هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 3 آذر 1392 ساعت 11:08
يكشنبه 3 آذر 1392 14:38 ساعت
2013-11-24 11:08:52
شناسه خبر : 157377
این رفتار قرون وسطایی به قدری آشکار است که نام دکترفریدون عباسی در قطعنامه‌ تحریمی شورای امنیت به صراحت درج شده است، ولی صدای اعتراض و محکومیتی مشخصی از جهان روشنفکری و آکادمیک غربی شنیده نمی‌شود. غرب به دروغ خود را مدافع حقوق بشر و دسترسی آزاد همه به علم و دانش معرفی می‌کند، لذا پرداختن به شهید شهریاری باید از منظر محاکمه و مواخذه نهادهای حقوق بشری و دولت‌های مدعی غربی مانند آمریکا باشد.
گروه سیاسی - رجانیوز: دکتر علی اکبر صالحی: «برای ساخت صفحات سوخت، ما نیاز به تکنولوژی جدیدی داشتیم. اصلا ما چرا تقاضای سوخت کرده بودیم؟ برای اینکه بلد نبودیم بسازیم! و خب در محاسبات هسته‌ای کسی را نداشتیم و همچین محاسباتی نیز پیش از این انجام نشده بود. اما شهید شهریاری با اعتماد به نفسی که داشت، و ما هم با اعتقادی که به ایشان داشتیم، این کار را به ایشان واگذار کردیم و ایشان هم به خوبی آن را انجام دادند. یعنی اگر در آن زمان شهید شهریاری می‌گفت که من مثلاً ۱۰ میلیارد تومان دستمزد می‌گیرم تا این کار را انجام دهم، ما مجبور بودیم که بدهیم؛ هر چه می‌گفت، مجبور بودیم که بدهیم برای اینکه کس دیگری نبود که این کار را انجام دهد. تنها کسی که در مملکت می‌توانست این کار را انجام دهد، شخص شهید شهریاری بود ولاغیر». 
 
مقام معظم رهبری اهمیت این اقدام راهبردی را اینگونه بیان می‌کنند: «یک مسئله این است که ما در برنامه‌ریزی‌ها همیشه باید جلو‌تر از دشمن حرکت کنیم. در مقابل فعالیت دشمن، کشور نباید در حال انفعال به سر ببرد. هوشمندانه باید نقشهٔ دشمن را حدس زد و تشخیص داد و جلو‌تر از دشمن عمل کرد. ما در یک مواردی اینجوری عمل کردیم، موفقیتش را دیدیم؛ یک نمونه، همین مسئلهٔ تأمین سوخت بیست درصدِ مورد نیاز نیروگاه تحقیقاتی تهران است که رادیو‌داروهای مهمِ مورد نیاز کشور در آنجا تولید می‌شود. این نیروگاه کوچک احتیاج داشت به سوخت بیست درصد، که ما بیست درصد را تولید نمی‌کردیم و همیشه این را از خارج تهیه می‌کردیم. دشمنان ما فکر کردند که از این فرصت استفاده کنند، این نیاز ملی را گرو بگیرند، برای اینکه جمهوری اسلامی را وادار کنند به قبول تحمیل‌ها و تحکمهای خودشان؛ خواسته‌های خودشان را به این وسیله تحمیل کنند. جوانان ما، دانشمندان ما، قبل از آنکه کار به نقطهٔ فشار و حساس برسد، توانستند سوخت غنی شدهٔ بیست درصد را تهیه کنند و آن سوخت را تبدیل کنند به صفحهٔ مورد نیازی که در آن نیروگاه لازم بود تهیه شود. مخالفین ما حدس هم نمی‌زدند که ما بتوانیم این کار را انجام دهیم؛ اما مسئولین کشور بوقت متوجه این نیاز شدند، دست‌به‌کار شدند؛ استعداد ایرانی شکوفا شد، بُروز کرد و این کار را با موفقیت انجام دادیم. آن‌ها در حالی که انتظار داشتند جمهوری اسلامی ملتمسانه از آن‌ها سوخت بیست‌درصد را درخواست کند، جمهوری اسلامی اعلام کرد که ما سوخت بیست‌در‌صد را در داخل تهیه کردیم و احتیاجی به شما نداریم. اگر دانشمندان ما، مردان علمی ما، جوانان ما این کار را نمی‌کردند، ما امروز باید با اصرار، با التماس، با هزینهٔ زیاد، در مقابل کسانی که دوست ما نیستند، می‌رفتیم؛ یا سوخت بیست‌درصد را درخواست می‌کردیم، یا رادیودارو‌ها و محصول را درخواست می‌کردیم. مسئولین کشور پیش‌بینی کردند، بوقت فهمیدند؛ آنچه را که باید انجام دهند، انجام دادند؛ لذا پیروز شدیم. این باید یک برنامه‌ای باشد برای همهٔ مسائل اساسی کشور و همهٔ نیازهای کشور.» (اول فروردین ۱۳۹۲، حرم رضوی) 
 
یک ماه پس از آنکه جان ساورز رئیس سازمان جاسوسی خارجی انگلیس (MI۶) در اظهاراتی بی‌سابقه در مقابل دوربین‌ها و خبرنگاران از استفاده روش‌های اطلاعاتی برای ممانعت از پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران خبر داد، دکتر مجید شهریاری و دکتر مهدی عباسی دو تن از دانشمندان برجسته ایرانی علوم فیزیک هسته‌ای در عملیات‌های مشابهی ترور شدند. 
 
استفاده از ترور برای حذف مسئولین کلیدی جمهوری اسلامی امر تازه‌ای نیست اما، ترور دانشمندان و عناصر دانشگاهی مسئله‌ای جدید در مواجهه با حرکت جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. پس از اظهارات جان ساورز، معمای ترور شهید علیمحمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران نیز خود به خود حل شد. تقابل راهبردی غرب با جمهوری اسلامی در تمامی سطوح وجود داشته و دارد. حتی در حوزه علمی، ممانعت‌ها و محدودیت‌های دسترسی برای بهره‌مندی از دستآوردهای علمی سابقه داشته است، ولی استفاده از روش‌های نیمه سخت بر ضد اساتید دانشگاه جمهوری اسلامی نیاز به واکاوی دارد. به همین دلیلی مراسمات یادبود و بزرگداشت شهید شهریاری و دیگر شهدای هسته‌ای، از اهمیت بالاتری نسبت به بزرگداشت دیگر شهدای عزیز کشورمان برخوردار است. 
 
قطعا دیدن فیلم این اظهارات علنی و آشکار برای بسیار کسانی که از توهم توطئه سخن می‌گویند هشیار کننده است.
 
 
 
 
علم حوزه‌ای است که تمدن غربی و سخنگویان سیاسی و فرهنگی منادی جهان وطن بودن این حوزه و خارج بودن آن از منازعات و اختلافات دولت‌ها هستند. جهان لیبرال سرمایه‌داری با ادعای پرچمداری برای آزادی گردش اخبار و اطلاعات و حقوق بشر کشورهای دیگر را رده‌بندی می‌کند. اما زمانی که پای منافع یقینی و قطعی آن‌ها باز می‌شود از هیچ اقدام معارضه‌جویانه‌ای دست نمی‌کشد. شهید شهریاری یک فرد غیرنظامی دانشگاهی و کاملا عادی صرفا مشغول به آموزش و پژوهش است و البته جایی که نیاز علمی کشور و جامعه‌اش را دریابد، دریغی از همکاری ندارد. چنین شخصی هدف ماشین ترور جهان غرب قرار گرفته است. 
 
جامعه دانشگاهی در پرداختن به شخصیت شهید شهریاری می‌تواند، درک درستی از عمق دشمنی استکبار با حرکت علمی خود پیدا کند. حرکت علمی دانشگاه‌های ایرانی امروز تبدیل به منبع تولید قدرت و ثروت برای کشور شده‌اند. قدرتی که سابقا در انحصار کشورهای معدود غربی بود و امروزه ایران با ورود به حلقه ممنوعه جای این کشور‌ها را تنگ کرده است. این استدلال و شاهد عینی برای کسانی که حتی به مبانی ارزشی جمهوری اسلامی دلبستگی ندارند، می‌تواند معتبر باشد. در حوزه تحریم‌ها نیز ممنوعیت فقط برای علوم هسته‌ای نیست، بلکه تحریم‌ها تحصیل در علوم مرتبط با صنایع استخراج و پالایش نفت و گاز و... را نیز در برمی‌گیرد. 
 
