هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 22 فروردين 1400
ساعت 06:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 5 آذر 1392 ساعت 15:29
سه شنبه 5 آذر 1392 18:59 ساعت
2013-11-26 15:29:27
شناسه خبر : 157611
علاوه بر این در بخش دیگری از متن توافقنامه ژنو ، در قسمت تعهدات طرف مقابل آمده است: «متوقف ساختن تلاش‌های بیشتر برای کاهش فروش نفت خام ایران به منظور فراهم آوردن اینکه مشتری‌های کنونی ایران حجم متوسط خرید نفت خام خود از ایران را از سر گیرند. امکان بازگشت حجم مورد توافقی از عواید مسدود شده در خارج از کشور.»

گروه بین الملل – رجانیوز: در بیانیه کاخ سفید که زودتر از متن توافقنامه منتشر شده ، به دو عبارت اشاره شده است که با استناد به این دو عبارت می توان این احتمال را مطرح کرد که آنچه به به عنوان توافقنامه ژنو به امضای وزرای امور خارجه 7 کشور رسیده چیزی فراتر از متنی است که در رسانه ها منتشر شده است.

چرا که حداقل در دو جای متن توافقنامه به صورت مبهم درباره بخشی از مبالغی که قرار است پس از توافقنامه ژنو رد و بدل شود اشاره شده که در متن بیانیه کاخ سفید این ارقام به صورت شفاف و دقیق ذکر شده است.

به گزارش رجانیوز، در بخشی از برگه اطلاع رسانی که توسط وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است:

«اجازه پرداخت 400 میلیون دلار به صورت کمک هزینه تحصیلی از منابع مالی محدود شده ایران به موسسه های آموزشی مورد تایید در کشورهای ثالث برای پرداخت شهریه دانشجویان ایرانی داده می شود.»

اما رجوع به متن توافقنامه که توسط وزارت امور خارجه ایران و توسط کاترین اشتون منتشر شده درباره همین موضوع بدون اشاره به مقدار مبلغ، آمده است: پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاه ها و دانشکده ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور تا مبلغ توافق شده برای یک دوره 6 ماهه.

در این عبارت به صراحت به توافقی درباه این مقدار بدهی میان ایران و 1+5 اشاره دارد که بر اساس متن منتشر شده توسط کاخ سفید این رقم 400 میلیون است و البته این مقدار مبلغ معین در متن توافقنامه منتشر شده ذکر نشده است.

البته سئوالی که پیش می آید آن است که وزارت امور خارجه آمریکا پس از توافق ژنو با همکاری کشورهای طلبکار از ایران توانسته بدهی های ایران را حساب کند و رقم آن را در متن بیانیه خود بیاورد. در پاسخ به این شائبه باید اذعان کرد که طی شدن روند مذکور حداقل چند روز زمان نیاز دارد و بیانیه کاخ سفید بلافاصله و حتی قبل از انتشار بیانیه توافقنامه ژنو، منتشر شده است .

علاوه بر این ، در بخش دیگری از متن توافقنامه ژنو ، در قسمت تعهدات طرف مقابل آمده است: «متوقف ساختن تلاش‌های بیشتر برای کاهش فروش نفت خام ایران به منظور فراهم آوردن اینکه مشتری‌های کنونی ایران حجم متوسط خرید نفت خام خود از ایران را از سر گیرند. امکان بازگشت حجم مورد توافقی از عواید مسدود شده در خارج از کشور.»

در هیچ کجای این سند میزان "حجم مورد توافق عواید مسدود شده" نیامده است اما رجوع به متن بیانیه کاخ سفید مشخص می کند که این مقدار چهار میلیارد و دویست میلیون دلار است.

در بیانیه کاخ سفید درباره مبلغ مورد توافقاز فروش نفت ایران در 6 ماه آتی، رقم دقیق ذکر شده است: " به ایران اجازه داده خواهد شد که 4.2 میلیارد دلار از این فروش( فروش نفت)، در صورتی که ایران به تعهدات خود پایبند باشد به صورت قسطی انتقال یابد."

در بخش دیگری از بیانیه کاخ سفید در این باره آمده است: اگرچه ایران امکان دسترسی به 4.2 میلیارد دلار از فروش نفت خود را به دست خواهد آورد، در حدود 15 میلیارد دلار از درآمد این کشور در طی این مدت در حساب های محدود شده ای نگهداری خواهد شد.

4 احتمال درباره اعتبار توافقنامه ژنو

هر چند که بعید به نظر می رسد ایران و 1+5 متنی به غیر از متنی که هم اکنون در رسانه ها منتشر شده، به عنوان توافقنامه ژنو تنظیم کرده باشند و برای پنهان نگه داشتن مفاد اصلی توافقنامه آنرا منتشر نکردند، اما این احتمال وجود دارد که این توافقنامه ضمیمه ای نیز داشته باشد که به صورت دقیق مقدار رقم ها و مصادیق برخی از بندهای مبهم در آن ذکر شده باشد.

بعلاوه، این احتمال هم وجود دارد که بیانیه کاخ سفید صرفا یک بیانیه توصیفی است که با نگاه آمریکا، توافقنامه ژنو را تفسیر کرده است.

همچنین این موضوع نیز محتمل است که رقم‌های مورد اشاره و یا دیگر مصادیق جزیی درباره توافقنامه ژنو که در بیانیه کاخ سفید منتشر شده، بخشی از انتظارات و خواسته‌های مقامات آمریکایی بوده که دیپلمات‌های این کشور تلاش داشتنددر توافقنامه نهایی بگنجانند و در این زمینه موفق شدند.