هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 29 مهر 1399
ساعت 10:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 24 آذر 1392 ساعت 16:22
يكشنبه 24 آذر 1392 19:52 ساعت
2013-12-15 16:22:26
شناسه خبر : 159224

گروه طنز و کاریکاتور- م.ر.سیخونکچی:

 

جناب روح توافقنامه ژنو

سلام علیکم

آنچه مشاهده می‌کنید نامه جمعی از مردم ایران است که خطاب به شما نوشته شده است. پیش از آنکه سخن اصلی را آغاز کنیم از شما خواهشمندیم که سلام گرم ما را به دایی جانتان جناب روح توافقنامه‌ ترکمانچای برسانید. راستی پدربزرگ چطور هستند؟ روح توافقنامه ورسای حالش خوب است؟ از عمه خانم، جناب روح توافقنامه گلستان چه خبر؟ راستی شنیده بودیم هشت سالي حال پدرتان، آقای روح توافقنامه سعدآباد خوب نبود؛ كسالت رفع شده است؟ خب الحمد لله!

به هر حال خدمت جميع خانواده محترم سلام برساند و اکیداً متذکر شوید که مردم ایران سالهاست بی‌صبرانه منتظر هستند تا دیدار حضوری حاصل شود و شخصاً مراتب ارادت خود را خدمت اين ارواح ابراز کنند!

اما بعد.

شنیدن خبر تجاوز به روح توافقنامه ژنو موجب شد تا ما دست به قلم شده و جویای احوال خودتان هم بشویم. حتالتان چطور است؟ بهتر هستید؟ کسالت رفع شده است؟ البته ما دقیقاً نمی‌دانیم شدت تجاوز چقدر بوده است. اخبار و گزارشها به شدت متفاوت و حتی متناقض است. حتی زبانم لال، برخی از دیپ‍لماتها که کارکشتگی از کت و شلوارشان چکه می‌کند، جوری در این چند روز جلوه داده‌اند که انگار روم به دیوار، شما به آمریکایی‌ها تجاوز کرده‌اید نه آمریکایی‌ها به شما!

البته ما هم به شما توصيه مي‌كنيم خيلي پي قضيه را نگيريد. تجاوز است ديگر؛ اتفاقي كه نيفتاده! شما هم كوتاه بياييد وگرنه خداي نكرده اين آمريكايي‌ها يك بمب مي‌اندازند سرمان و همه تجهيزات نظامي ما را يكجا مي‌فرستند هوا و حالا بعد از شما مي‌رسند سروقت ما!

به هر حال امیدواریم حال شما بهتر شده باشد و بتوانید خود را به دور بعدی مذاکرات برسانید. شاید گله کنید که چرا تا حالا سراغتان نیامدیم و آن روزها که سُر و مُر و گنده حاضر بودید حالی از شما جویا نشدیم. حق دارید که ناراحت باشید اما باور کنید تقصیر ما نبود.

یعنی شاید باورش سخت باشد ولی ما تا همین چند روز پیش که فهمیدیم مورد تعرض قرار گرفته‌اید حتی از وجود شما هم مطلع نبودیم. یعنی توافقنامه ژنو بقدری پيچ و خم داشت که ما خودش را هم درست و حسابی نتوانستیم هضم کنیم چه برسد به روحش!

حتی همین قضیه بلایی که سر شما آمده است را هم دیر فهمیدیم. البته ما معمولاً صفحه حوادث روزنامه‌ها را زیاد می‌خوانیم(البته فقط برای عبرت گرفتن!)  اما در هیچکدام از جسارت به شما سخن نگفته بودند. اما ناغافل خبر را در صفحات سیاسی خواندیم. واقعاً نمی‌دانیم باید به این نشریات زرد سیاسی چه گفت که با آبروی یک خانواده بازی کرده و اینچنین مسائلی را هم سیاسی می‌کنند. يكي نيست بگويد آخر خودتان خوشتان مي‌آيد كه اگر به روح توافقنامه‌تان تجاوز شد هي سر دست بگيرند و داد بزنند؟ حالا اتفاقي است كه افتاده ديگر، چرا انقدر بزرگش مي‌كنيد؟ هيچ فكر نمي‌كنيد كه حالا حالاها قرار است از اين دست توافقات انجام شود و خوب نيست اين رسوايي انقدر جار زده شود و امنيت توافقنامه‌هاي اتي پيش پيش زير سوال برود؟!

البته اين را هم بگوييم. ما از همان موقع كه آن جان كري بي‌حيا آن رفتارها را در ژنو انجام داد شستمان خبردار شد كه مردك هيز فكرهايي در سر دارد اما خب گفتيم انشاالله گربه است و شايد اينبار بشود به آمريكايي‌ها اعتماد كرد. ديگر چه مي‌دانستيم كه اين بلاها را سر شما خواهند آورد. صد بار به دوستان گفتيم نگذاريد اين روح توافقنامه ژنو تك و تنها راه بيفتد در خيابان. همراهش باشيد، مراقبت كنيد كه خداي نكرده دست نااهلان به آن نرسد. اما متاسفانه شد آنچه نبايد مي‌شد و اين بلا سر شما آمد.

اين را هم بگوييم كه بي‌انصافي نكرده باشيم.  البته دوستان خيلي هم بي‌خيال نبودند. ما همه‌اش مواظب كنگره بوديم كه يك وقت به شما بد نگاه نكند اما ناغافل ديدم اي داد بي‌داد! همان دولت بي‌پدر و مادر...

يعني بدبختي يك بلايي هم سرتان آورده‌اند كه آدم رويش نمي‌شود لااقل در مجامع بين المللي دادخواهي كند. برويم بگوييم چه؟ هرچه بگوييم خب تف سر بالاست ديگر! بگوييم دستي دستي روح توافقنامه‌مان را داديم بهش تجاوز كنند؟ قباحت دارد خدا وكيلي!

حالا باز جاي شكرش باقي‌ست به خود توافقنامه تجاوز نكرده‌اند. بهتان بر نخورد اما باز روح يك حالت الاستيكي دارد كه سريع شكل اوليه‌اش را پيدا مي‌كند اما امان از روزي كه به خود توافقنامه نگاه چپ بكنند! ديگر خون ديپلمات‌هايمان به جوش مي‌آيد و هيچ بعيد نيست در مذاكرات به نشانه اعتراض آتي چايشان را بدون قند بخورند! خدا آن روز را نياورد!

به هر حال زياد مزاحم نمي‌شويم. بالاخره شما هم حالتان خوب نيست. بهتر است چند روزي استراحت كنيد و حسابي به خودتان برسيد كه مذاكرات در پيش داريم! سلام به عمه و دايي گرام برسانيد!