هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 5 آبان 1399
ساعت 10:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 15 آذر 1392 ساعت 13:41
جمعه 15 آذر 1392 17:11 ساعت
2013-12-6 13:41:45
شناسه خبر : 158383
رهبر معظم انقلاب پیش از این در دیدار با دانشجویان در 12 ابان 92 فرموده بودند: «دشمنى آمريكا با ملّت ايران و با جمهورى اسلامى اصلاً حول محور هسته‌اى نيست؛ اين خطا است اگر خيال كنيم كه دعواى آمريكا با ما سرِ قضيّه‌ى هسته‌اى است؛ نه، قضيّه‌ى هسته‌اى بهانه است؛ قبل از اينكه مسئله‌ى هسته‌اى مطرح باشد، همين دشمنى‌ها، همين مخالفتها از اوّل انقلاب بود ... اينها با موجوديّت جمهورى اسلامى مخالفند.»

 گروه سیاسی- رجانیوز: «بر اساس مفاد توافقنامه باید طی یک سال تمام تحریم‌ها علیه کشورمان رفع شوند.»این جمله ای است که دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در روزهای ابتدایی آذرماه سال جاری و در برنامه زنده تلوزیونی «دو نیم ساعت» در شبکه خبر بیان داشت.

به گزارش رجانیوز، یکی از محورهای اصلی صحبت های این روزهای رییس جمهور، وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان ارشد دولت جدید را وعده به مردم برای «رفع کامل تحریم ها طی یک سال آینده» بواسطه مذاکرات هسته ای تشکیل می دهد. موضوعی که اگرچه در صورت وقوع باعث خرسندی و قابل تقدیر از مسئولان است اما از منظری دیگر، چندان واقع بینانه به نظر نمی رسد چنانکه نشانه هایی از برنامه متفاوت امریکا در این زمینه در روزهای اخیر بروز کرده است.
 
به نظر می رسد دشمنی غرب و در راس آن امریکا با ایران نه یک مشکل سیاسی، بلکه یک اختلاف ماهوی است که پرونده هسته ای ایران نیز طی یک دهه گذشته فقط یک بهانه برای اعمال تحریم های غیر قانونی و ظالمانه علیه مردم ایران بوده است.
 
در این باره اخیرا فرید زکریا تحلیل گر معروف امریکایی در گفتگو با سایت دیپلماسی ایرانی که تحت نظر صادق خرازی مشاور محمد خاتمی در سیاست خارجی اداره می شود، گفته است:
 
«گمان می کنم که برنامه هسته ای به تنهایی نمی تواند به تمامی اختلاف ها میان تهران – غرب پایان داده و تمامی تحریم ها هم با باز شدن گره های هسته ای پرونده ایران از میان برداشته نخواهد شد. مسائل مورد اختلاف کلان دیگری هم در این میان وجود دارد. غربی ها ادعا می کنند که ایران از حزب الله لبنان و گروه های شبه نظامی در عراق حمایت کرده و البته نیروهای خود را به سوریه هم اعزام می کند. بنابراین  من گمان می کنم که به استثنا پرونده هسته ای چند مورد اختلافی دیگر هم وجود دارد که به تیره و تار شدن رابطه ها منتهی شده است . من فکر می کنم مساله دیگری که ایران باید مدنظر داشته باشد این است که اقداماتی مانند شعار مرگ بر امریکا و یا سوزاندن پرچم امریکا که در تهران سالهاست اتفاق می افتد این تصور را در واشنگتن به وجود اورده که امریکا ستیزی یک فاکتور غیرقابل انکار از ابتدای شکل گیری انقلاب تا به امروز بوده است . من واقعا نمی دانم که با این شرایط دو کشور چگونه می توانند به عادی سازی رابطه بیندیشند.»
 
این در حالی است که سوزان رایس مشاور امنیت ملی امریکا روز چهارشنبه در یک گردهمایی حقوق بشری در واشنگتن اظهار داشت: «تحریم‌های ایالات متحده علیه ناقضان حقوق بشر در ایران ادامه خواهد یافت و آمریکا همچنان از حقوق اساسی تمامی ایرانیان دفاع خواهد کرد.»
 
از سوی دیگر تحریم 17 شرکت بزرگ ایرانی تنها چند روز پس از توافقنامه ژنو از سوی اتحادیه اروپا نیز به خوبی نشان داد طرف مقابل نه تنها اراده ای برای حل پرونده هسته ای ایران ندارد بلکه درصدد است تا با خرید زمان و تعلیق موقت برخی از تحریم هایی که لغو آنها به سود خود اروپاست (مانند فروش رنو، پژو، ایرباس و ... به ایران) مانع پیشرفتهای جمهوری اسلامی شده و در عمل خصومت های خود علیه مردم ایران را با رویکردی به ظاهر متفاوت ادامه دهد چرا که اختلافات میان ایران و غرب نه یک اختلاف ساده و سیاسی- حقوقی بلکه یک اختلاف عمیق ماهوی است که حل آن جز با تغییر ماهیت یکی از طرفین امکان پذیر نخواهد بود.
 
گفتنی است پیش از این رهبر معظم انقلاب نیز در برهه های مختلف از جمله12 آبان ماه سال جاری با اشاره به این مساله مهم، فرموده بودند:
 
«مسئله اين است كه دشمنى آمريكا با ملّت ايران و با جمهورى اسلامى اصلاً حول محور هسته‌اى نيست؛ اين خطا است اگر خيال كنيم كه دعواى آمريكا با ما سرِ قضيّه‌ى هسته‌اى است؛ نه، قضيّه‌ى هسته‌اى بهانه است؛ قبل از اينكه مسئله‌ى هسته‌اى مطرح باشد، همين دشمنى‌ها، همين مخالفتها از اوّل انقلاب بود؛ اگر يك روزى هم مسئله‌ى هسته‌اى حل شد - فرض كنيد جمهورى اسلامى عقب‌نشينى كرد؛ همان‌كه آنها ميخواهند - خيال نكنيد مسئله تمام خواهد شد؛ نه، ده بهانه‌ى ديگر را به‌تدريج پيش ميكشند: چرا شما موشك داريد؟ چرا هواپيماى بدون سرنشين داريد؟ چرا با رژيم صهيونيستى بديد؟ چرا رژيم صهيونيستى را به رسميّت نمى‌شناسيد؟ چرا از مقاومت در منطقه‌ى به قول خودشان خاورميانه حمايت ميكنيد؟ و چرا؟ و چرا؟ و چرا؟ مسئله اين نيست كه اينها سرِ قضيّه‌ى هسته‌اى با جمهورى اسلامى اختلاف پيدا كرده باشند؛ نه، تحريم آمريكا از اوّل انقلاب شروع شد ... مسئله مسئله‌ى ديگرى است؛[ مسئله اين است كه‌] ملّت ايران به خواسته‌هاى آمريكا نه گفت، ملّت ايران گفت آمريكا عليه ما هيچ غلطى نميتواند بكند. اينها با موجوديّت جمهورى اسلامى مخالفند، با نفوذ و اقتدار جمهورى اسلامى مخالفند.»
 

 اخبار مرتبط: