هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 26 آبان 1392 ساعت 13:00
يكشنبه 26 آبان 1392 16:30 ساعت
2013-11-17 13:00:17
شناسه خبر : 156725
از زماني كه بعد از انجام شدن مذاكرات ژنو گفته شد آمريكا به دنبال تسهيل تحريم ها و يا تجویز مسکن برای ایران است تا مرحله اول توافق هسته اي با ايران را به انجام برساند، بحث هاي زيادي راجع به ميزان تحريم هايي كه قرار است در همين مرحله برداشته شود و يا تسهيلات اقتصادي كه قرار است براي كشورمان در نظر گرفته شود ،‌به راه افتاد .

رجانیوز - گروه بين الملل : از زماني كه بعد از انجام شدن مذاكرات ژنو گفته شد آمريكا به دنبال تسهيل تحريم ها و يا تجویز مسکن برای ایران است تا مرحله اول توافق هسته اي با ايران را به انجام برساند، بحث هاي زيادي راجع به ميزان تحريم هايي كه قرار است در همين مرحله برداشته شود و يا تسهيلات اقتصادي كه قرار است براي كشورمان در نظر گرفته شود ،‌به راه افتاد .

 به گزارش رجانیوز، از يك سو قرار است هر گونه توافق در وهله اول به صورت محرمانه صورت گيرد و از سوي ديگر بسته پيشنهادي آمريكا و متحدان اروپايي اش خيلي سريع توسط مقام هاي آمريكايي لو رفت . آنها عنوان كرده بودند در ازاي گامهايي كه ايران بر مي دارد برخی اقدامات از سوي اين كشور و كشورهاي اتحاديه اروپايي صورت گيرد كه به بسته كمكي معروف شد. اين اقدامات شامل برداشته شدن موقتي تحريم طلا ،‌محصولات پتروشيمي و صنعت خودرو سازي بود البته بعد از آن شايعاتي هم مبني بر آزادسازي اموال بلوكه شده ايران در كشورهاي اروپايي نيز مطرح شد كه اول از رقم 50 و 45 ميليارد دلار شروع شد و بعد به 30 ميليارد دلار و نهايتا به 3 ميليارد دلار رسيد .

اما اینکه ارزش كل اين تحريم ها چقدر است و آيا ما به ازای قابل قبولی برای آنچه که ایران ممکن است به آن متعهد شود، هست یا نه ؟

مارك دبوويتز ، مدير اجرايي بنياد دفاع از دموكراسي در سايت اين بنياد كه از مدافعان سر سخت رژيم صهيونيستي بوده و كمپين تبليغاتي «نه به ايران هسته اي» را راه انداخته است ،‌در گزارشي تلاش کرده تا با دفاع از رویکرد دولت اوباما در قبال مذاکرات با ایران، به ارزش تحريم هايي كه قرار است به صورت موقت برداشته شود بپردازد و با دسته بندي كردن آنها به مزاياي اقتصادي ، و صنعتي ، نوشته است :

مزاياي اقتصادي : دولت اوباما در اجلاس ژنو بسته اي براي رفع تحريم ها به ايران ارائه كرد كه آن را « رفع تحريم هاي محدود ،‌قابل بازگشت و موقتي» توصيف كرده بود. بر اين اساس براي اولين بار قرار بود مقداري از دارايي هاي ايران كه دركشورهاي اروپايي و خود امريكا بلوكه شده بود ، آزاد شود . منابع غير رسمي بعد از گفت و گوهاي ايران با گروه 1+5 بر اين باور بودند كه اعضاي اين گره قرار است در اولين گام اموال بلوكه شده ناشي از صادرات نفت ايران را كه به حدود 50 ميليارد دلار مي رسد آزاد كنند اما اين تخمين چندان هم دقيق نيست و اين ميزان بسيار كمتر از 50 ميليارد دلار است .

برداشتن تحريم طلا : با برداشته شدن تحريم طلا ايران مي تواند باز هم به صادرات و تجارت فلزات گرانبهايي مانند طلا بپردازد . بر اساس گزارش بنباد هاي اقتصادي ،‌ميزان طلايي كه در سال 2012 از طريق تركيه وارد تهران شده است، بالغ بر 1.6 ميليارد دلار در ماه بوده است . اگر از همين مدل اقتصادي براي تحمين ميزان درآمدهاي ايران از اين طريق استفاده كنيم ،‌آن وقت مي توان گفت كه اگر فاصله بين اولين برداشته شدن تحريم ها و توافق نهايي در اين زمينه تنها 6 ماه باشد ،‌در اين مدت ايران مي تواند با تجارت طلا در اين مدت 9.6 ميليارد دلار درآمد داشته باشد .

