هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 30 مهر 1399
ساعت 10:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 23 آذر 1392 ساعت 14:02
شنبه 23 آذر 1392 17:32 ساعت
2013-12-14 14:02:40
شناسه خبر : 159084
پس از تصویب تحریم های جدید اتحادیه اروپا برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس عقیده داشتند اقدام متناسب و قاطعانه ایران به این اقدام سبب می شود از اقدامات مشابه دیگر توسط سایر کشورها به ویژه آمریکا جلوگیری کند.حال 11 روز پس از تحریم های جدید اروپایی، وزارت خزانه داری و امور خارجه آمریکا 19 فرد و شرکت مرتبط با صنعت هوایی ایران را تحریم کرده است

گروه بین‌الملل - رجانیوز: «اقدام آمریکا در افزودن ۱۹ فرد و شرکت به لیست تحریم‌های ایران خلاف روح توافقنامه ژنو است و عکس‌العمل مناسبی اتخاذ می‌کنیم.»

به گزارش رجانیوز، این جمله را سید عباس عراقچی چند ساعت پس از انتشار خبر تصویب تحریم های جدید علیه ایران به زبان آورده است.

البته سید عباس عراقچی 10 آذر و پس از تصویب تحریم های جدید توسط اتحادیه اروپا اظهاراتی مشابه اظهارات اخیرش درباره تحریم جدید آمریکا به کار برده بود.

«اجرای تحریم های گذشته خلاف توافق نامه جدید نیست اما خلاف روحیه همکاری و حسن نیت در شرایطی است که در حال آمده سازی توافق جدید بین ایران و کشورهای 1+5 هستیم 

اتحادیه اروپا یک هفته پس از توافقنامه ژنو شرکت مدیریت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای ایران و 16 شرکت کشتی‌رانی را تحریم کرده بود در حالی که بر اساس توافقنامه هسته ای ژنو کشورهای 1+5 موظف شدند «هیچ تحریم جدیدی از طرف شورای امنیت سازمان ملل ، اتحادیه اروپا، دولت آمریکا علیه برنامه هسته ای ایران» وضع نکنند.

پس از تصویب تحریم های جدید اتحادیه اروپا برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس عقیده داشتند اقدام متناسب و قاطعانه ایران به این اقدام سبب می شود از اقدامات مشابه دیگر توسط سایر کشورها به ویژه آمریکا جلوگیری کند.

حال 11 روز پس از تحریم های جدید اروپایی، وزارت خزانه داری و امور خارجه آمریکا 19 فرد و شرکت مرتبط با صنعت هوایی ایران را تحریم کرده است.

تاکنون رئیس جمهور و وزیر امور خارجه نسبت به تحریم های جدید آمریکا که خلاف توافقنامه ژنو تعبیر شده واکنشی نشان ندادند.

این در حالی است که ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۲ ، این موضوع را که اضافه شدن 19 فرد حقیقی و حقوقی «خلاف روح تحریم‌های ژنو» است را رد کرده و می‌گوید این موضوع به اطلاع مقام‌های ایرانی رسیده بود.

از سوی دیگر، مقامات آمریکایی معتقدند تحریم‌های جدید علیه ایران قبل از زمان اجرایی شدن توافقنامه ژنو به تصویب دوباره رسیده است و در صورتی که توافقنامه ژنو در ماه ژانویه (دی ماه) اجرایی شود تحریم‌های جدید دیگر وضع نخواهد شد .  موضوعی که عباس عراقچی نیز به صورت تلویحی به آن اشاره داشته است .

هر چند این استدلال نیز توسط بند دیگر توافقنامه رد می شود با این حال انتظار می رود تا زمان باقی مانده به اجرای بندهای توافقنامه پاسخی قاطعانه به اقدام اخیر مقامات آمریکایی بدهند.

این در حالی است که برخلاف 1+5 ، دولت یازدهم برای نشان دادن "حسن نیت" خود، حتی پیش از آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای فعالیت‌های هسته ای را به شدت کاهش داد به گونه ای که پس از انتشار گزارش اخیر آژانس انرژی اتمی در آبان ماه ،دیل کیمبل، رئیس اتحادیه کنترل تسلیحات در واشنگتن در گفت‌و‌گو با واشنگتن پست، گفت: در حال حاضر، محدودیت اعمالی "داوطلبانه" ایران نشان دهنده حسن نیت آن در مذاکرات جاری است.

حال که اروپایی ها و آمریکایی ها با این استدلال که هنوز زمان اجرای توافقنامه ژنو فرانرسیده ، بندهای این توافنامه را نادیده می گیرند و برخلاف آن عمل می کنند انتظار می رود مقامات ایرانی اقدامات متقابل و متوازن در پاسخ به تحریم های جدید اتحادیه اروپایی به اجرا گذارند.

نصب اجزای اصلی راکتور آب سنگین اراک از جمله تجهیزات اتاق کنترل، ماشین تجدید سوخت و پمپ‌های سردکننده رآکتور، افزایش تعداد سانترفیوژها در نطنز (ایران به صورت ماهانه 600 سانترفیوژ در نطنز نصب می کرد )،  نصب سانترفیوژهای جدید در فردو و انجام غنی سازی 20 درصد، از جمله اقداماتی است که ایران می تواند در پاسخ به تحریم شرکت های ایرانی و تا قبل از زمان اجرای توافقنامه ژنو به اجرا بگذارد.

این در حالی است که در 4 ماه اخیر ایران تنها 4 سانترفیوژ به تعداد سانترفیوژهای نطنز اضافه کرده و هیچ سانترفیوژی در فردو نصب نکرده است.

ایران همچنین می تواند در مدت باقی مانده تا زمان اجرای توافقنامه سرعت غنی سازی 20 درصد خود را افزایش دهد چرا که تقریبا سانترفیوژهایی که  اورانیوم 20 درصد تولید می کردند در حال حاضر طبق گزارش آژانس غیرفعال هستند.

گسترش فعالیت های هسته‌ای پیش از زمان اجرای توافقنامه ژنو ، این پیام را به طرف غربی می فرستد که ایران در ازای هر اقدام احتمالی 1+5 در نادیده گرفتن مصوبات توافقنامه ژنو اقدام متوازن را در دستور کار دارد و آن را به اجرا می گذارد.

آیا مقامات ایرانی در برابر تحریم های جدید آمریکا نیز مشابه تحریم های اتحادیه اروپایی واکنش نشان میدهند و یا اینکه اقدامات عملی و متوازن را به اجرا می گذارند؟