هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 18 آبان 1392 ساعت 10:49
شنبه 18 آبان 1392 14:19 ساعت
2013-11-9 10:49:10
شناسه خبر : 156154
کری به همتایان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی خود به مذاکرات ژنو پیوست و برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که در نزدیکی رسیدن به توافق قرار گرفتند که البته کری اعلام کرد که هنوز مسائل بسیار مهمی هستند که رفع نشده است.
گروه بین‌الملل - رجانیوز: مذاکرات سه‌جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پایان یافت.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از ایسنا، مذاکرات ظریف، اشتون و کری در ژنو بعد از پنج ساعت گفت‌وگو پشت درهای بسته پایان یافت. هم‌چنین ادامه گفت‌وگوها روز شنبه ساعت 8:30 به وقت محلی از سرگرفته خواهد شد. یک منبع نزدیک به مذاکرات این گفت‌وگوها را "خوب" توصیف کرد اما از بیان جزییات آن خودداری کرد.
 
همچنین وزیر خارجه آمریکا، مذاکرات سه جانبه‌اش با ظریف و اشتون را دشوار توصیف کرد.
 
 
 با پایان یافتن نشست بین ظریف، اشتون و جان کری هیات‌ها به محل اقامت خود وارد می‌شوند.
 
جان کری پس از ورود به هتل کنتیننتال در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که مذاکرات را چگونه دیدید؟ گفت که "سخت بر روی آن کار می‌کنیم".
 
اما کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از بازگشت به هتل محل اقامتش از اظهار نظر خودداری کرد.
 
همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا، که روز گذشته برای دیدار با «محمد جواد ظریف» به «ژنو» سفر کرد، ضمن هشدار درباره اختلافات چشمگیر میان ایران و 1+5 (آمریکا،انگلیس،فرانسه،روسیه،چین بعلاوه‌آلمان) تصریح کرد: هنوز شکاف‌های مهمی وجود دارد که در صورت توافق با ایران باید این شکاف‌ها بسته شود.
 
کری اعلام کرد که روز جمعه به دعوت «کاترین اشتون» رئیس‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ژنو سفر کرد.
 
کری به همتایان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی خود به مذاکرات ژنو پیوست و برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که در نزدیکی رسیدن به توافق قرار گرفتند که البته کری اعلام کرد که هنوز مسائل بسیار مهمی هستند که رفع نشده است. 
 
البته کری قبل از دیدار با ظریف زیاد مطمئن نبود و گفت که توافقی وجود ندارد و به همراه همتایانش در ژنو حاضر شده است تا اختلافات را کاهش ندهند تا اینکه بخواهند یک توافق با ایران را نهایی کنند.
 
 
مقامات آمریکا یک توافق را یک گام اول در یک بسته جامع اعلام کردند که توانایی تهران را برای دنبال کردن تسلیحات اتمی محدود می‌کند.
 
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز بر خلاف همیشه که با خبرنگاران خوش و بش کرده و به سوالات آن‌ها حین ورود و خروج پاسخ می‌داد با لبخندی آکنده به سکوت از میان خبرنگاران عبور کرد.
 
مذاکرات سه جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا 5 ساعت طول کشید.
 
قرار است مذاکرات ایران و 1+5 صبح شنبه ادامه یابد.