هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 آبان 1399
ساعت 10:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 21 آذر 1392 ساعت 12:43
پنجشنبه 21 آذر 1392 16:13 ساعت
2013-12-12 12:43:47
شناسه خبر : 158956
موضوع موشکی ایران نیز از دیگر موضوعاتی بوده که مورد تاکید جان کری قرار گرفته و اظهار داشته : ایران باید موشک های دوربرد خود را کاهش دهد. این در حالی است که بر اساس توافقنامه ژنو که 17 روز پیش حاصل شد، کاهش تحریم های ایران ارتباطی با موضوع حمایت جمهوری اسلامی از سوریه و حزب الله نداشته است. در چنین شرایطی وزیر امور خارجه آمریکا صریحا اعلام کرده است که (تنها) در صورتی تحریم ها کاهش می یابد که ایران دست از حمایت سوریه و حزب الله بردارد

گروه بین الملل - رجانیوز:  تهدید صریح ایران به حمله نظامی آن هم 15 روز بعد از توافق ژنو، در حالی با سکوت دستگاه دیپلماسی و رسانه های خبری اصلاح طلب مواجه شده که برخی از اصلاح طلبان و حامیان رابطه با آمریکا، نزدیکی با این کشور را سبب بهبود جایگاه ایران در بعد منطقه ای و جهانی و نقطه آغازی برای کاهش تنش ها و فشارها در موضوع هسته ای و در نهایت بهبود وضعیت اقتصادی ایران می دانستند.

اما روندی که مقامات آمریکایی پیش گرفتند خلاف توقعات و اظهاراتی است که برخی در داخل آن را مطرح می کردند.

به گزارش رجانیوز، این در حالی است که در داخل عده ای، امتیازات گسترده از سوی ایران از جمله تعلیق غنی سازی 20 درصد ، تعطیلی راکتور اراک ، اکسید کردن اورانیوم غنی شده 20 درصد که در نهایت به 27 امتیاز رسید، از سوی آمریکایی ها "حسن نیت" قلمداد می شود و این نقطه آغازی برای کاهش فشارها خواهد بود، اما در عمل اتفاق دیگری افتاد.

مقامات آمریکایی پس از توافقنامه ژنو با انتشار برگه اطلاع رسانی یا فک شیت دیگاه خود را درباره این توافقنامه منتشر کردند.

دیدگاه کاخ سفید کاملا در تضاد با دیدگاه مقامات ایران بود. آنها معتقد بودند که در این توافقنامه حقی برای غنی سازی ایران قائل نشدند و توافقنامه مقدمه ای برای برچیدن تاسیسات هسته ای ایران است.

موضوعی که حتی ظریف به آن واکنش نشان داد.

با این حال مقامات آمریکایی صراحتا گفتند که اگر اقدام ایران را برخلاف توافقنامه ژنو تشخیص دهند نه تنها ایران را تحریم بلکه با تهران برخورد نظامی می کنند.

جان کری سه شنبه در مجلس نمایندگان  این کشور گفت: ایران نباید به سلاح هسته ای دست یابد. این نکته محوری سیاست خارجی رئیس جمهور است. ایران نباید به سلاح هسته ای دست یابد و این دستور کار در اولویت برنامه امنیت ملی آمریکا قرار دارد

وزیر خارجه آمریکا افزود اگر ایران هر بخشی از این توافقنامه را نقض کند، همه پیشرفت ها متوقف می شود و آمریکا می تواند به صورت نظامی پاسخ دهد.

اما نکته قابل تامل آنکه پای را از موضوع هسته ای فراتر گذاشته و با حمایت ایران از سوریه و حزب الله تحریم ها کاهش نمی یابد: «در صورتی که ایران به حمایت خود از نظام سوریه و حزب الله ادامه دهد، تحریم ها کاهش نمی یابند. آمریکا با توافق هسته ای اولیه یا ایران به امنیت بیشتری دست پیدا کرده است.

