هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 2 آذر 1392 ساعت 21:46
يكشنبه 3 آذر 1392 01:16 ساعت
2013-11-23 21:46:27
شناسه خبر : 157349
هانس بلیکس، مدیرکل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس پیشین تیم بازرسی تسلیحاتی سازمان ملل متحد از عراق به بی‌بی‌سی، گفته است که مطابق تفسیر او از ماده چهارم معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی)، غنی‌سازی اورانیوم حق کشورها است

گروه بین الملل – رجانیوز : در حالی که گفته می شود تاکید بر حق غنی سازی اورانیوم، آنهم بدون هر گونه محدودیت ، طبق مواد مطرح شده در بند 4 ان پی تی، به عنوان خط قرمز ایران، به یک موضوع چالشی در تدوین توافقنامه هسته ای میان ایران و 1+5 تبدیل شده است، اظهار نظر جدید مدیرکل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره به کمک استدلال ایران مبنی در این مجادله آمده است.

 

به گزارش رجانیوز، هانس بلیکس، مدیرکل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس پیشین تیم بازرسی تسلیحاتی سازمان ملل متحد از عراق به بی‌بی‌سی، گفته است که مطابق تفسیر او از ماده چهارم معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی)، غنی‌سازی اورانیوم حق کشورها است.

خبرها حاکی از آن است که چگونگی تفسیر بند چهارم معاهده ان پی تی، مورد اختلاف شش کشور مذاکره کننده با ایران است.

این در حالی است که در بند چهار معاهده ان پی تی حق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای بدون هر گونه مح آمده است: 

هیچ نکته ای در این پیمان نباید به گونه ای تفسیر شود که "حق مسلم" همپیمانان در انجام تحقیقات، تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز را تحت تاثیر قرار دهد.

در بند دوم این ماده نیز آمده است: در تبادل تجهیزات، مواد و اطلاعات تکنولوژیک برای مقاصد صلح‌آمیز، استفاده از انرژی هسته‌ای در «حداکثر شکل»، تمام هم‌پیمانان حق مشارکت داشته و متعهد به تسهیل در انجام آن می‌شوند. هم پیمانانی که توان چنین اقدامی را دارند همچنین باید به شکل انفرادی یا همراه با دیگر دولت‌ها یا سازمان‌های بین‌المللی برای توسعه بیشتر استفاده از اشکال صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای،«خصوصاً» در قلمرو دولت‌های فاقد سلاح‌های هسته‌ای که وارد این پیمان شده‌اند، مشارکت ورزند. این مشارکت با عطف توجه به نیازهای «مناطق» در حال توسعه جهان، انجام می‌پذیرد.

 

بر اساس ماده 4 ان پی تی ، این معاهده «هیچگونه محدودیتی» در مورد نوع فناوری و سطح بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای، از جمله چرخه سوخت، شامل غنی سازی ایجاد نکرده است .

این در حالی است که وزارت خارجه ایالات متحده شب گذشته ابراز داشت که آمریکا حق غنی‌سازی را برای هیچ کشوری به رسمیت نمی‌شناسد.

«مری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» بار دیگر گفته است «هیچ کشوری حق غنی‌سازی ندارد».

پیش از این «جن ساکی» دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز این موضوع را بیان کرده اما گفته بود این مسئله در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 مورد بحث قرار می‌گیرد.

هارف در مصاحبه خود با سی‌ان‌ان با وجود رد حق غنی‌سازی کشورها، گفته است: ایران باید به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای دسترسی داشته باشدایران تاکید دارد که مطابق ان‌پی‌تی، غنی سازی اورانیوم جزو حقوق این کشور است اما برخی از کشورهای مذاکره‌کننده با ایران تفسیر دیگری دارند و می‌گویند چیزی به نام حق غنی سازی اورانیوم وجود ندارد.

با این وجود اظهار نظر هانس بلیکس و تفسیر حقوقی او از ماده 4 ان پی تی که بر مبنای آن غنی‌سازی اورانیوم را نیز به عنوان حق کشورها قلمداد کرده است، به عنوان تفسیری مخالف با آنچه که امریکا در حال تبلیغ و بیان آن است، می تواند تاثیر مهمی در روند چانه زنی طرف ایرانی داشته باشد.

گفتنی است برخورداری از حق مسلم هسته ای ایران طبق معاهد ان پی تی که شامل غنی سازی در خاک ایران بدون هرگونه محدودیت و همچنین دارا بودن چرخه کامل سوخت است، جزء خطوط قرمز ایران در مذاکرات هسته ای قلمداد شده و به مذاکره کنندگان اجازه ای مبنی بر مذاکره درباره این خطوط قرمز داده نشده است، چنانکه رهبر معظم انقلاب نیز در سخنان هفته گذشته خود در جمع فرماندهان بسیج، بر وظیفه دولت مبنی بر حفظ خطوط قرمز نظام در مسئله هسته ای تاکید ویژه داشتند.