هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 30 مهر 1399
ساعت 11:38
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 11 دى 1392 ساعت 15:20
چهارشنبه 11 دى 1392 18:50 ساعت
2014-1-1 15:20:20
شناسه خبر : 160648
خبرگزاری رویترز نیز به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشت: 20 ژانویه زمان مناسبی برای اجرای این توافق است؛ زیرا در این زمان دور بعدی نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار می‌شود که زمان خوبی برای گفت‌وگو درباره لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران خواهد بود.

گروه بین‌الملل – رجانیوز : بندهای توافقنامه ژنو از دهه سوم ماه ژانویه اجرایی می شود. رییس هیات مذاکر‌ه‌کننده ایران با 1+5 این خبر را اعلام کرد.

به گزارش رجانیوز، حمید بعیدی‌نژاد در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به مذاکرات کارشناسی دو روزه با 1+5 در ژنو اظهار کرد:

دو طرف توانستند به یک تفاهم واحد در رابطه با اجرای توافق برسند و دیدگاه‌ها و برداشت‌ها اکنون یکسان استگزارش و جمع بندی این مذاکرات به مدیران سیاسی کشورهای عضو گروه 1+5 و ایران ارائه می‌شود تا تصمیم نهایی درباره‌ آن اتخاذ شود.

این عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با 1+5 در پاسخ به این پرسش که ممکن است پس از ارائه گزارش به مدیران سیاسی تغییری در آن صورت گیرد؟ گفت: با توجه به سطح سیاسی و تصمیم‌گیری ممکن است مدیران نقطه نظراتی داشته باشند اما چارچوب، گزارشی است که از مذاکرات کارشناسی به این کشورها ارائه می‌شود که در آن تمامی مباحث به طور روشن بیان شده است.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این‌که در این مذاکرات بر روی زمان آغاز اجرای توافق به جمع بندی رسیدید یا زمان مشخصی برای اجرا پیشنهاد داده شده است؟ گفت:‌ بله. زمانی مشخص برای آغاز اجرای توافق که نزدیک به دهه سوم ژانویه است، پیشنهاد شده اما این مساله نیز به تصمیم مدیران سیاسی دو طرف بستگی دارد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشت: 20 ژانویه (30 دی) زمان مناسبی برای اجرای این توافق است؛ زیرا در این زمان دور بعدی نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار می‌شود که زمان خوبی برای گفت‌وگو درباره لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران خواهد بود.

این در حالی است که اتحادیه اروپا و وزارت خزانه داری آمریکا پس از توافقنامه ژنو، تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کردند.

موضوعی که با واکنش برخی مقامات، کارشناسان و رسانه‌های داخلی و موضع گیری کم‌رنگ وزارت امور خارجه مواجه شد.

مهم‌ترین واکنش وزارت امور خارجه، دستور به کارشناسان ایرانی برای ترک جلسه کارشناسی ایران و 1+5 بود که البته 10 روز بعد بدون آنکه آمریکا اقدام خود در قبال تحریم های جدید علیه ایران را جبران کند و یا آنکه توضیحات جدیدی درباره علت وضع این تحریم ها ارائه دهد، کارشناسان ایرانی بار دیگر در این جلسات حاضر شدند.

با این حال پس از اجرایی شدن توافقنامه ژنو مقدمات برای دور جدید مذاکرات میان ایران و 1+5 برای دستیابی به یک راه حل جامع آغاز می شود.

در بخشی از توافقنامه در این باره آمده است: در فاصله میان گام‌های اولیه و گام آخر، گام‌های دیگری از جمله پرداختن به قطعنامه‌های شورای امنیت با هدف پایان رضایت بخش بررسی موضوع توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود خواهد داشت.

این در حالی است که در قطعنامه های شورای امنیت صراحتا تاکید شده است که ایران باید غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.

پیش از این ایران با ارائه دلایلی حقوقی معتقد بود شورای امنیت صلاحیت بررسی موضوع هسته ای ایران را ندارد و به همین دلیل قطعنامه های این شورا را غیر مشروع می دانست .

در واقع تیم مذاکره کننده فعلی ایران با پذیرش این بخش از توافقنامه ژنو نه تنها برای قطعنامه های شورای امنیت مشروعیت قائل شده بلکه پرداختن به آن برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش را قبول کرده است .

اصرار طرف غربی بر اجرایی کردن مفاد قطعنامه های شورای امنیت راه حلی بسیار ساده برای تحت فشار گذاشتن ایران و فراهم آوردن فشار بیشتر به ایران در قالب تحریم های جدید، قطعنامه های شورای امنیت و یا بند 7 منشور ملل متحد است.

باید دید دیپلمات های ایرانی چگونه می توانند میان مشروعیت بخشی به قطعنامه شورای امنیت و تامین حقوق مردم ایران تعادل برقرار کند؟