هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 30 آبان 1392 ساعت 16:23
پنجشنبه 30 آبان 1392 19:53 ساعت
2013-11-21 16:23:37
شناسه خبر : 157168
بنا بر تعهدنامه ان‌پی‌تی، ایران و هر کشوری حق بهره‌گیری از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را دارد، طبیعی است که برای دستیابی به این حق به اورانیوم غنی شده نیاز پیدا می‌کند، در این دو گزاره ایران و غرب در ظاهر باهم توافق دارند اما، ایرانی‌ها می‌گویند بر اساس بند 4 ان‌پی‌تی، جمهوری اسلامی اورانیوم مورد نیاز را خود غنی می‌کند، اما غربی‌ها می‌گویند حق بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای لزوما به معنای "حق" غنی‌سازی اورانیوم نیست و باید

گروه بین الملل – رجانیوز: مذاکرات ژنو 6 در حالی امروز ادامه می یابد که احتمال دستیابی به توافق در این دور از مذاکرات بسیار محتمل است. به گزارش رجانیوز ، به نظر می رسد محور اصلی مذاکرات امروز و فردا تعیین کردن حدود غنی سازی در ایران است.

مقامات ایرانی پیش از مذاکرات ژنو 4 گفته بودند که غنی سازی در ایران خط قرمز جمهوری اسلامی به حساب می آید.

بنا بر گفته مقامات ایرانی اختلاف ایران و 1+5 درباره موضوع غنی سازی به اختلاف تفسیر در یک عبارت از ان پی تی بر می گردد. موضوعی که اگر در جریان مذاکرات حل نشود، به حربه ای برای به تعطلیلی کشاندن فعالیت های مرتبط با موضوع هسته ای ایران تبدیل خواهد شد.

کشورهای غربی در جریان مذاکرات قبلی تفسیری تکراری از ان پی تی ارائه دادند که بر مبنای آن حق تحقیق، توسعه ، تولید و استفاده از انرژی هسته ای را جدا از بحث غنی سازی دانسته و ادعا می کنند که غنی سازی در این پروسه قرار نمی گیرد.

کشورهای دیگری  از جمله ایران برخلاف دسته اول اعتقاد دارند که حق غنی سازی در دل همان  پروسه موجود است و بخشی از مراحل تولید انرژی صلح آمیز هسته ای است .

با این حال همین اختلاف نشان می دهد که در صورت حصول توافق و حل نشدن این مورد اختلافی، احتمال اینکه غرب در گام نهایی، طرح تعلیق غنی سازی اورانیوم در ایران را ارائه دهد و از آن به عنوان خط قرمز خود یاد کند وجود دارد.

به بیان دیگر ؛ بنا بر تعهدنامه ان پی تی ، ایران و هر کشوری حق بهره گیری از انرژی صلح آمیز هسته ای را دارد ، طبیعی است که برای دستیابی به این حق به اورانیوم غنی شده نیاز پیدا می کند ، در این دو گزاره ایران و غرب در ظاهر با هم توافق دارند اما، ایرانی ها می گویند بر اساس بند 4 ان پی تی جمهوری اسلامی اورانیوم مورد نیاز را خود غنی می کند ، اما غربی ها می گویند حق بهره گیری از انرژی هسته ای لزوما به معنای "حق" غنی سازی اورانیوم نیست و ایران باید در راستای شفافیت و اعتمادسازی، اورانیوم را از خارج وارد کند.

این اختلاف در تفسیر که البته برای دو طرف بسیار مهم و حیاتی است ، می تواند به عنوان ابزاری برای فرسایشی شدن مذاکرات هسته ای در دست دو طرف قرار بگیرد.

با این حال به نظر می رسد در مذاکرات ژنو 6 دو طرف با نادیده گرفتن موضوع اختلافی تفسیر بند 4 ان پی تی در پی حصول توافقی اولیه هستند.

محمدجواد ظریف، سه روز پیش در گفتگو با ایسنا اعلام کرده است که «ایران نیازی ندارد که حق غنی‌سازی‌اش به‌رسمیت شناخته شود چون این حق را بر اساس ان‌.پی.تی دارد و توقع ایران در مذاکرات فقط احترام به این حق غنی‌سازی است،  حق غنی‌سازی ایران نیازی به به‌رسمیت شناخته شدن ندارد، زیرا حقی است که بر اساس ان.پی.تی غیر قابل انفکاک است.»

در واقع اظهارات ظریف ، مسکّنی است، تا مذاکرات ژنو 6 به سمت فرسایشی شدن میل نکند.

با این حال سید عباس عراقچی در روز عزیمت به  ژنو در گفتگو با "ایران دیپلماسی" عبور از مواضع چالشی را تله ای برای به دام انداختن ایران عنوان کرده است: اینکه عده ای می گویند فلان موضوع چون حساسیت زا و تنش زا است بهتر است  به بعدها موکول شود همان  تله ای است که ما همواره از آن فرار می کنیم و به همین دلیل هم ایران اصرار داشت که مشخصه های گام نهایی هم باید از همین ابتدا مشخص باشد. منظور این است که اگر طرف مقابل در ذهن ش برای ایران در گام اخر حق غنی سازی را قایل نیست باید از هم اکنون اعلام کند. اگر غرب خواهان تداوم مذاکرات است نه تنها باید اعلام کند که غنی سازی در حال حاضر ادامه پیدا می کند که در گام اخر نیز این حق را قایل خواهد شد. این مساله از نکات کلیدی است که قطعا بر روی ان پافشاری کرده و کوتاه هم نخواهیم امد."

عراقچی به درستی عبور از موضوعات چالشی را تله می نامند چرا که 1+5 به دنبال آن است در صورت حصول توافق و برداشته شدن گام های عملی و عینی از سوی ایران با تفسیرهای خاص خود از بندهای توافقنامه همانند تفسیر خاص خود از بند 4 ان پی تی از اجرای تعهداتش سر باز بزند.

موضوعی که در سال 82 و 83 و در جریان توافقنامه تهران، پاریس وبروکسل از سوی طرف غربی به مرجله اجرا گذارده شد.

ایران به دنبال خلل وارد کردن به ساختار تحریم ها

از سوی دیگر به نظر می رسد رویکرد تیم هسته ای در جریان این دور از مذاکرات خلل وارد آوردن به ساختار تحریم ها است .

سید عباس عراقچی ، در جریان نشست خبری خود با خبرنگاران توقع ایران از 1+5 را اینگونه اعلام کرد: آنچه که برای ما مهم و اصل است و آن را طرف مقابل هم قبول کرده این است که اقدامات دو طرف در گام اول متعادل و متناسب با یکدیگر خواهد بود و حتما تحریم های نفتی و بانکی بخشی از اقدامات طرف مقابل در گام اول خواهد بود.

وی همچنین درباره اینکه طرح مشخصی برای بی اثر کردن زیر ساخت های تحریم ها دارید؟ گفت: وقتی مذاکرات به نتیجه برسد و جزییات آن روشن شود همگان قضاوت خواهند کرد که چگونه است. نمی دانم ساختار تحریم ها به طور کامل حفظ خواهد شد یا نه ولی اطمینان دارم ساختار برنامه هسته ای ما به طور کامل حفظ خواهد شد و هیچ اقدامی که کوچکترین خدشه ای به ساختار برنامه هسته ای ما وارد کند، صورت نخواهد گرفت.

 1+5  باید اطمینان ما را جلب کند

عراقچی مانع عمده ای را که برای پیشرفت مذاکرات وجود دارد فقدان اعتماد نزد هیئت ایرانی در خصوص چگونگی ادامه مذاکرات برشمرد و افزود: به خاطر مسائلی که در دوره قبلی مذاکرات در ژنو پیش آمد و اختلاف دیدگاه هایی که در طرف مقابل بود که باعث شد مذاکرات به خوبی پیشرفت نکند و مقدار زیادی اعتماد هیئت ایرانی نسبت به نحوه مذاکرات و پایبندی طرف مقابل به توافقاتی که صورت می گیرد و یکسانی مواضع در بین آنها، سلب شد.

خبرنگاری از عراقچی پرسید طرف مقابل چه کار باید بکند که اعتماد ایران را جلب کند؟ که وی گفت: برای اینکه اعتماد برگردد ما باید با یک صدا و موضع واحد از سوی شش کشور مواجه شویم. باید اطمینان حاصل کنیم که طرف مقابل با صدا و موضع واحد در مذاکرات شرکت می کند و بازی بار قبل تکرار نمی شود که یکی موافق و یکی مخالف باشد و همچنین این اطمینان حاصل شود که زیاده خواهی در کار نخواهد بود و اگر هر توافقی شود مجددا بحث ها باز نمی شود و زیاده خواهی صورت نمی گیرد. باید مطمئن شویم اصولی که تفاهم داشتیم که متضمن حقوق مردم ایران است کماکان وجود دارد و در مذاکرات رعایت خواهد شد.

توافقنامه ای که غنی سازی را نادیده بگیرد مورد توافق نخواهد بود

وی در پاسخ به سوال دیگری غنی سازی را یکی از مهمترین، حساس ترین و سخت ترین قسمت های مذاکره برشمرد و اینکه توسط طرف مقابل مورد پذیرش و احترام قرار گیرد، تصریح کرد: هیچ توافقی که از ابتدا تا انتهای آن غنی سازی ایران وجود نداشته باشد، مورد پذیرش ما نخواهد بود. حتما توافقی را خواهیم کرد که غنی سازی در آن وجود داشته باشد هم در گام اول، هم در گام های میانی و هم آخر و از ابتدا ت انتها وجود داشته باشد.

معاون وزیر خارجه یادآور شد: بحث هایی که شروع شده در خصوص نحوه تفسیر ان پی تی از غنی سازی، در حال حاضر کمک کننده نیست.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: غنی سازی برای ما در هر توافقی که حاصل می شود باید وجود داشته باشد، غنی سازی هم عملا ادامه یابد و هم در متن آورده و به آن احترام گذاشته شود.

عراقچی درباره سطح و مکان غنی سازی نیز گفت: این موضع ما کاملا روشن است و بارها تکرار کردیم و در دولت قبل نیز به همین شکل بود که اصل غنی سازی قابل مذاکره نیست، ولی جزییات آن که شامل ابعاد، سطح و مکان است قابل مذاکره می باشد، ولی اینکه چه تصمیمی گرفته شود در انتهای مذاکرات روشن می شود.