هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 21 آذر 1398
ساعت 07:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 7 آذر 1392 ساعت 12:30 2013-11-28 12:30:41
شناسه خبر : 157758
یک نماینده سنای فرانسه گفت: توافقنامه ژنو برای فرانسه نعمت است؛ زیرا در هیچ کشوری به اندازه ایران ماشین‌های «پژو» و «رنو» در تردد نیست. این توافق یک معجزه است؛ مانند اینکه گنج یا سرزمینی بکر را کشف کنیم و کارگران فرانسوی نیز از بیکاری نجات پیدا می‌کنند.

گروه سیاسی - رجانیوز: هر روز که جلو می‌رویم، علت خوشحال زایدالوصف مسئولان حاضر در مذاکرات هسته‌ای و انتشار تصاویر چهره‌های خندان آنان بیشتر مشخص می‌شود؛ به ویژه وزیر امور خارجه فرانسه که در ابتدا ساز مخالفت کوک کرده بود ولی با چشم غرخ آمریکا، موضع خود را تعدیل کرد.

به گزارش رجانیوز، یک نماینده سنای فرانسه درباره این مساله گفت: توافقنامه ژنو برای فرانسه نعمت است؛ زیرا در هیچ کشوری به اندازه ایران ماشین‌های «پژو» و «رنو» در تردد نیست.

«ناتالی گوله»، ضمن بیان این مطلب افزود: این توافق یک معجزه است؛ مانند اینکه گنج یا سرزمینی بکر را کشف کنیم و کارگران فرانسوی نیز از بیکاری نجات پیدا می‌کنند. در حقوق بین‌الملل قواعد دوگانه تازگی ندارد. بدین معنا که با ایران بسیار سخت گیرانه رفتار می‌کنند اما به اسرائیل که سرزمین‌های فلسطینی را علیرغم همه قطعنامه‌های صادر شده اشغال می‌کند، کاری ندارند. نسبت به عربستان هیچ سخت گیری وجود ندارد، چون از ما یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون یورو سلاح خریداری می‌کند. سیاست بین‌الملل پر از دو روئی است و شما هیچ کاری نمی توانید بکنید.
 
نظر جالب شهروندان فرانسوی: باتحریم ایران،«پژو» به‌ پای خودش شلیک‌ کرد
 
«با تحریم ایران، پژو  به پای خودش شلیک کرد و به شدت ریشهٔ خودش را زد.» این جمله، تعبیر یکی از مخاطبان فرانسوی سایت خبری «فرانس ۲۴»، تلویزیون دولتی فرانسه است؛ جمله‌ای که شاید در نگاه اول اغراق‌آمیز به نظر برسد اما نگاهی به خیابان‌های تهران و تورق رسانه‌های فرانسوی مشخص می‌شود که این جمله یک واقعیت بسیار صریح و شفاف است.
 
اوضاع این روزهای شرکت عظیم خودروسازی «پژو» به قدری وخیم است که حتی برخی از تحلیلگران بازار خودرو از پایان عصر طلایی پژو خبر می‌دهند؛ عصری که با انتخاب «پژو ۴۰۵ جی ال ایکس» به عنوان خودروی سال اروپا در دهه ۹۰ میلادی آغاز شد و اکنون، با اعمال فشار کاخ سفید برای نادیده گرفتن مهم‌ترین مشتری محصولات پژو به پایان رسیده است.
 
نشریه فرانسوی «مدیا لیبر (رسانه آزاد)» در شماره چند سال پیش خود پرونده ویژه‌ای برای پژو تدارک دیده و درباره اوضاع این روزهای نماد خودروسازی این کشور و خباثت آمریکا در حق فرانسه، نوشته بود: «خبرهای بد برای شرکت پژو پشت هم ردیف می‌شوند. شرایط بد باعث شده تا این شرکت ۲۵۰۰ پست شغلی را در آزمایشگاه‌ها و ۸۰۰۰ مورد را در کارخانه‌های مختلف خود ملغی اعلام کند. این‌ها همه به دلیل همسویی فرانسه با سیاست‌های ضدایرانی ایالات متحده است. شرکت پژو هر ساله در حدود ۷۰۰ هزار اتومبیل را در بخش صادرات به فروش می‌رساند. از این میزان تعداد ۴۵۸ هزار خودرو در سال ۲۰۱۱ در ایران فروخته شده است. صادرات این شرکت تنها در شش ماه اول سال ۲۰۱۲ تعداد ۲۰۰ هزار خودرو کاهش داشته و چشم پوشی شرکت پژو از بازار پرسود ایران صرفا به دلیل همسویی با سیاست‌های نومحافظه کاران آمریکایی در واشنگتن بوده است؛ باز هم نومحافظه کاران آمریکایی!»
 
این نشریه فرانسوی اضافه کرده است: «پژو که در سال ۲۰۱۰ سود فراوانی برد و در سال ۲۰۱۱ در حدود ۲۰۰ میلیون یورو را میان سهامداران خود توزیع کرد، امروز به دلیل افول بازار اروپا، به ویژه اسپانیا و ایتالیا، با وضعیت خطرناکی مواجه شده است. این شرکت در ماه فوریه تصمیم گرفت از ماه مارس به بعد ارسال محموله‌های خود به مقصد ایران را به حال تعلیق درآورد. این تصمیم خطرناک می‌تواند منجر به از میان رفتن ۸۰۰۰ پست شغلی در این شرکت صنعتی بزرگ شود.»
 
شرکت آمریکایی جنرال موتورز زمستان سال گذشته ۷ درصد از سهام شرکت پژو را خریداری کرد. جنرال موتورز در سال ۲۰۰۸ تا مرز ورشکستگی پیش رفت و مجبور شد از ده‌ها میلیارد دلار یارانه دولت استفاده کند؛ یعنی هم اکنون ۳۲ درصد سهام جنرال موتورز متعلق به دولت آمریکاست.
 
 
مطالب مرتبط: