هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 3 آذر 1392 ساعت 03:19
يكشنبه 3 آذر 1392 06:49 ساعت
2013-11-24 03:19:55
شناسه خبر : 157358
بر مبنای این سند ادعایی، محدودیت‌های اعمال شده بر حقوق هسته‌ای ایران طبق ماده 4 ان‌پی‌تی که به عنوان خط قرمز نظام در پرونده هسته‌ای شناخته می‌شود، لحاظ نشده و حق قانونی دارا بودن از فناوری صلح آمیز هسته‌ای به صورت نامحدود، به یک حق مشروط و کاملا محدود مبدل شده است.

رجانیوز – گروه بین‌الملل: همزمان با ورود مذاکرات ژنو به روز پنجم و در شرایطی که تیم ایرانی دور چهارم مذاکرات خود با کاترین اشتون را به اتمام رسانده است، یک روزنامه امریکایی با انتشار متنی، مدعی شد به مفاد توافق میان ایران و 1+5  دست یافته است.

به گزارش رجانیوز، در این متن ادعایی که روزنامه نیویورک تایمز آنرا منتشر کرده است، حق هسته‌ای ایران مطابق با بند 4 معاهده ان پی تی که طبق آن حق غنی سازی هسته‌ای بدون محدودیت از نظر زمان، میزان و درصد و همچنین دارا بودن چرخه کامل سوخت، جز حقوق طبیعی هر کشوری به شمار آمده، در نظر گرفته نشده است، و برای این حق قانونی، محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است.

هر چند این گزارش تایید نشده و برخی منابع نزدیک به مذاکره کنندگان، آنرا گمانه زنی رسانه‌ای عنوان کرده‌اند، اما مرور برخی از بندهای این سند ادعایی قابل توجه خواهد بود.

در گزارش روزنامه آمریکایی ''نیویورک تایمز'' به نقل از یک دپیلمات غربی، توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم در ایران و کاهش آن به حد ۳.۵ درصد، توقف ساخت راکتور آب سنگین اراک و موافقت با بازرسی‌های گسترده از جمله موارد مورد توافق ایران عنوان شده است.

این در حالی است که این تعهدات از سوی ایران، در ازای آزادسازی ۳.۶ میليارد دلار درآمد بلوکه‌شده نفتی، رفع تحریم پتروشیمی، طلا، فلزات گرانب‌ها و تبادل قطعات هواپیما از سوی طرف مقابل صورت خواهد پذیرفت. 

پیش نویس توافق احتمالی که ''نیویورک تایمز'' منتشر کرده به این شرح است

1. بر اساس توافق پیشنهادی با ایران، تهران مواد موجود اورانیوم غنی‌شده موجود خود را طی شش ماه رقیق کرده و یا به می‌له سوخت تبدیل می‌کند

2. توقف ساخت رآکتور آب سنگین اراک

3. ایران سانتریفیوژهای پیشرفته نسل دوم بیشتری برای غنی سازی نصب نخواهد کرد و ۱۰۰۰ سانتریفیوژ موجود نصب شده را استفاده نمی‌کند 

4. تهران با بازرسی‌های گسترده‌تر موافقت خواهد کرد. 

5. در ازای این توافقات، ایران ۳.۶ میليارد دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده خود را طی شش ماه بدست آورده و تحریم‌های قطعات خودرو، طلا و فلزات گرانب‌ها، پتروشیمی و قطعات هواپیما برداشته می‌شود اما تحریمهای نفتی و بانکی باقی می‌ماند.

بر مبنای این سند ادعایی، محدودیت‌های اعمال شده بر حقوق هسته‌ای ایران طبق ماده 4 ان‌پی‌تی که به عنوان خط قرمز نظام در پرونده هسته‌ای شناخته می‌شود، لحاظ نشده و حق قانونی دارا بودن از فناوری صلح آمیز هسته‌ای به صورت نامحدود، به یک حق مشروط و کاملا محدود مبدل شده است.

گفتنی است  عباس عراقچی در نشست خبری خود، درباره انتشار جزییات متن تفاهم در یک روزنامه آمریکایی گفت: هرگونه مطلبی که مربوط به مذاکرات و متن تفاهم منتشر شده است را تایید نمی‌کنم.‎

اخبار مرتبط

·         استدلال امریکا در بازی با خط قرمز ایران یعنی "غنی سازی بدون محدودیت طبقNPT"چیست؟ /وقتی مقام امریکایی حتی تولید پلوتونیوم را حق کشورها می‏داند اما کری به روی خود نمیاورد!

·         هانس بلیکس: طبق تفسیر من از بند 4 معاهده NPT ، غنی‌سازی بدون محدودیت حق کشورهاست / واکنش وزارت امور خارجه آمریکا:هیچ کشوری حق غنی‌سازی ندارد

 

·         آیا ظریف توافقنامه‌ای که در آن "حق غنی سازی طبق NPT برای ایران" قید نشده را امضا می‌کند؟/ بندهای توافقنامه احتمالی به روایت رسانه‌های غربی