هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 آبان 1392 ساعت 14:35
سه شنبه 21 آبان 1392 18:05 ساعت
2013-11-12 14:35:37
شناسه خبر : 156436
این مساله بار دیگر «صداقت امریکایی ها» را نشان می دهد چرا که هنوز فراموش نشده کمتر از دو ماه قبل و بلافاصله بعد از گفتگوی تلفنی بدون دستاورد آقای روحانی و باراک اوباما، مقامات امریکایی اعلام کردند این تماس با درخواست ایرانی ها انجام شده و امریکا تمایل چندانی به این مساله نداشته است!

گروه بین الملل- رجانیوز: دور جدید مذاکرات ایران و 5+1 در ژنو در حالی بدون نتیجه ماند که به گفته منابع خبری مختلف، فرانسه نقش اصلی را در برهم خوردن توافقات این نشست انجام داد و لوران فابیوس وزیر خارجه این کشور با طرح خواسته های غیر منطقی و مورد خواست رژیم صهیونیستی، خواستار یک معامله نابرابر شد که همین مساله ضمن دامن زدن به اختلافات کشورهای 5+1، منجر به عدم توافق نهایی میان ایران و طرف مقابل گردید.

به گزارش رجانیوز، در این باره اما جان کری وزیر خارجه امریکا که بلافاصله بعد از مذاکرات ژنو به ابوظبی سفر کرد، در نشست خبری مشترکی که با وزیر خارجه امارات بار دیگر با حمله به ایران، تلاش کرد تا واقعیات مذاکرات ژنو و نقش فرانسه در بهم خوردن توافق میان طرفین را نادیده بگیرد و روایت دیگری از این موضوع بیان کند.

وی در این باره گفت: گفتگوهای بین المللی هفته گذشته درباره برنامه هسته ای مورد اختلاف ایران در ژنو به این دلیل بدون نتیجه به پایان رسید که ایرانی ها قادر نبودند بدون گرفتن مجوزهای بیشتر از تهران شرایط پیشنهادی را بپذیرند!

کری همچنین با اشاره به تیم هسته ای ایران، مدعی شد "هنوز مشکلی درباره اینکه آنها چه چیزهایی را می توانند بپذیرند" وجود دارد. وی همچنین تاکید کرد: به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهیم.

کری در ادامه بر اینکه  واشنگتن به دفاع از هم‌پیمانان خود پایبند است اشاره کرد و با دروغی آشکار گفت: شکافی بین '1+5' بر سر برنامه اتمی ایران وجود ندارد.

همزمان وزیر خارجه امارات نیز در اظهاراتی گستاخانه در نشست خبری مشترک خود با جان کری گفت: ایران باید در مساله هسته ای خود شفاف عمل کند. وی ادامه داد: برنامه هسته ای امارات نمونه ای برای صلح آمیز بودن برنامه هسته ای است.

اما این اظهارات کری بلافاصله با واکنش وزارت خارجه روسیه مواجه شد و با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «ایران مسئول عدم توافق در مذاکرات ژنو نیست.»

در همین حال محمدجواد ظریف نیز با واکنش به دروغ جان کری، در پیامی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد نوشت: هر قدر هم رخدادهای ژنو را تفسیر به رأی کنند، آنچه از ساعت 6 عصر پنج‌شنبه تا 5:45 دقیقه شنبه رخ داد، تغییری نمی‌کند. اما این امر می‌تواند بیش از پیش موجب سلب اعتماد شود.

وزیر امور خارجه ایران در پیام دیگری خطاب به همتای آمریکایی‌اش گفته است: آقای وزیر، آیا این ایران بود که پنج‌شنبه شب نیمی از پیش‌نویسی را که آمریکا ارائه کرده بود، رد کرد؟ و صبح جمعه هم علنا علیه آن صحبت کرد؟

ظریف همچنین دوشنبه شب با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری نیز به این مساله واکنش نشان داد و با اشاره به اختلافات اعضای 5+1 در مذاکرات اخیر ژنو، گفت: بیشتر وقت مذاکرات سه روزه ژنو به گفت‌وگوهای داخلی 1+5 در نتیجه اختلافات آنها سپری شد.

وی زمان تخمینی برای حل مساله هسته‌ای را کمتر از یک سال به شرط آنکه که طرف غربی به دنبال بهانه تراشی نباشد، اعلام کرد.

ظریف به طور تلویحی در پاسخ به اظهارات وزیر خارجه امارات، خطاب به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس گفت که نگران نباشند چرا که مذاکرات اخیر و پیش‌رو درباره حل مساله هسته‌ای ایران است نه رابطه با آمریکا.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما نمی‌دانیم چرا برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس ناگهان نگران شده و به دوستان قدیمی خود نیز اخم می‌کنند.

 وی اظهار داشت: به آنها می‌گویم که بی جهت نگران نباشید چرا که اولویت جمهوری اسلامی در سیاست خارجی، همسایگان ایران است ایران به عنوان بزرگترین و قدرتمندترین کشور منطقه منافع همسایگان خود را در نظر داشته و باور ما این است که ناامنی همسایگان ما ناامنی خود ماست و این مذاکرات ارتباطی به نگرانی‌های این کشورها ندارد. 

شاید رفتار دو روز اخیر جان کری و اظهار نظرهای پر از تناقض وی در گفتگو با ای بی سی امریکا و همچنین سفر به ابوظبی، برای اثبات غیرقابل اعتماد بودن امریکا کفایت کند، چرا که کری به راحتی حاضر شده با وجود حضور و شهادت شش کشور دیگر، دروغ بگوید و برهم خوردن مذاکرات را به ایران نسبت دهد.

این مساله پروژه «صداقت امریکایی» را در این ایام تکمیل کرد چنانکه کمتر از دو ماه قبل و بلافاصله بعد از گفتگوی تلفنی بدون دستاورد آقای روحانی و باراک اوباما، مقامات امریکایی اعلام کردند این تماس با درخواست ایرانی ها انجام شده و امریکا تمایل چندانی به این مساله نداشته است!

به نظر می رسد همانطور که بعد از کارشکنی های فرانسه در دور اخیر مذاکرات، بسیاری از تحلیلگران اعلام کردند این مساله یک تقسیم کار از پیش تعیین شده بین فرانسه، امریکا و رژیم صهیونیستی بوده است، اظهارات اخیر کری نشان می دهد این تحلیل کاملا درست بوده و در حال حاضر تلاش امریکا برای اتهام زنی به هیئت مذاکره کننده ایرانی است تا مقصر اصلی به نتیجه نرسیدن مذاکرات جمهوری اسلامی ایران معرفی شود.

گفتنی است چندی قبل رهبر معظم انقلاب در دانشگاه شهید ستاری به اشاره به این موضوع فرموده بودند:

«به دولت آمريكا اعتمادى نداريم، به مسئولين خودمان اعتماد داريم، خوشبين هستيم، از آنها ميخواهيم كه با دقّت، با ملاحظه‌ى همه‌ى جوانب گامها را درست بردارند، محكم بردارند، منافع ملّى را يك لحظه به فراموشى نسپرند.»