هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 آبان 1399
ساعت 11:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 9 آذر 1392 ساعت 17:41
شنبه 9 آذر 1392 21:11 ساعت
2013-11-30 17:41:21
شناسه خبر : 157922
دیپلمات های ایرانی به این موضوع توجه نکردند زمانی که عدم وضع تحریم های جدید را به برنامه های هسته ای محدود می کنند، در واقع در بقیه حوزه ها دست کشورهای 1+5 را برای وضع تحریم علیه ایران باز گذاشتند.چه آنکه پس از توافقنامه ژنو رسانه های اپوزیسیون و برخی از چهره های اصلاح طلب با مانور گسترده بر موضوع حقوق بشر ایران، خواستار دخالت نهادهای بین المللی برای جلوگیری از تضییع حقوق بشر در ایران شدند

گروه بین الملل – رجانیوز: در حالی که یک هفته از توافقنامه ژنو می گذرد اتحادیه اروپایی 17 شرکت ایرانی را تحریم کرد.

به گزارش رجانیوز، شورای اتحادیه اروپا طی اعلامیه‌ای که در سایت رسمی خود منتشر کرده اعلام کرده تحریم‌ها علیه 17 شرکت ایرانی را ادامه می‌دهد.

در این اعلامیه شورای اتحادیه آمده است که این اتحادیه به موجب تصمیمی که در 23 مارس سال 2012 اتخاذ شده اعمال محدودیت بر برخی شرکت‌های ایرانی را ادامه می‌دهد.

شرکت مدیریت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای ایران و 16 شرکت کشتی‌رانی شرکت‌هایی هستند که در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

دادگاه عمومی اروپا در 16 سپتامبر سال جاری رأی به لغو تحریم این شرکت‌های ایرانی داده بود ولی شورای اروپا به جای فرجام خواهی ترجیح داد مجددا آنها را تحریم کند.

البته گفته می شود تحریم های جدید احادیه اروپا علیه ایران قبل از اجرای بندهای توافقنامه به تصویب دوباره رسیده است و در صورتی که توافقنامه ژنو در ماه ژانویه (دی ماه) اجرایی شود  تحریم های جدید دیگر وضع نخواهد شد .

این در حالی است که بر اساس توافقنامه هسته ای کشورهای 1+5 موظف مشوند «هیچ تحریم جدیدی از طرف شورای امنیت سازمان ملل ، اتحادیه اروپا، دولت آمریکا علیه برنامه هسته ای ایران» وضع نکنند.

بندهای توافقنامه بیانگر آن است کشورهای 1+5 توانستند عدم تصویب تحریم های جدید را فقط  به برنامه هسته ای محدود کنند.به بیان دیگر  بر اساس این بند توافق نامه کشورهای غربی می توانند به بهانه های دیگر همانند حقوق بشر تحریم های جدید علیه ایران وضع کنند.

دیپلمات های ایرانی به این موضوع توجه نکردند زمانی که عدم وضع تحریم های جدید را به برنامه های هسته ای محدود می کنند، در واقع در بقیه حوزه ها دست کشورهای 1+5 را برای وضع تحریم علیه ایران باز گذاشتند.

چه آنکه پس از توافقنامه ژنو رسانه های اپوزیسیون و برخی از چهره های اصلاح طلب با مانور گسترده بر موضوع حقوق بشر ایران، خواستار دخالت نهادهای بین المللی برای جلوگیری از تضییع حقوق بشر در ایران شدند.

بی بی سی فارسی در آخرین گزارشی که در این باره نوشته ، مدعی شده است:

«گروهی از چهره‌های سرشناس منتقد حکومت ایران با انتشار فراخوانی خواهان تلاش برای محدودیت و لغو گام به گام اعدام در ایران شده‌اند، آنها به ویژه خواسته‌اند که اجرای مجازات سنگسار و همچنین اعدام در ملاءعام در ایران متوقف شود.»

امضاکنندگان این فراخوان نوشته‌اند: "ترویج و نهادینه کردن خشونت، مردم هر جامعه را از حرکت در مسیر بایسته‌ خویش باز می‌دار و جامعه‌ای که تنش و تندی را از زمان زایش با زندگی مردم خویش در آمیزد به پیری زودرس دچار خواهد شد."

در چنین شرایطی امریکایی ها هم اعلام کرده اند که به زودی تحریم های جدیدی را به بهانه نقض حقوق بشر علیه ایران تصویب خواهند کرد.

کاخ سفید همچنین شب گذشته در بیانیه‌ای آورده است که توافق اولیه ایران و ۱+۵، ممنوعیتی را در ادامه تحریم‌های شدید نفتی علیه ایران به وجود نمی‌آورد.

دولت «باراک اوباما» در بیانیه‌ای اعلام کرد گرچه ایران و 1+5 توافق اولیه‌ای را در نشست «ژنو» به امضا درآوردند، اما تحریم‌های شدید نفتی علیه ایران همچنان حفظ می‌شود.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که ظاهراً کشورهای دیگری به غیر از ایران به اندازه کافی منابع نفتی دارند به طوریکه کشورهای خارجی می‌توانند خرید نفت ایران را کاهش دهند.

 

اخبار مرتبط: