایی برای آزادی زنجانی، مانع انتشار اطلاعاتی شوند که منجر به افشای روابط و پشت پرده ارتباطات زنجانی و برخی از مدیران تکنوکرات در دولت های سازندگی و اصلاحات می گردد.

 در حالی که طی روزهای گذشته و پس از انتشار خبر دستگیری بابک زنجانی، بسیاری از چهره ها و رسانه های حامی دولت جدید تلاش کردند تا ضمن مرزبندی با نامبرده، وی را منتسب به رقیب سیاسی خود جلوه دهند، خبرنگار رجانیوز مطلع شد برخی از مدیران نفتی دولت یازدهم فشارهای خود برای آزادی بابک زنجانی را آغاز کرده اند.

به گزارش رجانیوز، تیتر اول و تحلیل های بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب طی روزهای گذشته به ماجرای دستگیری بابک زنجانی اختصاص داشته است، این رسانه ها در فرار به جلو در پی انتساب فساد اقتصادی بابک زنجانی به رقبای سیاسی خود بوده اند و حتی در آخرین نمونه نیز اکبر ترکان که عملکرد جنجالی اش طی چندماه گذشته در مناطق آزاد، مورد انتقاد جدی هواداران دولت قرار گرفته است، از لزوم پیدا کردن «پشت پرده های بابک زنجانی» سخن گفته است.

با این حال اما ظاهرا در پس پرده اتفاقاتی متفاوت با این خط خبری در جریان است چنانکه خبرنگار رجانیوز کسب اطلاع کرد که طی روزهای گذشته برخی از مدیران دولت یازدهم که در سمت های مشاوره و نظارتی در حیطه نفت مشغول به کار هستند فشارهای خود برای آزادی بابک زنجانی را آغاز کرده اند.

«س. ر. ع» و «ن. ب» از مدیرانی دولت یازدهم هستند که در روزهای گذشته سعی کرده اند با فشار بر دستگاه قضایی برای آزادی بابک زنجانی،  مانع انتشار اطلاعات و اسناد احتمالی شوند که در نهایت منجر به افشای روابط و پشت پرده ارتباطات زنجانی و برخی از مدیران تکنوکرات در دولت های سازندگی و اصلاحات می گردد.

گفتنی است چندی قبل بابنک زنجانی در گفتگو با هفته نامه آسمان (نزدیک به هاشمی رفنسجانی) به تشریح استفاده های خود از رانت های اقتصادی دوران سازندگی اشاره کرده بود: «وقتی خدمت سربازی ام تمام شد آقای نوربخش -رییس بانک مرکزی دولت هاشمی- 5-4 جا را انتخاب کرده بود و برای کنترل بازار به آنها دلار می داد تا در بازار پخش کنند. آن وقت ها دلار رسمی 300 تومان بود و بیرون قیمت دلار در حال رشد بود و همه می گفتند ارزش یک دلار می خواهد معادل یک هزار تومانی شود. خاطرم هست مردم می رفتند شب تا صبح در صف بانک ها می خوابیدند تا دلار بگیرند و در بازار آزاد بفروشند به خاطر اینکه قیمت دلار بالا نرود آقای نوربخش به من گفت شما هم بیا در این مجموعه هایی که دارند کار می کنند (دلار تزریق می کنند) و 4 یا 5 نفر بودند کار کن به من اعتماد پیدا کرده بود ... اولین کارمزدی هم که گرفتم 17 میلیون تومان بود. با آن پول هم یک دفتر در میرداماد خریدم.»

در ادامه وقتی خبرنگار از او می پرسد «اینکه دلارها را با این کارمزد به شما می دادند خودش یک رانت نبود؟ چرا به بقیه دلار نمی دادند؟ روزی 17 میلیون تومانم کارمزد رقم کوچکی نبود.»

زنجانی پاسخ می دهد: «نمی دانم! وقتی خدا بخواهد کاری برای کسی انجام شود می شود! آقای دکتر نوربخش که انسان رانتی نبودند، اگر ایشان می خواست رانتی بدهد به کسی رانت می داد که منافعی برایش داشته باشد.»

باید دید قوه قضاییه در مقابل فشارهایی که این روزها در قبال پرونده زنجانی به این قوه وارد می شود، مقاومت خواهد کرد؟ این درحالیست که اقدام قوه قضاییه در برخورد با زنجانی، با حمایت جدی اصولگرایان مجلس نیز همراه بوده و در این پرونده، پشوانه لازم سیاسی نیز برای قوه قضاییه وجود دارد.

گفتنی است برخی از منابع اگاه توجه ویژه رسانه های طیف کارگزاران و نزدیک به خانواده هاشمی در قبال پرونده زنجانی را به حاشیه بردن توجه ها به پرونده بزرگ مهدی هاشمی با 13 عنوان اتهامی اعلام کرده اند. این درحالیست که خبرها از تلاش های پشت پرده همین طیف برای آزادی زنجانی حکایت دارد.