هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 29 آبان 1392 ساعت 10:12
چهارشنبه 29 آبان 1392 13:42 ساعت
2013-11-20 10:12:26
شناسه خبر : 157009
دستاوردهای و تأسیسات صلح آمیز هسته ای کشور بخشی از زنجیره های پیشرفت علمی جمهوری اسلامی محسوب می شود. دانشجویان نخبه کشور ضمن حمایت قاطع از تلاش های دیپلماتیک کشور جهت حفظ این دستاوردها معتقد هستند که منافع ملی کشور هرگز نمی تواند موضوع مذاکره باشد. جامعه نخبگانی نیز همراه با تیم مذاکره کننده کشور که معتقد است تعلیق و یا توقف هر بخشی از برنامه های هسته ای کشور هرگز مورد مذاکره با دولت های غربی نیست

گروه سیاسی - رجانیوز: زنجیره انسانی توسط جمع کثیری از دانشجویان سراسر کشور در اطراف سایت هسته‌ای فردو تشکیل شد.

به گزارش رجانیوز به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، تعداد کثیری از دانشجویان ایرانی که حدود 5000هزار تن می شدند دست در دستان یکدیگر دارند دور تا دور سایت هسته‌ای فردو را محاصره کردند و حلقه زنجیره انسانی را تشکیل دادند. 
 
 
 
 
این تجمع در ابتدا به دعوت دانشجویان نخبه دانشجویان دانشگاه شریف آغاز شد و بعد از آن دانشجویان دانشگاه های تهران و دیگر دانشگاه های کشور از این تجمع حمایت کردند.
 
پیش از این قرار بود زنجیره نیروی انسانی سایت فردو تنها توسط دانشجویان دانشگاه شریف تشکیل شود که در ادامه تعداد زیادی از دانشجویان سراسر کشور به این گروه ملحق شدند.
 
شعارهایی همچون "مستکبر بی ریشه فردو تعطیل نمیشه"؛ "فردو تحقیقاتی نمی خوایم نمیخوایم" توسط دانشجویان سر داده شد.
 
 
پیش از این مهدی زینالو دبیر کمیته دانشجویی حفظ و توسعه دستاوردهای هسته‌ای ایران در گفتویی با خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»، با بیان جزئیات تجمع امروز دانشجویان در سایت هسته ای فردو، گفت: جمعی از دانشجویان و نخبگان دانشگاه‌های کشور با محوریت دانشگاه صنعتی شریف مدتی است که پیرامون مسائل هسته‌ای احساس دغدغه می‌کنند و به دنبال نقش‌آفرینی جدی در این زمینه هستند و کمیته دانشجویی حفظ و توسعه دستاوردهای هسته‌ای نیز با این هدف تشکیل شد.
 
وی با اشاره به درخواست رئیس‌جمهور برای کمک نخبگان در مسائل کشور اظهار داشت: نخبگان کشور در پاسخ به رئیس‌جمهور حضور فعالی در زمینه علمی دارند و بنا داریم موضوعات هسته‌ای را به طور دائم رصد کرده و برنامه‌های متناسب با نیاز روز کشور داشته باشیم که نخستین برنامه نیز تشکیل حلقه انسانی پیرامون سایت فوردو است.
 
 
 
زینالو اضافه کرد: نخبگان در کنار مسئولان کشور اجازه نمی‌دهند که فشارها و سیاسی‌کاری‌های بین‌المللی حرکت پرشتاب علمی کشور را کاهش دهد.
 
وی عنوان کرد: ما به طور کامل پشتیبان تیم هسته‌ای کشور هستیم و تیم مذاکرات هسته‌ای کشور نیز تلاش می‌کند تا در مجامع بین‌المللی از حقوق ملت ایران دفاع کنند.
 
 
این تجمع همزمان با دور جدید مذاکرات در ژنو است و دانشجویان با این حرکت حمایت و همراهی خود را با تیم مذاکره کننده هسته ای و ایستادگی بر  حق هسته ای کشورمان اعلام کردند.
 
همزمان وزیر امور خارجه با انتشار پیامی ویدئویی به پنج زبان زنده دنیا در آستانه مذاکرات ژنو، تاکید کرد: یا با همدیگر می‌بریم یا با همدیگر می‌بازیم؛ هیچ قدرتی نمی‌تواند سرنوشت دیگران را تعیین کند؛ انرژی هسته‌ای برای ما تهدیدآفرینی برای دیگران نیست، یک جهش به سوی تعیین سرنوشت است.
 
 
 
 
علی‌اکبر صالحی نیز با حضور در این تجمع گفت: دانشجویان مطمئن باشنددولتمردان ما در مسأله هسته‌ای کوتاه نمی‌آیند. فعالیت دانشمندان هسته‌ای ما در فردو در مقایسه با همتایان آنان در کشورهای همسایه هر روز یک والفجر8 را رقم می‌زند. حرکت نمادین امروز دانشجویان به دور فردو نماد اراده ملی است.
 
این تجمع با اذان مغرب به پایان رسید.
 
 
 
بیانیه پایانی دانشجویان در کنار تاسیسات غنی‌سازی فردو
 
متن بیانیه پایانی زنجیره انسانی هزاران دانشجو در اطراف نیروگاه هسته ای فردو به شرح زیر می باشد:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
مقام معظم رهبری: استکبار به انسان ها و دولت های اطلاق می شود که دخالت در امور ملت های دیگر و تحمیل بر دیگران را حق خود می دانند و به هیچ کس هم پاسخگو نیستد.
 
