هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 18 آبان 1392 ساعت 13:30
شنبه 18 آبان 1392 17:00 ساعت
2013-11-9 13:30:06
شناسه خبر : 156186
البته تاکنون درباره محتوای مذاکرات ژنو 5 اخباری به صورت رسمی منتشر نشده و صحت موارد گفته شده و یا موارد دیگر اعلام شده در رسانه ها هنوز از سوی هیج یک از مقامات تایید نشده است اما نکته قابل تامل در گزارش «دانیل پلتکا» آن است که به عقیده وی اگر مقامات ایرانی اندکی مقاومت کند اوباما قرارداد بهتری روی میز خواهد گذاشت

گروه بین الملل – رجانیوز: یک اندیشکده آمریکایی در یادداشتی به طرح خطوط کلی توافق هسته‌ای احتمالی ایران در مذاکرات جاری در ژنو پرداخت و تاکید کرد در صورت مقاومت از سوی مقامات و دیپلمات های ایرانی اوباما مجبور به واگذاری امتیازات بیشتر در برابر اقدامات کمتر ایران، می شود

 

به گزارش رجانیوز، اندیشکده «امریکن انترپرایز» در یادداشتی به قلم «دانیل پلتکا» ، به طرح نکات برجسته توافق مورد نظر دولت آمریکا در دور تازه مذاکرات پرداخته است .

نویسنده این گزارش بندهای توافق نامه احتمالی ایران و 1+5 را اینگونه نوشته است:

 

 

* یک «عقبگرد قابل قبول» از برنامه سلاح‌های هسته‌ای توسط ایران تا اندازه‌ای «تعلیق» غنی‌سازی‌ها در سایت‌های کلیدی ایران مانند نطنز و فردو

* تبدیل اورانیوم غنی‌شده 20 درصد به اورانیوم غیرقابل استفاده‌تری که برای تولید میله‌های سوخت بکار می‌رود

* عدم توقف کار بر روی پلوتونیوم در راکتور آب سنگین اراک

* عدم توافق در خصوص انتقال مواد شکاف‌پذیر [ایران] به خارج از کشور

 

 

 

در ادمه این گزارش که در اشراف منتشر شده، درباره امتیازاتی که قرار است به ایران واگذار شود، آمده است: اوباما آزادی عمل چندانی ندارد، زیرا کنترل مستقیم کنگره بر تحریم‌ها دست او را بسته است، اما تحریم‌های تصویب‌شده تحت «قانون اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری بین‌المللی» کاملاً در قلمرو اختیارات رئیس جمهور قرار دارد. بنابراین او می‌تواند برخی از دارایی‌های ایرانیان را آزاد کرده و احتمالاً چراغ سبزی نیز به خارجی‌ها نشان دهد که آنان نیز با وجوه نقد مسدود شده ایران همین کار را کنند.

البته تاکنون درباره محتوای مذاکرات ژنو 5 اخباری به صورت رسمی منتشر نشده و صحت موارد گفته شده و یا موارد دیگر اعلام شده در رسانه ها هنوز از سوی هیج یک از مقامات تایید نشده است اما نکته قابل تامل در گزارش «دانیل پلتکا» آن است که به عقیده وی اگر مقامات ایرانی اندکی مقاومت کند اوباما قرارداد بهتری روی میز خواهد گذاشت.  

پلتکا در این باره نوشته است: اما در مورد روند «گام به گام» که به نظر می‌رسد نام جدیدی برای فرآیند «پله‌پله» باشد، چه می‌توان گفت؟ دولت [آمریکا] در این توافق، در مورد آنچه به عنوان مرحله نهایی مذاکرات در نظر دارد، شفاف نبوده است، زیرا اساساً اوباما هنوز چیزی را به عنوان یک مرحله نهایی برای خود تعریف نکرده است.

 آنچه زمانی تقاضا برای پایان دادن به کل برنامه تسلیحاتی ایران بود، اکنون به تقاضا برای کاستن از ابعاد این برنامه، و دقت بیشتر در مخفی کردن آن بدل شده است.

ایرانی‌ها این برنامه و همینطور گفت‌وگوها را ادامه خواهند داد، و در آینده نیز با صورت دادن به هیچ اقدام جدی‌تری موافقت نخواهند کرد، زیرا آنچه را که به آن نیاز داشتند در همان ابتدا به دست آوردند. آنها به خوبی می‌دانند که اگر به اندازه کافی مقاومت کنند (که زمان زیادی نیز به پایان این دوره مقاومت باقی نمانده است) ، اوباما قرارداد بهتری را روی میز خواهد گذاشت: امتیازات بیشتر در برابر اقدامات کمتر.

البته آمریکن انترپرایتز در این گزارش نشان می دهد که در صورت توافق با آمریکا نیز باب بهانه جویی ها بسته نخواهد شد ، به گونه ای که این اندیشکده معتقد است کشورهای غربی معتقدند ایران در برنامه تسلیحاتی خود را به صورت پنهانی ادامه می دهد:

«پرسشی در رابطه با تأسیسات هسته‌ای مخفی ایران مطرح می‌شود. این درست است که تقریباً هر کشور غربی بر این باور است که ایران بسیاری از فعالیت‌های تسلیحاتی خود را به مکان خاصی منتقل کرده است. من نمی‌دانم به کجا، اما یقین دارم که تیم اوباما در این مورد حدس‌هایی می‌زنند. تصور کنید: رئیس جمهور [آمریکا] به کنگره گزارش می‌دهد که «عقبگردی» در برنامه تسلیحاتی ایران رخ داده است، و در برابر نیز امتیازات ارزشمندی برای تهران در نظر گرفته شده است. اما در تمام این مدت وی به خوبی خبر داشته که برنامه هسته‌ای ایران، در جای دیگری، فعالانه در حال پیشرفت است؛ و او این اطلاعات را از کنگره، هم‌پیمانان ما، و مردم آمریکا مخفی نگاه داشته است. آیا این مسئله غیرقابل باور است؟ نه چندان»