اکنون دو گزینه پیش روی داریم، یکی گرینه دیپلماتیک  و گرینه دوم ادامه تخاصم است که این گزینه پیامدهای نیز به دنبال دارد. اگر ایران به تعهدات خود پایبند نباشد، کنگره می‌تواند در عرض یک هفته تحریم‌های جدیدی وضع کند.اگر ایران هر بخشی از این توافقنامه را نقض کند، همه پیشرفت ها متوقف می شود و آمریکا می تواند به صورت نظامی پاسخ دهد.»

موضوع موشکی ایران نیز از دیگر موضوعاتی بوده که مورد تاکید جان کری قرار گرفته و اظهار داشته : ایران باید موشک های دوربرد خود را کاهش دهد.

این در حالی است که بر اساس توافقنامه ژنو که 17 روز پیش حاصل شد، کاهش تحریم های ایران ارتباطی با موضوع حمایت جمهوری اسلامی از سوریه و حزب الله نداشته است. در چنین شرایطی وزیر امور خارجه آمریکا صریحا اعلام کرده است که (تنها) در صورتی تحریم ها کاهش می یابد که ایران دست از حمایت سوریه و حزب الله بردارد.

علاه بر این، پس از توافقنامه ژنو رسانه های اپوزیسیون و برخی از چهره های اصلاح طلب با مانور گسترده بر موضوع حقوق بشر ایران، خواستار دخالت نهادهای بین المللی برای جلوگیری از تضییع حقوق بشر در ایران شدند.

برخی مقامات آمریکایی نیز اعلام کرده اند که به زودی تحریم های جدیدی را به بهانه نقض حقوق بشر علیه ایران تصویب خواهند کرد.

به نظر می رسد پس از توافقنامه ژنو و دریافت امتیازات گسترده از ایران، آمریکایی ها به دنبال محدود کردن ایران از سایر حقوق خود هستند.

در واقع ایران سئوالی که پس از این اظهارات جان کری مطرح می شود این است، آیا علت تحریم های امریکا برنامه هسته ای ایران است؟ یا به بیان دیگر اگر سانتریفیوژها نچرخد، چرخ کارخانه ها خواهد چرخید؟

جان کری و دیگر مقامات آمریکایی پس از توافق اولیه درباره موضوع هسته ای، کاهش فشارها را منوط به رعایت حقوق بشر ، عدم حمایت ایران از حزب الله و سوریه و نابودی موشک های دوربرد عنوان کردند.

جلیلی درباره خاکریز هسته ای چه گفت؟

این در حالی است که سعید جلیلی، مسئول پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفته بود ، موضوع هسته ای خاکریز اول مقابله با دشمن است و اگر دشمن موفق شود این خاکریز را بشکنند به سایر حقوق ملت ایران تعرض می کنند.

جلیلی اسفندماه سال گذشته در جمع مدیران و دانشمندان هسته ای در این باره تصریح کرد: آن‌چه که شما (مدیران و دانشمندان هسته ای) انجام می‌دهید و به خاطر آن مورد تهدید قرار گرفتید و با تمام توان از آن دفاع می‌کنید فقط دفاع از حق هسته‌یی کشور نیست؛ بلکه دفاع از تمامی حقوق یک ملت است در واقع خاکریز اول حق هسته‌یی است، لذا آنها تلاش می‌کنند که خاکریز اول را بشکنند زیرا ورود به این عرصه باعث می‌شود که بتوانند به همه‌ حقوق ملت کشورمان تعرض کنند.

جليلي در تشريح راهبرد مقاومت به وضعيت خرمشهر در دوران دفاع مقدس گفت: در آن زمان مقاومتی که در خرمشهر انجام شد تنها برای دفاع از خرمشهر نبود؛ بلکه دفاع از تمامیت ارضی کشور بود. دفاع مقدس نشان داد که مقاومت یک ملت نه تنها دشمنان را از تعرض به یک شهر پشیمان کرد بلکه دشمن را از تعرض به هر شهری در سراسر کشورمان پشیمان کرد.