هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 16 آبان 1392 ساعت 17:21
پنجشنبه 16 آبان 1392 20:51 ساعت
2013-11-7 17:21:52
شناسه خبر : 156090
بی بی سی نیز همانند سال گذشته سعی کرد با نقد به شیوه نظرخواهی تلفنی برای جامعه ایرانی اعتبار نظرسنجی های اخیر گالوپ را زیر سوال ببرد و با تاکید بر اینکه مردم ایران به دلیل ناامنی واقعیت را از پشت تلفن "به کلی" متفاوت نشان می دهند، نتایج این نظرسنجی را نامعتبر و غیردقیق معرفی کند

گروه بین الملل – رجانیوز: یک موسسه افکارسنجی غربی در آستانه مذاکرات جدید تهران و کشورهای 1+5، اقدام به یک نظرسنجی از مردم ایران کرده که نتیجه آن حکایت از حمایت اکثریت ایرانیان از ادامه فعالیتهای هسته ای صلح آمیز دارد.

به گزارش رجانیوز، سایت موسسه گالوپ، نتایج نظرسنجی موسسه گالوپ از مردم ایران حکایت از حمایت 68 درصدی از ادامه فعالیتهای هسته ای جمهوری اسلامی با وجود تحریم ها دارد.

در نظرسنجی مشابهی که زمستان سال گذشته موسسه گالوپ با همین موضوع برگزار کرده است، حمایت مردم ایران از برنامه هسته ای ۶۳ درصد اعلام شده و اکنون و پس از روی کار آمدن دولت آقای روحانی و افزایش ارتباطات میان برخی از مقامات ایران و آمریکا، این میزان با رشد 5 درصدی مواجه شده است.

ببر اساس همین نظرسنجی، 46 درصد از مردم ایران، آمریکا را عامل اصلی تحریم ها دانسته و فقط 13 درصد دولت ایران را در اعمال این تحریم ها مقصر می دانند.

بر اساس این گزارش، 9 درصد از مردم ایران نیز رژیم صهیونیستی و 6 درصد سازمان ملل را عامل اصلی اعمال تحریم علیه ایران می دانند.

گالوپ در این نظرسنجی شیطنت نیز کرده و پرسشی را در خصوص تاثیر تحریم ها بر زندگی مردم ایران مطرح کرده که به زعم این موسسه، 50 درصد از پاسخ دهندگان معتقد بودند این تحریم ها تا حد زیادی بر زندگی روزمره آنها تاثیر گذاشته است.

از نکات قابل توجه این نظرسنجی آن است که 34 درصد مردم معتقد بودند علی رغم تحریم ها باید برنامه هسته ای ایران در بعد نظامی نیز ادامه پیدا کند.

جامعه هدف این نظر سنجی همانند نظرسنجی سال گذشته از میان مردم ایران – به معنای افرادی که در محدوده جغرافیایی کشور ایران زندگی می کنند و ساکن هستند – انتخاب شده است. موسسه گالوپ پیش از این در نظرسنجی های خود بیشتر از ایرانیان خارج از کشور حتی از مخالفان نظام ایران هم نظر خواهی می کرد که همین امر موجب می شد نتایج به دست آمده اختلاف قابل توجهی با واقعیت های جامعه ایران داشته باشد. 

آسمان، ریسمان بافتن بی بی سی و دویچه وله

البته همین نظرسنجی نیز همانند نظرسنجی سال گذشته موسسه گالوپ با واکنش منفی رسانه های فارسی زبان غربی مواجه شده است.

دویچه وله فارسی وابسته به دولت آلمان نوشت: «در سال‌‌های اخیر اعتبار نظرسنجی‌های موسسه "گالوپ" درباره ایران همواره با حرف و حدیث‌های فراوانی از طرف کارشناسان و ناظران سیاسی ایران همراه بوده است.سال گذشته نیز موسسه "گالوپ" در گزارشی نوشت که بر اساس نتایج یک نظرسنجی "ایرانیان از برنامه هسته‌ای به‌رغم فشار تحریم‌ها حمایت می‌کنند". پس از آن، در فضای رسانه‌های فارسی زبان انتقادات بسیاری به اعتبار این‌گونه نظرسنجی‌ها از طرف ناظران سیاسی مطرح شد.»

این خبرگزاری آلمانی در ادامه با توهین آشکار به جامعه و مردم ایران وتکرار ادعای نتایناهو درباره آزاد نبودن مردم نوشت: در انتقادات بسیاری که به نتایج نظرسنجی‌های قبلی موسسه "گالوپ" درباره ایران منتشر شده، آمده است با روش‌هایی که در یک کشور دموکرات و آزاد نظرسنجی می‌کنند نمی‌توان درباره کشوری هم‌چون ایران به صورت تلفنی و از راه دور نظرسنجی کرد و نتایچ چنین نظرسنجی‌هایی قابل اعتماد نیست.

بی بی سی نیز همانند سال گذشته سعی کرد با نقد به شیوه نظرخواهی تلفنی برای جامعه ایرانی اعتبار نظرسنجی های اخیر گالوپ را زیر سوال ببرد و با تاکید بر اینکه مردم ایران به دلیل ناامنی واقعیت را از پشت تلفن "به کلی" متفاوت نشان می دهند،  نتایج این نظرسنجی را نامعتبر و غیردقیق معرفی کند.

حسین باستانی، یادداشت نویس این سایت که پس از فتنه سال 88 از ایران خارج شد و به لندن رفت، در گزارشی برای نامعتبر خواندن نتیجه نظرسنجی گالوپ، خودش را به جای مردم ایران گذاشته و مدعی شده است: این تصور در میان "بسیاری" از شهروندان وجود دارد که ممکن است آن‌چه در جریان مکالمات تلفنی و خصوصی بیان می‌شود، شنوندگان ناشناسی هم داشته باشد و در آینده، باعث تبعات ناخواسته شود.

بی بی سی فارسی از جمله رسانه هایی است که پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 نیز با انتشار گزارش ها و مصاحبه هایی این پیام را به مخاطب القا می کرد که «بسیاری از مردم ایران معتقدند به دلیل عدم شفافیت و آزادی در انتخابات ایران ، نتایج انتخابات در جهت خواست مردم نیست.»