هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 18 آبان 1392 ساعت 10:58 2013-11-9 10:58:23
شناسه خبر : 156157

سردار حمید حسام، نویسنده ادبیات دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص تازه‌ترین اثر زیر چاپ خود، بیان داشت: نگارش خاطرات شفاهی یکی از رزمندگان پیشکسوت استان همدان به نام «علی خوش لفظ» به اتمام رسیده و آن را برای چاپ و انتشار به حوزه هنری سپرده‌ام.

وی اضافه کرد: علی خوش لفظ در جنگ تحمیلی حدود یازده مرتبه مجروح شده و حتی برادرش نیز در این جنگ شهید می‌شود و اکنون وی یکی از جانبازان هشت سال دفاع مقدس به شمار می‌رود.
 
سردار حسام ادامه داد: علی خوش لفظ، قصه‌های پرفراز و نشیبی از آغاز جنگ تحمیلی دارد، وقتی پیش حاج احمد متوسلیان در مریوان می‌رود، تنها یک نوجوان 15 ساله بوده است و در فتح خرمشهر همراه حاج احمد به عنوان نیروی اطلاعات و عملیات برای شناسایی جاده اهواز _ خرمشهر بوده است.
 
وی افزود: علی خوش لفظ در عملیات‌های دیگر نظیر عملیات رمضان، مسلم‌بن عقیل، والفجر 5، کربلای 4 و کربلای 5 حضور داشته است که نهایتاً در عملیات کربلای 5 تیر به نخاع وی خورده و به شدت مجروح می‌شود که الان هم بعد از 25 سال از این واقعه، از این مجروحیت رنج برده و مکرراً در بیمارستان است.
 
سردار حسام بیان کرد: شخصیت علی خوش لفظ، بسیار ویژه است که به نوعی بار عاطفی و انسانی خاطراتش خیلی زیاد است چراکه وی با حدود 90 نفر از کسانی که در هشت سال دفاع مقدس شهید شده‌اند، عهد اخوت می‌بندد و شاهد شهادت بیشتر آنها نیز در عملیات‌ها بوده است.
 
به گفته وی، عنوان این کتاب را «وقتی که مهتاب گم شد» نامگذاری کردم و انتخاب عنوان این اثر به این مهم بر می‌گردد که در شب‌های تاریک آنها باید کار شناسایی را انجام می‌دادند که یک شب مهتابی یکی از دوستانی که خیلی به آقای خوش لفظ نزدیک بود شهید «علی محمدی» بود، وقتی که مهتاب بالا می‌آید در میدان مین توسط دشمن دیده و شهید می‌شود و علی خوش لفظ نمی‌تواند پیکر شهید علی محمدی را از جلوی عراقی‌ها از میدان مین خارج کند.
 
سردار حسام عنوان کرد: همزمان مهتاب وجودی آقای خوش لفظ که قهرمان قصه ما است، همان شهید علی محمدی است که با دمیدن مهتاب گم می‌شود و از این جهت تا پایان جنگ یک احساس گمشده‌ای در وجود خوش لفظ وجود دارد که باید به شکلی این فرد را پیدا کند.
 
وی اضافه کرد: در این راستا حوادث‌های متعددی مشابه همین حادثه برای آقای خوش لفظ پیش می‌آید که به ناچار شاهد شهادت رزمندگان دیگری هم می‌شود.
 
سردار حسام ادامه داد: فضای کتاب «وقتی که مهتاب گم شد» بسیار عاطفی، معنوی و حماسی است و بار انسانی خاطراتش بسیار سنگین است از طرفی این فرد بسیار شهره و مشهور می‌شود و احساس می‌کند علت اینکه همه دوستانش یکی یکی به شهادت می‌رسند این است که خیلی معروف و شناخته شده است و باید سلوک گمنامی داشته باشد.
 
به گفته وی، علی خوش لفظ برای این کار از بین بچه‌هایی که چند سالی در جنگ تحمیلی او را می‌شناختند، هجرت می‌کند و پیش رزمندگان در تهران می‌رود که در آغاز جنگ پیش آنها بوده با این تصور که دیگر کسی او را در این مکان نمی‌شناسد و یک نیروی ساده تخریب‌چی می‌شود اما از قضای روزگار آنجا هم لو رفته و شناخته می‌شود و باز هم احساس می‌کند که برای او آفتی شده و به کارهای عجیب و غریب همانند راننده تانکر آب می‌پردازد یعنی سعی می‌کند از شهرت و اعتبار اجتماعی که در چشم و دل رزمندگان پیدا کرده خودش را پایین بیاورد و به این شکل تزکیه نفس کند و یک سلوک گمنامی داشته باشد.
 
سردار حسام گفت: نهایتاً وقتی دومین برادرش شهید می‌شود یک غم بسیار بزرگی به دل‌اش رخنه می‌کند چراکه وی برادرهایش را به جبهه‌ آورده بود و نهایتاً برای یازدهمین بار در عملیات کربلای 5 تیر کالیبر تانک کنار نخاع این شخص خورده و مجروح و جانباز می‌شود.
 
وی بیان کرد: کتاب «وقتی که مهتاب گم شد» دارای 700 صفحه است که اکنون در حوزه هنری زیر چاپ قرار دارد و فکر می‌کنم تا دو ماه آینده منتشر و روانه بازار نشر شود.


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x