هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 29 اسفند 1396
ساعت 19:25
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 3 آذر 1392 ساعت 13:34 2013-11-24 13:34:02
شناسه خبر : 157394
وی در ادامه سخنانش به توافقات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با اعضای 1+5 اشاره کرد و گفت: بر اساس اصل 125 قانون اساسی، امضای عهدنامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای دولت جمهوری اسلامی ایران با سایر دولتها و امضای مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس باید با هماهنگی رئیس‌جمهور و نماینده قانونی او باشد.

گروه سیاسی - رجانیوز: جلسه صبح امروز مجلس شورای اسلامی تا حد زیادی تحت تاثیر مساله توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 قرار داشت و نمایندگان مجلس تذکرات زیادی را در این زمینه اعلام کردند و خواهان شفاف‌سازی مفاد موجود در توافق‌نامه ژنو شدند.

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی در جلسه علنی امروز مجلس در سخنانی گفت: من تعجب می‌کنم کجای آیین‌نامه مجلس آمده که اگر نماینده‌ای اخطار و یا تذکر دارد، باید از قبل بیاید بالا پیش هیئت رئیسه و به شما بگوید.

وی افزود: آقای ابوترابی شما همین الان به آقای دستغیب پاسخ دادید، اما ما نمی دانیم اصلا حرف وی چه بود. اداره جلسه اینگونه نیست.
 
نماینده مردم تهران در همین زمینه افزود: بنده در مورد 2 بند در جریان بررسی طرح عضویت و لغو عضویت نمایندگان در شوراهای عالی و مجامع اخطار داشتم، اما الان این بحث رای‌گیری و تمام شد.
 
رسایی در بخش دیگری از سخنانش افزود:‌ امروز در صحن علنی در مورد نظارت مجلس صحبت کردیم و می‌خواستیم بحث کنیم که آیا می‌توانیم برای موضوعی مانند حوادث غیرمترقبه ناظر باشیم یا نه؟
 
وی در ادامه سخنانش به توافقات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با اعضای 1+5 اشاره کرد و گفت: بر اساس اصل 125 قانون اساسی، امضای عهدنامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای دولت جمهوری اسلامی ایران با سایر دولتها و امضای مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس باید با هماهنگی رئیس‌جمهور و نماینده قانونی او باشد.
 
نماینده مردم تهران تصریح کرد: اصل 77 قانون اساسی به همین موضوع تاکید دارد.
 
رسایی خطاب به ابوترابی‌‌‌فرد که ریاست جلسه را به بر عهده داشت گفت: سوال این است که توافقنامه‌ای صورت گرفته و وزیرامورخارجه یک چیز می‌گوید، رئیس‌جمهور آمریکا چیز دیگر، تلویزیون و اخبار 8 صبح امروز نیز چیز دیگری می‌گویند که اینها ضد و نقیض است.
 
وی تاکید کرد: بر اساس فرمایش رهبر انقلاب هیئت رئیسه مجلس موظف است وقتی نماینده‌ای مخالفت می‌کند و مدام می‌گوید 2-2، چون شأن مجلس را رعایت نمی‌کند هیئت رئیسه می‌بایست نام او را اعلام کند، اما چون این افراد هماهنگ هستند، هیئت رئیسه از بکاربردن نام این نمایندگان خودداری می‌کند.
 
نماینده مردم تهران تصریح کرد: ما نمی‌دانیم که آقای ابوترابی در ابتدای جلسه امروز چه موضوعی را تبریک گفت و چه توافقی صورت گرفته است.
 
رسایی در همین زمینه افزود: بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی اگر این توافق درست باشد، ما هم اطمینان داریم و می‌خواهیم که به دولت کمک کنیم، اما توافق ژنو باید به تصویب مجلس برسد.
 
وی در ادامه سخنانش به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جمع بسیجیان اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع بسیجیان فرمودند که "من در جزئیات دخالت نمی‌کنم" که این به معنای کمک به دولت است.
 
نماینده مردم تهران در ادامه اظهار داشت: ما می‌گوییم اگر دولت مشکل خلأ قانونی دارد، مجلس منطقی است و اگر اقدام دولت منطقی بود، مجلس نیز آن را تصویب می‌کند. اما قانون اساسی نیز باید رعایت شود.
 
رسایی ادامه داد: براساس اصل 121 قانون اساسی رئیس‌جمهور سوگند یاد کرده که پاسدار این قانون باشد. مطلع شدیم که قرار است رئیس‌جمهور نشست خبری داشته باشد، خبرنگاران از او سوال کنند که آیا طبق اصول ذکرشده موافقت باید به تصویب مجلس برسد یا خیر؟
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: ما حتی از توافقات خبر نداریم، البته شاید هم خبر داشته باشیم. ما هم تشکر می‌کنیم، اما در مورد این بحث می‌کنیم که یک نماینده در حوادث مترقبه ناظر داشته باشد یا نه؟!
 
حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه علنی امروز مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به اخطار حمید رسایی، گفت: بحث‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای از مسائل مهم کشور است که نظام در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کند، اما قطعا نظر نمایندگان مجلس همیشه مدنظر بوده و خواهد بود.
 
وی افزود: سیر حرکت ما در طول سالهای گذشته در دفاع از منافع ملی و حمایت مجلس نیز در این چارچوب بوده و خواهد بود.
 
نایب رئیس مجلس خاطرنشان کرد: آنچه که مصالح ملی و نظام است در چارچوب نظر نمایندگان رعایت می‌شود که در این زمینه تردیدی نداریم.
 
بذرپاش: نمی‌دانیم در ازای تعلیق چه چیزی عاید کشور شده است
 
مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در تذکری آئین‌نامه‌ای با اشاره به تناقض‌گویی‌های مقامات ایرانی و غربی درباره متن تفاهم‌نامه بین ایران و 1+5 در موضوعات هسته‌ای گفت: برای اینکه همه چیز روشن شود، عزیزان زحمت‌کش ما در تیم هسته‌ای خیلی سریع، سند تفاهم شده را منتشر کنند و رسما بر همه این موضوعات خط بطلان بکشند.
 
وی افزود: با خبرهایی که به ما رسیده، عملا تقریبا همه برنامه‌های توسعه‌ای‌مان تعلیق شده است، من متوجه نشدم در ازای تعلیق این برنامه‌ها چه چیزی عاید کشورمان شده است.
 
بذرپاش خاطرنشان کرد: هر نوع موافقنامه‌ای باید طبق اصل 77 قانون اساسی، به تائید مجلس شورای اسلامی برسد، باید مشخص شود متنی که مورد توافق ایران و 1+5 قرار گرفته، چه نامی دارد، آیا عهدنامه است؟ آیا موافقتنامه است؟ اگر این طور نیست، یک کاغذ پاره است؟ طبیعتا باید یک نامی برای این متن مورد توافق قرار گرفته، وجود داشته باشد.
 
وی یادآور شد: در این ایام مذاکرات، 10 ها خبرنگار ایرانی به ژنو اعزام شدند ولی اخباری که به ما رسیده مرتب از رسانه‌های خارجی بود، بنده نمی‌دانم این همه خبرنگار برای چه چیزی به ژنو اعزام شدند که ما امروز صبح چند خبر رسمی دریافت کردیم.
 
این نماینده مجلس تصریح کرد: نکاتی که از سوی نمایندگان مجلس در مورد مذاکرات هسته‌ای مطرح می‌شود از سر دلسوزی است، ما این همه شهید هسته‌ای داده‌ایم، همه شما نگران هستید، همه شما نمایندگان این ملت هستید، اگر از متن توافقنامه و روند مذاکرات هسته‌ای مطلع شوید، توقع بی‌جایی است؟ به نظر می‌رسد توقع بی‌جا این است که نخواهند ما از روند مذاکرات هسته‌ای و متن توافقنامه مطلع شویم. ما حرفمان این است که ما از طریق رویترز از دو روز گذشته متوجه شدیم که توافقات چیست، وقتی به ما می‌رسد می‌گویند توافقات محرمانه است، اگر ملت ایران از طریق نمایندگانشان در مجلس از روند مذاکرات مطلع نباشند، پسندیده نیست.
 
بذرپاش در پایان گفت: چیزی که مایه نگرانی است گویا حق غنی‌سازی اورانیوم که جزو خطوط قرمز نظام است، صریحا در این متن توافق شده ذکر نشده است، وزیر خارجه گویا گفته است حق غنی‌سازی اورانیوم در معاهداتی که با آژانس انرژی اتمی داریم، ذکر شده است و نیاز به ذکر مجدد آن وجود ندارد که به نظر می‌رسد نقطه خطر این توافقنامه این موضوع باشد و نمایندگان مجلس نسبت به این مسئله نگران هستند.
 
بیرانوند: نگران شعبده‌بازی غربی‌ها درباره توافق‌نامه هسته‌ای هستیم
 
بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 گفت: در خصوص مذاکرات فعل و یک توافقنامه وجود دارد اما قرائت آمریکایی‌ها و کشورهای کشورهای غربی با این توافقنامه متفاوت است.
 
وی افزود: این قرائت‌های گوناگون زمینه‌ سوء استفاده را فراهم می‌کند و از آنجا که ما به گزارش نمایندگان خود اطمینان کامل داریم نگران شعبده‌بازی‌های غربی‌ها هستیم.
 
نماینده مردم بروجرد در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه استفاده از فناوری هسته‌ای نیازمند گسترش تعداد سانتریفیوژ‌ها است، گفت: ما نگران این هستیم که محدود کردن تعداد سانتریفیوژها سبب خواهد شد تا توسعه بخش صنعت هسته‌ای ما در حالت نیمه صنعتی باقی بماند.


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x