هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 12 شهريور 1398
ساعت 18:03
به روز شده در :
سه شنبه 14 آبان 1392 ساعت 17:44 2013-11-5 17:44:46
شناسه خبر : 155869
"رضا حسین بر" در صفحه فیس بوک خود ، در همان ساعاتی که مصاحبه مذکور در سایت رادیوفردا قرار گرفت، ضمن قرار دادن لینک مصاحبه خود با رادیو فردا به مطلب جالبی اشاره می کند: « لطفا این برنامه را فورا پیاده و ضبط کنید. ممکن است هر لحظه حذف شود. پرونده ای برای سراوان / مصاحبه با ریگی، حسین بر»

گروه بین الملل – رجانیوز : انتشار فایل صوتی مصاحبه رئیس گروه تروریستی «جیش‎العدل» با رسانه امریکایی رادیو فردا در رجانیوز و برخی رسانههای داخلی، به حدی برای این رادیوی امریکا گران تمام شد که رادیو فردا را به خودزنی رسانه ای واداشته و حتی بی‎بیسی فارسی را نیز به پای کار تکذیب و جمع کردن این گاف خیانت آمیز رادیو فردا کشانده است.

به گزارش رجانیوز ، در روزهای گذشته، رادیو فردا در یک برنامه گفتگو محور ، مصاحبهای از عبدالرئوف ریگی ، سخنگوی جیش العدل و برخی از چهرههای وهابی نزدیک به گروههای تروریستی را برگزار کرد که پس از انتشار آن توسط رجانیوز در داخل کشور ، رادیوفردا در یک اقدام انفعالی پخش چنین برنامه ای از این رادیو را تکذیب کرد.

 در صفحه فیس بوک منتسب به رادیو فردا  ضمن تکذیب این مصاحبه نوشته شده است:

  شخصی ناشناس با جعل هویت «گزارشگر رادیوفردا»، مصاحبه ای با سخنگوی گروه جیش العدل انجام داده است که در ادامه این فایل جعلی شنیده می شوداین فایل صوتی به گونه ای تهیه و جعل شده که مخاطب را متقاعد کند رادیوفردا با سخنگوی این گروه مسلح مصاحبه کرده است. رادیوفردا بار دیگر تاکید می کند تاکنون هیچ گونه مصاحبه ای با گروه موسوم به «جیش العدل» نداشته و برنامه ای هم مبنی بر انجام چنین مصاحبه ای ندارد.

نیوشا بقراطی٬ سردبیر رادیو فردا نیز در این خصوص در برنامه «صدای شما٬ صدای فردا» مدعی شد که این گفت‌و‌گو «اساسا جعلی است.»

 وی توضیح داد: «روز یکشنبه در کمال حیرت و ناباوری دیدیم که روزنامه وطن امروز چاپ تهران تیتر اول صفحه اول خودش را اختصاص داده به گفت‌و‌گویی با سخنگوی گروه جیش‌العدل که به نوشته این روزنامه٬ این گفت‌وگو توسط رادیو فردا انجام شده است. ما واقعا متحیر شدیم٬ از آن‌جایی که اساسا همچین گفت‌وگویی وجود نداشته است.»

سردبیر فردا در ادامه در خصوص فایل صوتی منتسب به رادیو فردا گفت: «روز دوشنبه متوجه گفت‌و‌گویی شدیم که فایل صوتی‌اش در بعضی از شبکه‌های اجتماعی اینترنتی منتشر شده است. آمده‌اند چهل ثانیه اول یکی از مجله‌های شامگاهی ما را با صدای فرد ناشناسی میکس کرده‌اند… این فرد در واقع جعل هویت کرده و خود را به عنوان گزارشگر رادیو فردا جا زده و با سخنگوی گروه جیش العدل گویا مصاحبه‌ای انجام داده است.»

 البته بقراطی دلیلی هم برای اثبات ادعای خود آورده و گفته است: آرشیو صوتی تمامی بخش‌های خبری رادیو فردا بی‌هیچ استثنائی روی اینترنت موجود است و اگر چنین مصاحبه‌ای صورت گرفته باشد، می‌توانند به آن ارجاع بدهند.

 البته موضوعی که بقراطی به آن اشاره نداشته آن است که لینک فایل صوتی این مصاحبه، 5 شنبه شب به مدت 15 دقیقه در فیس بوک رسمی این شبکه قابل دسترس بود و رادیو فردا تاکنون درباره این موضوع توضیحاتی ارائه نداده است.

طبیعی است اگر لینک این مصاحبه پس از هک شدن صفحه فیس بوک رادیو فردا در این صفحه قرار می گرفت مدیران این رادیو تاکنون به هک شدن صفحه فیش بوک خود اشاره می کردند.

 از سوی دیگر بی بی سی فارسی نیز با دو روز تاخیر وارد این ماجرا شد و به کمک رادیو فردا آمد.

 تلویزیون بی بی سی فارسی در اقدامی کم سابقه با پرداختن به تکذیب برنامه پنجشه شب رادیو فردا به سراغ نیوشا بقراطی رفت و ماجرا را به روایت مدیر این رادیو شرح داد.