این رفتار قرون وسطایی به قدری آشکار و بی‌پرده انجام می‌شود که نام دکترفریدون عباسی در قطعنامه‌ تحریمی شورای امنیت به صراحت درج شده است، ولی صدای اعتراض و محکومیتی مشخصی از جهان روشنفکری و آکادمیک غربی شنیده نمی‌شود. غرب به دروغ خود را مدافع حقوق بشر و دسترسی آزاد همه به علم و دانش معرفی می‌کند، لذا پرداختن به شهید شهریاری باید از منظر محاکمه و مواخذه نهادهای حقوق بشری و دولت‌های مدعی غربی مانند آمریکا باشد. 
 
 نام دکتر فریدون عباسی در قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت سازمان ملل نیز به عنوان یکی از افراد مرتبط با فعالیتهای هسته‌ای ایران ذکر شده و مشخص است که از مدت‌ها قبل، برای حذف فیزیکی وی برنامه‌ریزی شده است. 
 
 
آشنایی با دکتر مجید شهریاری، دکتر علیمحمدی، شهید مصطفی احمدی روشن از زاویه دیگری نیز اهمیت دارد. ماهیت صلح‌آمیز پرونده هسته‌ای ایران، با اتهام نظامی بودن مسیر این تکنولوژی سال‌هاست، دست‌مایه فشارهای اقتصادی و سیاسی و فرهنگی به جمهوری اسلامی شده است. در صورتی‌که در تمامی گزارش‌هایی که تاکنون آژانس منتشر کرده است و حتی در زمینه پاسخ‌های مکتوبی که ایران به آژانس داده و آژانس صحت قطعی آن‌ها را تأیید کرده است هیچ‌گاه انحراف به سمت اهداف نظامی گزارش نشده است. لذا در فرصت معرفی این اسطوره‌ها و الگو‌ها مظلومیت مضاعف جمهوری اسلامی باید به قاطبه دانشگاهیان یادآور شود. خصوصاً اینکه فنآوری‌های استفاده از انرژی هسته‌ای، دستآوردهایی کاملاً دانشگاهی و درون‌زا در ایران هستند. 
 
معرفی ابعاد علمی و شخصیت برجسته دانشگاهی شهید شهریاری و شهید علیمحمدی در دانشکده‌های فیزیک دانشگاه‌های ایران و جهان اسلام باعث خواهد شد، با درک درست این تقابل، دانشکده‌ها و آزمایشگاه‌های فیزیک را تبدیل به سنگرهای جنگ با نظام سیاسی علمی جهان سلطه نماید. آبرویی که جامعه علمی کشور از خون مبارک این شهدا پیدا کرده‌اند باید برای عموم دانشگاهیان شناسانده شود، البته تبعا این وظیفه بر دوش کسانی است که بیش از دیگران نسبت به این معارف دلبستگی و پایبندی دارند. 
 
به صورت سنتی بزرگداشت شهدا در مساجد و حسینیه‌ها یا تالارهای رسمی دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، که امر نیکویی است ولی می‌شود بزرگداشت استاد برجسته دانشکده فیزیک دانشگاه شهید بهشتی را به صورت هنرمندانه و هوشمندانه در تمامی کلاس‌های و دانشکده‌های فیزیک ایرانی بازتاب داد. 
 
از دیگر ابعاد مهم شخصیتی دکتر شهریاری، تحصیل ایشان در دانشگاه‌های ایرانی است. ایشان متولد شهر زنجان هستند و در مدارس همین کشور تحصیل کرده بود. دکتر شهریاری به عنوان یکی از چند استاد برجسته بین المللی در رشته تخصصی خودشان در همین کشور تحصیل کرده‌اند و در همین کشور مدارج علمی و پژوهشی خود را طی کرده‌اند. برای بسیاری از دانشجویانی که علاقه به علم آن‌ها را به سراغ تکمیل تحصیلات در دانشگاه‌های خارجی می‌کشاند آشنایی با شخصیت و زندگی شهید شهریاری درس‌آموز خواهد بود. 
 