برداشته شدن تحريم پتروشيمي : بر اساس گزارش اخير سازمان «بيزينس مانيتور» ايران در سال گذشته  11.2 ميليارد دلار محصولات پتروشيمي خود را به دنبال صادر مي كرد و تا سال آينده مي توانست اين ميزان را  1 ميليارد دلار ديگر افزايش دهد. اگر از همين اعداد كمك بگيريم مي توانيم بگوييم ايران در طي 6 ماه 5 تا 6 ميليارد دلار درآمد حاصل از صادرات محصولات پتروشيمي خواهد داشت .

برداشته شدن تحريم خودرو : از ماه ژوئن سال 2013 كه تحريم خودرويي ايران نيز اجرايي شد ،‌بخش خودروسازي ايران امكان واردات و قرار دادهاي بين المللي را از دست داد . اما قبل از اين تحريم ها و در طول دوره 7 ماهه در سال 2012 ايران حدودا 1.4 ميليارد دلار از صنعت خودرو سازي اش درآمد داشت بنابراين اگر دولت اوباما تحريم هاي خودرويي را بردارد، ‌اين مسئله در حدود 1.3 ميليارد دلار در طي فاصله زماني 6 ماهه درآمد براي ايران در پي خواهد داشت.

نتيجه : ايران در حال حاضر در حدود 80 ميليارد دلار ذخاير خارجي دارد . از اين ميزان ذخاير ، 10 ميليارد دلارش مسدود شده است ، 20 ميليارد دلار كاملا در دسترس است و حدود 50 ميليارد دلارش نيز تقريبا قابل دسترس است و براي داد و ستد كالا با چين ، هند ، ژاپن و كره جنوبي و تركيه مورد استفاده قرار مي گيرد . معامله اي با ايران كه در نهايت حدود 3 ميليارد دلار از اموال بلوكه شده اين كشور را آزاد سازد و آن را به صورت نقدي به ايران بدهد ،‌و همچنين برداشته شدن تحريم هايي كه در نهايت حدود 20 ميليارد دلار درآمد براي ايران به همراه آورد ،‌مي تواند ميزان ذخاير خارجي ايران را به مرز 100 ميليارد دلار برساند.

 «توافق بزرگ» 6 ميليارد دلار مي ارزد ؟

با اين حال نشريه ديلي بيست به نقل از يكي از مقام هاي دولت اوباما مي گويد كه ميزان تحريم هايي كه قرار است برداشته شود ، تنها ارزشي به مبلغ 10 ميليارد دلار و يا كمتر از آن دارد .  

بر اساس گزارش اين نشریه، كالين كال يكي از مقام هاي ارشد سابق پنتاگون و كارشناس فعلي در امور ايران اعتقاد دارد كه بسته پيشنهادي به ايران اينقدرها هم ارزش ندارد و در نهايت ارزشي به ميزان 6 تا 7 ميليارد دلار خواهد داشت . بر اساس گزارش بنياد دفاع از دموكراسي و بنياد «اقتصاد جهاني روبيني» اين مبلغ حدود 20 ميليارد دلار خواهد بود كه بعد از تحريم ها و در فرصت 6 ماهه ، آنهم اگر ايران بتواند فروش و تجارت پيشين خود را دوباره به همان ميزان تكرار كند ،‌به دست مي آيد . با اين حال نمي توان اميدوار بود كه با توجه به وضع بحران اقتصادي در اروپا و همچنين مشكل بازاريابي دوباره براي محصولاتي كه ديگر بازارشان را از دست داده اند ، بتوان چنين درامدي را قابل تصور دانست .

همين ميزان كم نيز البته با ترديدهاي زيادي رو به رو است جن پساكي سخنگوي وزارت امور خارجه ايالات متحده در باره ميزان ارزش تحريم هايي كه قرار است برداشته شود ، گفت:«تا زمانيكه مشخص نكنيم دقيقا چه ميزان از تحريم ها مي خواهد برداشته شود و يا اين ميزان چه رقمي از منابع مالي را شامل مي شود ، مي توانم به شما اطمينان دهم كه تمام ارقامي كه بيان مي شود غير دقيق واغراق شده است و مبتني بر واقعيت نيست .

اين ارقام حالا ديگر از 100 ميليارد و 50 ميليارد و حتي 20 ميليارد دلار ناگهان به 6 تا 7 ميليارد دلار رسيده  بايد ديد آيا اجراي «توافقي بزرگ» ارزش اجرايي شدن دارد يا نه .