برای ملت ایران امروز بیش از  هر زمان دیگری روشن شده است که دولت های مستکبر به عنوان پایه های اصلی استعمار نوین و تروریست دولتی نه تنها انگیزه ای برای به رسمیت شناختن حقوق ملت ایران ندارند بلکه از تمام ظرفیت خود بهره می برند تا حداکثر فشار و تحمیل های گوناگون را به جمهوری اسلامی دیکته کنند.
 
استکبار جهانی امروز بر مدار صهیونیست بین الملل می چرخد و این مدار شیطانی هرگز جایگاهی را برای قطب های مستقل علمی و سیاسی دیگر به رسمیت نمی شناسد.
 
 
دانشجویان نخبه ایرانی که امروز از میان دانشگاه های سراسر کشور برای اعلام حمایت خویش از حلقه های پیشرفت علمی ایران اسلامی در سایت فردو کنار یکدیگر جمع شده اند به عنوان زبان گویای ملت رشید ایران، پیام روشنی را اعلام می کنند که همان حفظ بی قید و شرط از منافع ملی کشور و افزایش شتاب حرکت علمی در سطح مراکز دانشگاه است.
 
1- دانشجویان نخبه که از سراسر کشور که امروز به حمایت از دستاوردهای ملی کشور خود زنجیره انسانی تشکیل داده اند طی نمودن مسیر قله های رفیع علم ودانش در کشور را یکی از بهترین اهداف والای خویش می دانند و به عنوان مهم ترین بخش بدنه انقلاب اسلامی اجازه ذره ای کاسته شدن از کتاب علمی کشور را نخواهد داد.
 
2- جایگاه امروز جمهوری اسلامی ایران در مرزهای دانش علم روز دنیا قرار دارد. این امر به همت و جانفشانی دانشمندان غیور کشور حاصل شده است. دانشمندانی که خالصانه برای رسیدن به مرزهای دانش و ربودن و سبقت در این عرصه از رقیبان جهانی از جسم و جان و آبروی خویش نیز دریغ نورزیدند. دانشجویان نخبه ایران اسلامی این عهد جادوانه را با علی محمدی ها، شهریاری و احمدی روشن ها بسته اند که تحت هیچ شرایطی اجازه پایمال شدن خون دانشمندان خود را نخواهند داد و برای حفظ و ارتقای دستاوردهای آن عزیزان، سکان دینی کشور را با دستان جوان و پرتوان خویش خواهند گرداند.
 
3- بدنه علمی و نخبگانی دانشگاه های کشور موکد به این راهبرد اساسی معتقد است که مسیر پیشرفت های علمی در جمهوری اسلامی تنها از میان اعتماد واتکا به نیروهای داخلی و ظرفیت های درون زا می گذرد. هرگز کسی از بیرون مرزهای جغرافیایی برای پیشرفت علمی کشور ما دل نخواهد سوزاند . نخبگان دانشجو این باور را به خوبی دریافته اند تنها زمانی می توان میوه های شیرین پیشرفت را از درخت دانش چید که سیاست های داخلی دولتمردان بر پایه حمایت و ضمانت و ظرفیت های داخلی کشور بر تمام زمینه های علمی تعریف شود.
 
 
4- به فرمایش مقام معظم رهبری هرگز کسی را به خاطر غفلت مورد ستایش قرار نخواهند داد. دانشجویان نخبه که امروز وظیفه خود را در کنار تحقیق و مطالعه در آزمایشگاه ها و کارگاه های علمی، بدون صورت در حمایت از تأسیسات فردو تشخیص داده اند؛ به یکایک مسئولین کشور در رده های مختلف این تذکر را گوشزد می نمایند که تحت هیچ شرایطی شتاب پیشرفت علمی کشور در هیچ زمینه های نباید کند شود. و چنانچه هر گونه مانعی موجب خدشه وار نمودن به این مسیر علمی باشد، جامعه نخبگان کشور وظیفه اصلی خویش می داند تا برای برطرف ساختن آن موانع از تمام ظرفیت های خویش کمک بگیرد.
 
5- دستاوردهای و تأسیسات صلح  آمیز هسته ای کشور بخشی از زنجیره های پیشرفت علمی جمهوری اسلامی محسوب می شود. دانشجویان نخبه کشور ضمن حمایت قاطع از تلاش های دیپلماتیک کشور جهت حفظ این دستاوردها معتقد هستند که منافع ملی کشور هرگز نمی تواند موضوع مذاکره باشد. جامعه نخبگانی نیز همراه با تیم مذاکره کننده کشور که معتقد است تعلیق و یا توقف هر بخشی از برنامه های هسته ای کشور هرگز مورد مذاکره با دولت های غربی نیست؛ بر این حق ملی تأکید می ورزد. غنی سازی به هر میزانی که برای نیازهای صلح آمیز داخلی کشور مورد نظر باشد و همچنین فعالیت های نیروگاه آب سنگین اراک و فردو و نطنز و همه و همه همان طور که تیم هسته ای کشورمان معتقد است موضوعاتی تصویب شده و غیرقابل معامله هستند.