هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 5 آبان 1399
ساعت 08:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 15 دى 1392 ساعت 19:14
يكشنبه 15 دى 1392 22:44 ساعت
2014-1-5 19:14:35
شناسه خبر : 160978
از اوايل مردادماه سال 84 و در پي طرح مسائل پرونده فعاليت مديرعامل و مسئولان شركت نفتي كيش اورينتال در يك شبكه مافياي نفتي كشور كه سيروس ناصري نايب رئيس هيات مديره آن بود، ناصري در وين اقامت گزيد و از سفر به ايران خودداري کرد. در اولين جلسه رسيدگي به پرونده متهمان شركت نفتي اورينتال كيش اويل که در آذر ماه سال 84 برگزار شد مسئله رشوه بيش از نيم ميليون دلاري از حساب سوئيس سيروس ناصري از سوي نماينده دادستان اعلام شد.

گروه سیاسی – رجانیوز: سیروس ناصری که پس از ریاست جمهوری روحانی بار دیگر به ایران آمده است، در گفتگویی به بررسی  توافق هسته ای ژنو پرداخت.

به گزارش رجانیوز ، ناصری مردادماه سال 84 و پس از مطرح شدن نام وی در پرونده تخلف شرکت نفتی اورینتال کیش اویل به خارج از کشور رفت.

سایت خبری عصر ایران سال 86 در خبری با اشاره به حضور سیروس ناصری در ایران نوشت: از اوايل مردادماه سال 84 و در پي طرح مسائل پرونده فعاليت مديرعامل و مسئولان شركت نفتي كيش اورينتال در يك شبكه مافياي نفتي كشور كه سيروس ناصري نايب رئيس هيات مديره آن بود، ناصري در وين اقامت گزيد و از سفر به ايران خودداري کرد.

در اولين جلسه رسيدگي به پرونده متهمان شركت نفتي اورينتال كيش اويل که در آذر ماه سال 84 برگزار شد مسئله رشوه بيش از نيم ميليون دلاري از حساب سوئيس سيروس ناصري به مشاور عالي شركت نفت و گاز پارس براي موفقيت در قراردادهاي نفتي از سوي نماينده دادستان اعلام شد.

ناصري از سالها قبل در كشورهاي مختلف اروپايي چون سوئيس و اتريش اقامت داشته كه با درخواست حسن روحاني مسئول وقت پرونده هسته‌اي كشور به عنوان عضو اصلي به فعاليت در تيم مذاكرات هسته‌اي پرداخت.گفته می شود ناصری برای انجام یک معامله نفتی با شرکت های آسیای جنوب شرقی وارد تهران شده است.» همان زمان اعلام شد ناصری پس از افشای خبر ورودش به ایران توسط رسانه های خبری از ایران خارح شد.

ناصری با این حال پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات به ایران سفر کرده است و حتی گفته می شود یکی از اعضای اصلی تیم مشاوران هسته ای رئیس جمهور می باشد.

ناصری روز یکشنبه در گفتگویی که یک روزنامه نزدیک به هاشمی رفسنجانی آن را منتشر کرده توافق ژنو را مورد بررسی قرار داده و از آن به عنوان توافقی فوق انتظار یاد کرد.

ناصری که در زمان اصلاحات عضو تیم هسته ای ایران به شمار می رفته و قراداد پاریس به عنوان نماینده ایران به امضای وی رسیده در پاسخ به این سئوال که برخی کارشناسان توافقنامه سعدآباد را توافقنامه شکست خورده ای می‌دانند، مدعی شد: بنده توافق سعدآباد، توافقات بعد از آن در بروكسل و پس از آن توافق پاريس، همه را منطبق بر برنامه هسته‌اي و منطبق بر همين اهداف مي‌دانم و اگر جاي آن باشد كه روزي توضیح دهم، لايه‌هاي زيرين مواضعي كه در آن موقع در مذاكرات اتخاذ مي‌شد، روشن مي‌شود كه آن مسير مذاكرات مسير بسيار موفقي بوده است.

