هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 24 آبان 1392 ساعت 15:24
جمعه 24 آبان 1392 18:54 ساعت
2013-11-15 15:24:58
شناسه خبر : 156555
این گزارش می‌افزاید در این مدت سانتریفیوژ تازه‌ای هم در تاسیسات غنی‌سازی فردو آغاز به کار نکرده و ایران هنوز سانتریفیوژهای نسل جدید (IR-2M) را مورد بهره‌برداری قرار نداده است. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هنوز «هیچ قطعه عمده‌ای»‌ هم در رآکتور در دست ساخت اراک نصب نشده است.

گروه بین الملل- رجانیوز: منابع خبری مختلف از توسعه نیافتن فعالیت های هسته ای ایران طی سه ماه گذشته (همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم) خبر دادند.

به گزارش رجانیوز، این خبر را برای نخستین بار خبرگزاری رویترز به نقل از تازه ترین گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی مخابره کرده است.

بر پایه این گزارش، ایران از مرداد ماه گذشته هیچ ترکیبات اصلی دیگری برای تولید پلوتونیوم به نیروگاه ها نیفزوده است.

از سوی دیگر یک دیپلمات پلندپایه نیز با اشاره به این گزارش آژانس تاکید کرده است که ایران از زمان تغییر دولت در این کشور توسعه فعالیت های غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کرده است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که ایران در هفته‌ی گذشته طی یک همکاری چارچوبی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از دو نیروگاه مربوط به برنامه‌های هسته ای را داده است.

در بخش دیگری از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است که حجم ذخایر اورانیوم با غنای 20 درصد ایران نیز که غرب از آن نگران است، از سه ماه پیش  تاکنون تنها 5 درصد افزایش داشته و اکنون به 196 کیلوگرم رسیده است.

این در حالی است که باراک اوباما  با تاکید بر اینکه همه گزینه‌ها برای منع ایران از دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای روی میز است، از کنگره آمریکا خواست به ایران برای اثبات جدیت خود در برنامه هسته‌ای فرصت بیشتری دهد.
 

واکنش نتانیاهو به توقف فعالیت های هسته ای ایران

نخست وزیر رژیم صهیونیستی به گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران واکنش نشان داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، نخست وزیر اسراییل مدعی شد که گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره توسعه نیافتن برنامه اتمی ایران، او را تحت تاثیر قرار نداده است. 
 
بنیامین نتانیاهو دراین باره افزود که توسعه نیافتن برنامه اتمی ایران به این دلیل است که به ادعای او تهران «احتیاجی به این کار ندارد و تاسیسات و سانتریفوژهای کافی دارد که بتواند از آن‌ها برای تکمیل تولید مواد برای استفاده در هسته بمب اتمی بهره جوید.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود که روز پنجشنبه منتشر شد، از توسعه نیافتن برنامه اتمی ایران در سه ماه گذشته خبر داده بود.

آژانس روز پنجشنبه در گزارش فصل خود اعلام کرد که در طول سه ماه گذشته تنها چهار سانتریفیوژ جدید غنی‌سازی در تاسیسات نطنز آغاز به کار کرده است.

این گزارش می‌افزاید در این مدت سانتریفیوژ تازه‌ای هم در تاسیسات غنی‌سازی فردو آغاز به کار نکرده است.

آژانس در گزارش خود قید کرده که ایران هنوز سانتریفیوژهای نسل جدید (IR-2M) را مورد بهره‌برداری قرار نداده است.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هنوز «هیچ قطعه عمده‌ای»‌ هم در رآکتور در دست ساخت اراک نصب نشده است.

یکی از نگرانی‌هایی که غربی‌ها در مذاکرات خود با ایران مطرح کرده‌اند، نیروگاه اراک است.
 
یک دیپلمات بلندپایه که فعالیت‌های آژانس در ایران را دنبال می‌کند، درباره گسترش نیافتن برنامه هسته‌ای ایران به خبرگزاری فرانسه گفت: «مطلقا هیچ دلیل فنی‌ای برای این (اقدام) وجود ندارد.