هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 2 آذر 1392 ساعت 12:50
شنبه 2 آذر 1392 16:20 ساعت
2013-11-23 12:50:32
شناسه خبر : 157270
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته درباره سیاست کشورش در قبال موضوع غنی سازی در ایران گفت: "ما حق هیچ کشوری برای غنی‌سازی را به رسمیت نمی‌شناسیم. ایرانی‌ها به‌مدت یک دهه گفته‌اند که این حق را دارند. در تلاشیم تا به مصالحه‌ای دست یابیم"

گروه بین الملل – رجانیوز: مذاکرات هسته‌ای میان ایران و1+5 با ورود وزاری امور خارجه 6 کشور به ژنو ادامه می یابد.  

به گزارش رجانیوز، وزیران امور خارجه انگلیس و فرانسه قرار است ظهر امروز به همتایان خود از روسیه، آمریکا و چین به مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو بپیوندد.

هر چند حضور وزاری امور خارجه در ژنو، احتمال رسیدن به یک توافق را پررنگ می کند اما آن روی سکه، تجربه مذاکرات قبلی است که علی رغم حضور روسای دستگاه دیپلماسی 6 کشور ، با نقش آفرینی منفی لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه به نتیجه مشخصی ختم نشد.

اخبار رسیده از ژنو 6 نیز حاکی از آن است تاکید چند کشورغربی به ویژه آمریکا در عدم صراحت بر حق غنی سازی اورانیوم در ایران ، باعث به طول انجامیدن مذاکرات شده است. این در حالی است که رسانه های غربی در خبرها و گزارشات خود از ژنو حصول توافق میان ایران و 1+5 را تقریبا قطعی عنوان می کنند.

هر چند توافق هسته ای هنوز به قطعیت نرسیده است اما آنچه که با قطعیت می توان از آن سخن گفت " به رسمیت نشاخته شدن حق غنی سازی ایران در توافق احتمالی" از سوی طرف غربی است .

در همین راستا سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته درباره سیاست کشورش در قبال موضوع غنی سازی در ایران گفت: "ما حق هیچ کشوری برای غنی‌سازی را به رسمیت نمی‌شناسیم. ایرانی‌ها به‌مدت یک دهه گفته‌اند که این حق را دارند. در تلاشیم تا به مصالحه‌ای دست یابیم".

جین پساکی همچنین با اشاره به اینکه رسیدن به خط پایان مذاکرات سخت است بار دیگر تأکید کرد که جان کری یک توافقنامه بد را امضا نخواهد کرد.

این  در حالی است که برخی رسانه های ایرانی به نقل از مسئولان غربی که نامشان فاش نشده است، گزارش داده اند که کشورهای غرب ''به رسمیت شناختن حق غنی سازی اورانیوم توسط ایران'' را پذیرفته استاما گفته می شود دیپلمات های غربی این خبر را تکذیب کرده اند.

پیشتر یک مسئول آمریکایی به خبرنگاران در ژنو گفته بود که ممکن است در مذاکرات با ایران، توافقی مورد پذیرش همه گان صورت گیرد.  به گزارش العربیه، او افزوده است: ''بند چهارم معاهده منع انتشار اسلحه اتمی، چیزی در این باره نمی گوید. حقی برای غنی سازی به کشوری نمی دهد و آن را هم منع نمی کند. معتقد نیستیم که این حق ضرورتا باید وجود داشته باشد. آیا ممکن است این موضع در توافق گنجانده شود؟ به نظر من بله ممکن است. باید دید که آیا می توان به توافقی شامل این موضوع دست یافت یا نه.''

البته مقامات ایران برخلاف آمریکایی ها معتقدند "که حق غنی سازی در دل همان  پروسه موجود است و بخشی از مراحل تولید انرژی صلح آمیز هسته ای است ."

عدم صراحت مقامات غربی به ویژه آمریکا به حق غنی سازی ایران در توافقنامه احتمالی ، مسیر نادیده گرفته شدن امکان غنی سازی اورانیوم در ایران طبق NPT را نیز در جریان مذاکرات نهایی میان ایران و 1+5 هموار می کند.