وی پس از اظهار این جملات وقتی با تعجب خبرنگار مواجه شد که از وی پرسیده بود شما آن مذاكرات را شكست خورده نمي‌دانيد؟!، گفت: «ما مي‌دانستيم (اروپایی ها) واسطه هستند و شانس بسيار كمي قائل بوديم كه در مذاكره با اروپايي‌ها به يك تفاهم جامع و كامل برسيم. همين شانس كم را هم محاسبه كرده بوديم و البته با حسن نيت هم مذاكره مي‌كرديم. ولي اينكه طرف مقابل اين جايگاه و توانايي را داشته ‌باشد كه راجع به مساله اصلي و عمده كه غني‌سازي است، با ما مذاكره كند، در اين مورد هيچ خوش‌خيالي نداشته و مي‌دانستيم اين توان را ندارد.»

البته تیم مذاکره کننده وقت هسته ای ایران هر چند به قول ناصری معتقد بودند اروپایی ها در موضوع هسته ای ایران واسطه ای بیش نبودند ولی این تیم در جریان سه دور از مذاکرات امتیازاتی را به طرف غربی واگذار کردند که برنامه هسته ای ایران تقریبا به مدت دو سال به حالت تعلیق در آمد.

در توافقنامه سعدآباد که در اكتبر سال 2003 به امضاي طرفين رسيد ایران متعهد به تعليق غني سازي اورانيوم،اجراي سريع پروتكل الحاقي و ارائه يك اظهارنامه كامل درباره تاريخچه فعاليت هاي هسته اي، شد. البته در آن توافقنامه اروپايي ها در مقابل سه تعهد داشتند نخست كمك به توسعه فعاليت صلح آميز هسته اي ايران و در ادامه اقدام به عاري شدن منطقه از سلاح‌هاي هسته اي و محدود كردن برنامه هسته اي اسرائيل و در نهايت بسته شدن پرونده هسته اي ايران درآژانس بين المللي انرژي اتمي؛ تعهداتي كه طرف غربی هرگز آن را اجرایی نکرد.

۴ ماه بعد از توافق سعد آباد توافقنامه بروکسل به امضا رسید. ایران بر اساس این توافقنامه موظف شد مونتاژ و آزمایش سانتریفیوژ‌ها وهمچنین ساخت داخلی قطعات سانتریفیوژ به تعلیق درآورد. در ادامه سریال واگذاری نادیده گرفتن حقوق مردم ایران تقریبا ۹ ماه بعد از توافق نامه بروکسل، شخص سیروس ناصری به همراه سفیران وقت ایران در پاریس، لندن و برلین در پاریس با طرف غربی رو در رو هم قرار گرفتند و توافقنامه پاریس را امضا کردند. مفاد این توافق نامه نشان داد غرب در مواجه با ایران فرا‌تر از موضوع هسته‌ای می‌اندیشد و با نگاه سیاسی به این موضوع می‌نگرد.

مفاد توافق نامه پاریس به این شرح است: یادآوری توافق سعدآباد، گسترش دامنه تعلیق به کلیه فعالیت‌های اتمی ایران. اروپا نیز اعلام آمادگی کرد تا برای پذیرش درخواست ایران در عضویت سازمان تجارت جهانی تلاش کند.

سیروس ناصری که گفته می شود در سال های گذشته بیشتر به فعالیت های اقتصادی در زمینه انرژی و صنعت نفت می پرداخته است، گویا باید بار دیگر محتوای توافقنامه سعدآباد، بروکسل و پاریس و چگونگی به امضا رسیدن این توافقنامه ها را مطالعه کند.

به ویژه زمانی که از وی به عنوان مشاور هسته ای رئیس جمهور نام برده می شود، اهمیت مطالعه و دقت در مفاد این توافقنامه ها فزونی می یابد.