ایشان در کنکور سراسری سال ۱۳۶۳ با کسب رتبه دوم در سهمیه مربوطه در رشته الکترونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شده و پس از فراغت تحصیل در کنکور کار‌شناسی ارشد مهندسی هسته‌ای شرکت کرده و با کسب رتبه اول تحصیلات خود را از سال ۱۳۶۹ در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرده است. وی در سال ۱۳۷۱ نیز دوره کار‌شناسی ارشد خود را به پایان رسانده و با توجه به کسب رتبه اول در دوره مذکور با استفاده از آیین نامه دانشجویان رتبه اول، در دوره دکتری علوم و تکنولوژی هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شده است. 
 
یکی دیگر از ابعاد شخصیتی دکتر شهریاری که برای جامعه علمی نیازی حیاتی و ضروری محسوب می‌شود، مزین شدن به اخلاق و معنویت اسلامی است. اخلاق متعالی اسلامی ایشان در ابعاد علمی و کاری مورد شهادت همه کسانی است که با ایشان کار کرده‌اند. آقای دکتر علی اکبر صالحی در مصاحبه‌ای می‌گوید شهید شهریاری برای پروژه تولید می‌له سوخت هسته‌ای بیست درصدی که یک عملیات بسیار پیچیده علمی و صنعتی، حتی یک ریال دستمزد دریافت نکرده است. در حالی که اگر نیاز جمهوری اسلامی به این توانمندی به حدی است که ۱۰میلیارد هم تقاضا می‌کرد، کشور مجبور به تأمین آن بود. این شهید زنجانی، حافظ کل قرآن و مداوم بر استفاده از تفسیر آیت الله جوادی آملی بوده‌اند که به روایت همکاران و شاگردانشان در آنات مختلف زندگی‌اش متجلی بوده است. 
 
همسر دکتر شهریاری ایشان را اینگونه معرفی می‌کند: «اوایل ازدواجمان بود نیمه‌های شب از خواب بیدار می‌شدم می‌دیدم مجید نیست می‌رفتم می‌دیدم در اتاق مشغول نماز شب است این رویه مجید بود، بسیار به ندرت اتفاق می‌افتاد نماز شب مجید قضا شود، بویژه در ماههای اخیر به شدت در نماز شب گریه می‌کرد و صدای الهی العفو شبانه او همچنان در گوش من زنگ می‌زند. همسر دکتر شهریاری تواضع و حجب و حیای او را مثال زدنی می‌خواند و می‌گوید به جرات می‌گویم در تمام زندگی مشترکمان کلمه‌ای از مجید دروغ نشنیدم بهمین دلیل است که می‌گویم اگر مجید شهید نمی‌شد عجیب بود. 
 
 دکتر شهریاری سرپرستی مالی چند خانواده را برعهده داشت و مطمئنم تعداد دیگری هم تحت سرپرستی او بوده‌اند که ما از آن بی‌اطلاع هستیم. وی می‌گوید: شهادت دکتر به خاطر تزکیه نفس وی بود، نه آن مدارج علمی. شهریاری شهید شد؛ زیرا مرگی جز شهادت برازنده وی نبود.» 
 
 
همسر دکتر شهریاری خود نیز یکی از اساتید دانشگاه است و اکنون به مقام جانبازی نائل آمده است، در جریان ترور همسرش، رشادت و شهامتی مثال‌زدنی از خود نشان می‌دهند و به دلیل تلاش برای نجات جان دکتر شهریاری مجروح می‌شوند. انجام موفقیت‌آمیز وظیفه همسری و مادری و حضور مومنانه در جامعۀ خانم دکتر بهجت قاسمی نیز، می‌تواند الگویی برای جامعه زنان دانشگاهی باشد.