چه آنکه تجربه همکاری با غرب در نتیجه مذاکرات تهران ، پاریبس و بروکسل در سال 82 و 83 نشان می دهد، تاکید بر موارد مبهم و قید نشده در مفاد مذاکرات و ارائه تفسیرهای شاذ از برخی بندهای توافقنامه که شفافیت کامل ندارد ، سبب شد طرف مقابل از اجرای تعهداتش سرباز بزند.

موضوعی که به سید عباس عراقچی ، مذاکره کننده ارشد ایران در موضوع هسته ای اینگونه به آن اشاره کرده است:

اینکه عده ای می گویند فلان موضوع چون حساسیت زا و تنش زا است بهتر است  به بعدها موکول شود همان  تله ای است که ما همواره از آن فرار می کنیم و به همین دلیل هم ایران اصرار داشت که مشخصه های گام نهایی هم باید از همین ابتدا مشخص باشد. منظور این است که اگر طرف مقابل در ذهن ش برای ایران در گام اخر حق غنی سازی را قایل نیست باید از هم اکنون اعلام کند. اگر غرب خواهان تداوم مذاکرات است نه تنها باید اعلام کند که غنی سازی در حال حاضر ادامه پیدا می کند که در گام اخر نیز این حق را قایل خواهد شد. این مساله از نکات کلیدی است که قطعا بر روی ان پافشاری کرده و کوتاه هم نخواهیم امد."

روایت رویترز از مفاد توافقنامه هسته ای ایران و 1+5

در همین حال خبرگزاری رویترز مشخصات دقیق تحریم هایی را که 1+5 در صورت توافق روی گام اول در مذاکرات با ایران تعدیل خواهد کرد منتشر کرد.

لویی شاربونو، خبرنگار این خبرگزاری در گزارشی که روز 30 آبان منتشر شده، نوشت راهبرد امریکا آزاد کردن تدریجی پول های مسدود شده ایران در بانک های خارجی است.

به گزارش ایران هسته ای ، مقدار این دارایی ها حدود 50 میلیارد دلار برآورد شده است.

با این حال، همانطور که جان کری وزیر خارجه امریکا پنج شنبه هفته پیش به کنگره امریکا گفته است، گروه 1+5 در گام اول مقدار بسیار اندکی از تحریم ها علیه ایران را تعدیلمی کند.

شاربو نو در گزارش خود مشخصات دقیق تحریم هایی را که تعدیل خواهد شد، چنین شرح داده است:

1- لغو موقت تحریم های فلزات گرانبها، تعلیق فشارهای واشگتن به کشورهای وارد کننده نفت ایران، لغو موقت تحریم های پتروشیمی و اقدام قدرت های بزرگ برای زمینه سازی برای از سرگیری تجارت قانونی با ایران.

2- فراهم کردن دسترسی ایران به قطعات هواپیما.

3- رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که به ایران این فرصت داده شده است که ظرف 6 ماه 3/5 میلیارد دلار نفت، دو الی سه میلیارد دلار محصولات پتروشیمی و یک تا دو میلیارد دلار طلا بفروشد.

4- براساس قیمت های کنونی، ایران می تواند روزانه 200 هزار بشکه نفت اضافه بفروشد که در واقع افزایش 20 درصدی صادرات نفت این کشور خواهد بود.

5- براساس توافق اولیه همچنین به ایران اجازه داده خواهد شد حدود 7/5 میلیارد دلار غذا و دارو و 5 میلیارد دلار کالاهای دیگر وارد کند.

  به نظر می رسد آنچه بیش از همه و فراتر از الفاظ قابل توجه و اهمیت باشد، پذیرش حق ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای آنهم طبق بند 4 معاهده NPT از سوی طرف های غربی است. نکته ای که ممکن غنی سازی در خاک ایران تنها یکی از بخش های آن است و این نگرانی جدی وجود دارد که طرف مقابل با تاکید بر غنی سازی و بزرگنمایی آن، زمینه را برای صرف نظر طرف ایرانی از سایر حقوق مصرح خود در معاهده NPT  فراهم کند.