هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 29 مهر 1399
ساعت 03:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 16 دى 1392 ساعت 17:42
دوشنبه 16 دى 1392 21:12 ساعت
2014-1-6 17:42:44
شناسه خبر : 161102
پیش از این رسانه های خبری به نقل از برخی از اسماعیل کوثری از تشکیل کارگروهی برای نظارت بر روند مذاکرات هسته ای خبر داده بودند. البته کوثری در گفتگوی اظهار داشت بخش‌هایی از مصاحبه مذکور مورد تأیید من است و بخش‌هایی را تأیید نمی‌کنم.با این حال به گفته آشنا وزیر امور خارجه ترجیح داده است که مذاکرات هسته ای بدون نظارت نمایندگان مجلس و صرفا زیر نظر مقامات این وزارت خانه پیش رود

گروه سیاسی – رجانیوز: در حالی که چند روز پیش خبری مبنی بر تشکیل کارگروهی از نمایندگان مجلس برای نظارت بر مذاکرات هسته ای منتشر شد، خبرها حاکی از آن است که دولت نظارت نمایندگان بر روند مذاکرات با 1+5 را نپذیرفته است.

به گزارش رجانیوز، حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور در حاشیه دومین همایش ملی نقش پژوهش در قانون‌گذاری در جمع خبرنگاران گفت: وزارت امور خارجه حضور هیئت پیشنهاد شده مجلس به عنوان ناظر بر تیم هسته‌ای را نپذیرفته است.

پیش از این رسانه های خبری به نقل از برخی از اسماعیل کوثری از تشکیل کارگروهی برای نظارت بر روند مذاکرات هسته ای خبر داده بودند.

البته کوثری در گفتگوی اظهار داشت بخش‌هایی از مصاحبه مذکور مورد تأیید من است و بخش‌هایی را تأیید نمی‌کنم.

با این حال به گفته آشنا وزیر امور خارجه ترجیح داده است که مذاکرات هسته ای بدون نظارت نمایندگان مجلس و صرفا زیر نظر مقامات این وزارت خانه پیش رود.

مذاکراتی که سوم آذرماه در ژنو به نتیجه مقدماتی رسید و توافق نامه هسته ای میان ایران و 1+5 به امضا درآمد.

پس از انتشار مفاد این توافقنامه بود که برخی کارشناسان با بررسی فنی و حقوقی آن انتقاداتی را به روند مذاکرات هسته ای وارد کردند.

البته برخی از نزدیکان به دولت در پاسخ به انتقادات عنوان کردند این مذاکرات مورد تایید مقامات عالی نظام بوده است. حتی علی خرم مشاور وزیر امور خارجه مدعی شد از نظر وزارت امور خارجه متن توافق ژنو به تأیید رهبری رسیده و بعد امضا شده است.

این در حالی است که نگاهی به فرمایشات رهبرمعظم انقلاب تنها چند روز پیش از مذاکرات ژنو در مصلی تهران و تاکید بر اینکه با وجود حمایت کلی از دولت، در «جزییات مذاکرات دخالتی ندارند»، بیانگر خلاف واقع بودن اظهاراتی همچون اظهار نظر مشاور وزیرخارجه در این زمینه بود. ایشان در جمع بسیجیان فرمودند:

«بنده اصرار دارم بر حمايت از مسئولانى كه اجراى كار برعهده‌شان است، از همه‌ى دولتها بنده حمايت ميكنم، از مسئولان - مسئولان داخلى، مسئولان خارجى - حمايت ميكنم و وظيفه‌ى ما است ... لذا اينها به كمك احتياج دارند، من هم كمكشان ميكنم، حمايتشان ميكنم؛ اين يك طرف قضيّه است كه قطعى است. از آن طرف اصرار دارم بر تثبيت حقوق ملّت ايران، از جمله مسئله ى حقوق هسته اى؛ اصرار داريم بر اينكه از حقوق ملّت ايران يك قدم عقب نشينى نبايد بشود. ما البتّه در جزئيّات اين مذاكرات مداخله نميكنيم.»

حال که وزارت امور خارجه صراحتا نظارت نمایندگان مجلس بر روند مذاکرات هسته ای را نمی پذیرد عملا این پیام را به کارشناسان فرستاده که تمامی پیامدهای این مذاکرات بر عهده تیم مذاکره کننده و مقامات این وزارت خانه است.

هر چند این موضوع نیز بدون صراحت بیان مقامات نزدیک به دولت مورد تایید بوده است با این حال با اظهارات اخیر آشنا باب تلاش برخی برای متوجه کردن مسئولیت پیامدهای منفی مذاکرات هسته ای به دیگران، بسته شد.