هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 2 آذر 1392 ساعت 14:22
شنبه 2 آذر 1392 17:52 ساعت
2013-11-23 14:22:59
شناسه خبر : 157281
این وظیفه سنگین بر دوش شیعیان جهان نیز وجود دارد که نسبت به آگاه‌سازی افکار عمومی از واقعیت جهان تشیع و آداب و رسوم و سنت‌های اقدام جدی کنند و ضمن تلاش برای دوری از برخی اقدامات و رسومات غلط و غیر معتبر نظیر قمه‌زنی، انتشار معارف و اندیشه‌های اسلامی را سرلوحه کارهای خود قرار دهند؛ اقدامی که قطعا خشنودی اباعبدالله (ع) را نیز به دنبال خواهد داشت.

گروه اجتماعی – رجانیوز: «خونریزی شیعیان در خیابان‌های نیوریورک»؛ این عنوان، تیتری است که برخی از رسانه‌های آمریکایی در هفته گذشته مورد استفاده قرار دادند؛ تیتری که به شدت مخاطبان را کنجکاو می‌کرد تا محتوای مطلب را دنبال کند و ببیند ماجرا از چه خبر است. 

به گزارش رجانیوز، اما این تیتر هیچ ربطی به یک حمله انتحاری یا تروریستی که طی رویه معمول سال‌های اخیر قرار است به مسلمانان و به طور ویژه به شیعیان نسبت داده شود، ندارد. محتوای این مطلب، مربوط به انتشار تصاویر خاص و غیرمعمولی از یک به اصطلاح عزاداری است که در بخش دورافتاده‌ای از شهر نیویورک صورت گرفته و حتی در صحت اجرای آن نیز تردید وجود دارد و امکان دارد ساختگی باشد تا بتوان از طریق آن، افکار عمومی جهان به ویژه شهروندان ایالات متحده را علیه اسلام و به ویژه مذهب تشیع، تهییج کرد. 
 
 
 
متاسفانه انتشار گسترده این مطلب و تصاویر، باعث شده تا برخی از شهروندان آمریکایی به جای آشنایی با آداب و رسوم صحیح عزاداری و سوگواری برای سیدالشهدا (ع)، اینگونه اقدامات کور و غیرعقلانی را به عنوان آداب و رسوم شیعیان جهان بپذیرند و نسبت به آن واکنش منفی نشان بدهند. 
 
در بخشی از کامنتهایی که در یک سایت آمریکاییِ منتشر کننده این تصاویر گذاشته شده، عباراتی همچون:
 
- اگر می‌خواهند خونشان را بریزند، من خوشحال می‌شوم کمکشان کنم! 
 
- این خوک‌های کثیف را باید در قفس نگه داشت. 
 
- بنظرم کردنشون توی قفس خوبه، باید بذاریمشون کنار رگبار گلوله. 
 
- ببخشید با این حرف‌هایی که شما می‌زنید (کامنتهای قبلی) چه فرقی با این شیعیان افراطی در افغانستان دارید؟ فقط بخاطر اینکه یک عده‌ای تندرو هستند، نباید با بقیه رفتار غیر انسانی داشت. 
 
- (جواب کامنت قبلی) باید با آن‌ها غیر انسانی رفتار کنیم برای اینکه اگر فرصت کنند گلوی من و تو را می‌برند. اون‌ها لایق یک گلوله توی سرشون هستند که خیلی سریع و بدون درد است نه روشی که اون‌ها مسیحی‌ها رو می‌کشند برای اینکه مسلمون نشدند. 
 
به چشم می‌خورد. 
 
پروزه اسلام‌هراسی که انتشار این مطلب و تصاویر هم جزوی از آن هستند، سال‌هاست که در کشورهای غربی به طور جدی و مستمر پیگیری می‌شود. اسلام‌هراسی سبب رشد پدیدهٔ اسلام‌ستیزی در برخی جوامع شده‌است. سابقه این اصطلاح به دهه ۱۹۸۰ بازمی‏گردد اما پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ استفاده‏ی بیشتری از آن شد. مؤسسه‏ی «رانیمد تراست» در انگلستان که به امر تبعیض و نفرت در این کشور می‌‏پردازد، در ۱۹۹۷ اسلام‏هراسی را ترس و نفرت از اسلام و بنابراین ترس و نفرت از همه مسلمانان تعریف کرد و ابراز داشت که این اصطلاح بر تبعیض و طرد مسلمانان از زندگی اقتصادی اجتماعی و عمومی کشور نیز دلالت دارد. همچنین اسلام‏هراسی در بردارنده این برداشت است که اسلام فاقد ارزش مشترک با دیگر فرهنگ‏هاست، در مقایسه با غرب در موقعیتی فرودست قرار دارد، و بیش از آنکه دین باشد، یک ایدئولوژی سیاسی است. اسلام‏هراسی که محصول مستقیم ناآگاهی شهروندان و حتی نخبگان و سیاست‏مداران غربی از تعالیم اسلام و وضعیت مسلمانان در کشورهای اسلامی است، از سال‏‌ها پیش در نتیجه‏ی اَعمال و اندیشه‏های برخی از فرقه‏های افراطی به ظاهر مسلمان همچون وهابیت تشدید گردیده است. 
 
 سایت یورونیوز(Euronews)، در قسمت عکس روز خود، برای انعکاس عزاداری های شیعیان در ماه محرم عکسی قابل تامل را منتشر کرد
 
 
به نظر می‌رسد علاوه بر لزوم هوشیاری نسبت به نقشه‌ها و توطئه‌های رسانه‌ای غرب علیه دین مبین اسلام، این وظیفه سنگین بر دوش شیعیان جهان نیز وجود دارد که نسبت به آگاه‌سازی افکار عمومی از واقعیت جهان تشیع و آداب و رسوم و سنت‌های اقدام جدی کنند و ضمن تلاش برای دوری از برخی اقدامات و رسومات غلط و غیر معتبر نظیر قمه‌زنی، انتشار معارف و اندیشه‌های اسلامی را سرلوحه کارهای خود قرار دهند؛ اقدامی که قطعا خشنودی اباعبدالله (ع) را نیز به دنبال خواهد داشت.