 بقراطی نیز در این گفتگو بضمن تکرار اظهارات خود اساس چنین برنامه ای را تکذیب کرد، این در حالی است که دیگر شرکت کنندگان در این برنامه گفتگو محور حضور در برنامه رادیو فردا را تایید کرده اند.

تصویر لینک فایل صوتی مصاحبه با ریگی که در صفحه فیس بوک رادیو فردا قرار گرفت و حذف شد

 

"رضا حسین بر" فعال تجزیه طلب و "عبدالقادر ترشابی"  برنامه ساز شبکه های وهابی از جمله مهمانان برنامه آن شب رادیو فردا بودند که در روزهای اخیر بارها به حضور خود در این برنامه اشاره داشتند.

  "رضا حسین بر" در صفحه فیس بوک خود ، در همان ساعاتی که مصاحبه مذکور در سایت رادیوفردا قرار گرفت، ضمن قرار دادن لینک مصاحبه خود با رادیو فردا به مطلب جالبی اشاره می کند: « لطفا این برنامه را فورا پیاده و ضبط کنید. ممکن است هر لحظه حذف شود. پرونده ای برای سراوان / مصاحبه با ریگی، حسین بر»

 

 نکته جالب توجه آنکه با رجوع به آدرس لینک اشاره شده در صفحه حسین بر، این گفتگو از سایت حذف شده است. عبدالقادر ترشابی نیز در 2 برنامه خود در شبکه کلمه بر گفتگوی خود با رادیو فردا تاکید می کند.

 قبل از پخش این گفتگو نیز، مصاحبه شوندگان برنامه، و حتی صفحه ای که جیش العدل در فیلم های تبلیغاتی اش آدرس آنرا به مخاطبان می دهد نیز در صفحات شخصی فیس بوک شان به تبلیغ این گفتگو پرداخته و یکی از میهمانان این برنامه را عبدالرئوف ریگی عنوان کرده اند و پس از آن نیز خبر از پخش برنامه در 5 شنبه شب می دهند.

 

 اما نکته دیگری که بقراطی و دیگر مدیران رادیو فردا در تکذیبه خود به آن نپرداختند آن است که چه نفراتی می توانند با یکی از اعضای اصلی یک سازمان تروریستی که مورد تعقیب نیروهای امنیتی ایران قرار دارند ارتباط تفلنی برقرار کند.این در حالی است که اعضای گروه های ترویستی همانند گروهک جندالله و یا گروه های وابسته به القاعده خود امکان گفتگو با رسانه های همسو با خود را فراهم می آورند. به عنوان مثال عبدالمالک ریگی همانگونه که بعدها مشخص شد با هماهنگی سرویس های بیگانه توانست به صدای آمریکا یا شبکه العربیه به گفتگو بپردازد.

 طبیعی است تا زمانی که برای اعضای سرشناس یک گروه تروریستی مورد تعقیب مسجل نشود گفتگوی تلفنی و یا هر ارتباط دیگری با خبرنگاران خطر امنیتی برای آنان ندارد ، تن به انجام گفتگو نمی دهند چرا که کوچکترین کم توجهی به این موضوع سبب نابودی خود و یا گروه تروریستی شان می شود.

  با توجه به این مورد است که علی رغم تکذبییه ضعیف وبدون منطق مدیر رادیو فردا و حتی بدون توجه به اسناد وجود چنین گفتگویی به این نتیجه می توان رسید که امکان این گفتگو زیر نظر سرویس های امنیتی آمریکا برای رادیو فردا محقق شده و این گفتگو صورت گرفته است.


بی بی سی فارسی برای کمک به رادیو فردا وارد می شود

 هزینه انجام مصاحبه این رسانه امریکایی با رئیس گروه تروریستی که به تازگی 17 جوان بی گناه ایرانی را ناجوانمرادنه به رگبار بسته و به شهادت رساندند، آن هم همزمان با ژست لبخند دولتمردان امریکایی، به حدی بوده است که بی‎بی‎سی فارسی را هم به پای سرپوش گذاشتن بر این اقدام خیانت بار کرده است. به نحوی که این رسانه انگلیسی نیز بخشی از بخش خبری خود را به مصاحبه با بقراطی برای توجیه این اقدام خصمانه و البته بیان توضیحات ضعیف در اثبات جعلی بودن آن کرده است.

 به نظر می‎رسد به دلیل انعکاس این مصاحبه در رسانههای داخلی و اظهارات مطرح شده از سوی سخنگوی جیش العدل درباره این گروه تروریستی ، مدیران این رادیو ترجیح دادند در یک انتحار رسانه ای اساسا وجود چنین گفتگویی را تکذیب کنند تا به این ترتیب حتی آرشیو اینترنتی موجود در سایت رادیو فردا را نیز زیر سوال برده و به این طریق این پیام را ارسال کنند که ممکن است با وجود ژست حرفه‎ای این رسانهها، برنامه‎هایی که برای آنها هزینه رسانه‎ای داشته است، براحتی از خروجی این رسانه‎های حذف شود.